ketrin08

Jak zrobić szczaw na zimę? Przepis na szczaw w słoikach na zupę

Szczaw to roślina naszego dzieciństwa! A jak jest w Twoim przypadku? Jeśli chcesz przywołać ten smak, a także podzielić się nim z najbliższymi, koniecznie zbieraj go w sezonie. A następnie hop do słoiczków, by cieszyć się nim niezależnie od pory roku. Jak zrobić szczaw na zimę?

Szczaw na zimę – dlaczego warto go przygotować?

 

Prosty przepis na szczaw na zimę może pozwolić Ci cieszyć się smakiem tej pysznej rośliny. Ale smak to nie wszystko – za szczawiem kryją się przecież także właściwości. I to jakie! Przez wiele osób uznawany jest za prawdziwą bombę witaminową, a my się temu nie dziwimy. W szczawiu znajdziesz niewiele kalorii, natomiast całą masę witamin i minerałów. Jakich? Przede wszystkim w szczawiu znajdziesz mnóstwo witaminy C – w jednej filiżance aż 71% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Tego można się jednak było domyślić w związku z kwaśnym smakiem. Oprócz tego znajdziesz również witaminę A, witaminy z grupy B oraz sporo magnezu, miedzi, potasu i żelaza, a nawet wapnia. Szczaw to także sporo błonnika, który dba o prawidłową perystaltykę jelit. Jak zatem widzisz, szczaw to nie tylko pyszny, charakterystyczny smak, ale również mnóstwo właściwości prozdrowotnych. To kolejny argument za tym, by przygotować szczaw na zimę w słoiki.

 

Szczaw do słoików na zimę – akcesoria

 

Jak zrobić szczaw na zimę? Zanim zaczniesz się nad tym zastanawiać, musisz przygotować odpowiednie akcesoria. Nie bój się – nie będzie ich wiele.

  • Garnek – chociaż szczawiu nie trzeba gotować, należy go zagnieść, by puścił soki. Najlepiej to zrobić w dużym garnku lub wielkiej misce. Pierwsza opcja jest jednak trochę lepsza ze względu na wielkość. Najlepszy będzie dziesięciolitrowy garnek ze stali nierdzewnej.
  • Słoiki na przetwory – niezbędne w przygotowywaniu szczawiu na zimę. Musisz zamknąć roślinę w szczelnym słoju, by spokojnie wytrwała do zimy. Oczywiście tutaj najlepiej sprawdzą się słoiki typu wek. Znajdziesz je tu: https://florina.pl/pl/menu/sloiki-typu-wek-1255.html.
  • Nóż – dobry nóż jest niezbędny podczas robienia szczawiu na zimę. Wszystko ze względu na to, że musisz drobno go posiekać. Wybierz ostry nóż, który nigdy nie zawiódł Cię w kuchni.

To wszystkie akcesoria, które warto mieć w domu, gdy przygotowuje się szczaw na zimę. Teraz czas przejść do samego przepisu. Nie bój się – jest naprawdę banalnie prosty. Spokojnie sobie z nim poradzisz.

 

Jak zrobić szczaw w słoiku na zimę?

 

Jak zrobić szczaw na zimę w słoiki? Nic prostszego – przepis jest banalny, dzięki czemu szybko się z nim uporasz. Później trzeba tylko czekać, aż przyjdzie zima, by otworzyć wreszcie słoiczek z ukochaną rośliną. Zacznij od posiekania kilograma oczyszczonego szczawiu. Otrzymasz z niego cztery słoiki szczawiu na zimę. Posiekaj go drobno, w długie paseczki. Następnie przełóż go do dużego garnka i posyp niewielką ilością soli – wystarczą dwie łyżki. Następnie odstaw szczaw na co najmniej godzinę. W tym czasie roślina wypuści soki, które są bardzo wartościowe. Nie wylewaj ich pod żadnym pozorem. Przełóż szczaw do wyparzonych i czystych słoiczków. Do każdego z nich zlej również sok ze szczawiu. Zakręć dokładnie słoiki i koniecznie poddaj je procesowi pasteryzacji. Tak przygotowany szczaw możesz trzymać w spiżarni aż do zimy.

 

Szczaw na zimę bez pasteryzowania

 

Jak zrobić szczaw na zimę w słoiki, jednak bez pasteryzowania? Niektórzy podają, że szczaw wystarczy zalać olejem – musisz wlać go na gotowy szczaw z sokiem umieszczony w słoiczku, jak w powyższym przepisie. My wolimy jednak dobrze podsmażyć szczaw na maśle. Pokrój go drobno, usmaż na dwóch łyżkach masła i koniecznie dodaj do niego sól. To ona konserwuje roślinę. Przez kilka minut smaż, a później przełóż szczaw do słoiczków. Ustaw do góry dnem aż wystygną. I to wszystko. Nie musisz pasteryzować słoików, by wytrwały do zimy.

 

Wiesz już, jak zrobić szczaw na zimę w słoikach. Teraz tę wiedzę czas przekuć w praktykę. Koniecznie wypróbuj te sprawdzone przepisy i ciesz się smakiem szczawiu niezależnie od pory roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *