Suplementy dla kobiet w ciąży – kompendium wiedzy

Podczas ciąży, jak łatwo się domyślić zapotrzebowanie na minerały i drogocenne witaminy drastycznie wzrasta. W wielu przypadkach nawet dobrze zbilansowana dieta nie wystarcza, dlatego też warto postawić na suplementację. 

Czy suplementy dla kobiet w ciąży są naprawdę potrzebne?

Jak wspomniano we wstępie w czasie ciąży znacząco zmienia się zapotrzebowanie nie tylko na energię, ale również na białka i niezbędne witaminy. Pamiętać należy o tym, że dziecko rozwijać będzie się prawidłowo tylko wtedy, gdy dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość wymienionych składników odżywczych. Wybierając suplementy diety warto zwrócić uwagę nie tylko na ich skład, ale również na jakość. Najbezpieczniejszym wyborem jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Suplementacja kwasu foliowego

Kobiety w ciąży narażone są przede wszystkim na niedobór kwasu foliowego. Warto wspomnieć także o tym, że komplikacje mogą dotknąć nie tylko zdrowia mamy, ale również samego dziecka. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do wystąpienia u dziecka wad serca, układu moczowego i układu krwiotwórczego. Niedostateczna ilość kwasu foliowego może doprowadzić także do nieprawidłowego ukrwienia łożyska, a w niektórych przypadkach nawet do poronienia. Jeżeli chodzi o same matki, to narażone są one na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Dzięki odpowiedniej suplementacji można uniknąć niebezpiecznych komplikacji.

Jakie suplementy zalecane są w ciąży?

Kobiety spodziewające się potomka powinny w pierwszej kolejności postawić na suplementy diety, które w swoim składzie mają jod. Jego niedobór może niestety doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niedosłuchu, a nawet do głuchoty. Wiele kobiet z powodu niedoboru jodu ma także mniejsze lub większe problemy z niedoczynnością tarczycy. Suplementy diety w ciąży powinny zawierać również witaminę D3, dzięki której będzie można uniknąć niedostatecznej mineralizacji kości oraz płodu. Pamiętać należy o tym, że to właśnie niedobór witaminy D zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także suplementy dla kobiet w ciąży, które w swoim składzie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe (DHA). To właśnie niedobór kwasu DHA prowadzi do zaburzeń rozwoju układu nerwowego, czy też do nieprawidłowego rozwoju siatkówki oka. W codziennej suplementacji zadbać należy także o odpowiednią ilość żelaza. Jego niedobór zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.

O czym należy pamiętać przy suplementacji?

Kobiety, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa suplementacji powinny pamiętać o tym, że różnorodne komplikacje ciążowe mogą wynikać nie tylko z niedoboru, ale również z nadmiaru niektórych składników odżywczych. Bardzo ważne jest także to, aby suplementację witamin i minerałów wprowadzić do diety już w pierwszych tygodniach ciąży. W aptekach i sklepach dostępne są także suplementy dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. W tym konkretnym przypadku zadbać należy przede wszystkim o kwas foliowy. Niestety nawet najlepsze suplementy diety od renomowanego producenta nigdy nie zastąpią zdrowej diety. Suplementy należy traktować wyłącznie jako uzupełnienie. Każda kobieta ma nieco inny organizm, dlatego też zapotrzebowanie na poszczególne składniki jest tak naprawdę cechą indywidualną. Aby ustalić odpowiednią dawkę należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem. 

Jakie są zalecenia lekarzy?

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna każdego dnia przyjmować 400 mcg kwasu foliowego. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do 800 mcg. Od drugiego trymestru do okresu laktacji zaleca się przyjmowanie 600-800  mcg kwasu foliowego na dobę. Ważne jest również to, aby dokładnie zrobić badania żelaza. Jeżeli chodzi o sam jod, to na dobę wystarczy 150-200 mcg. Kobiety, które mają mniejsze lub większe problemy z tarczycą powinny poprosić o dokładne wytyczne swojego lekarza. Zapotrzebowanie na witaminę D3 wynosi 1500-2000 j.m. na dobę. Pamiętać należy jednak o tym, że zapotrzebowanie na witaminę D w dużym stopniu zależy od masy ciała. Otyłe kobiety (z BMI powyżej 30) powinny przyjmować nawet do 4000 j.m. na dobę. Suplementy diety dla kobiet w ciąży powinny zawierać również 200 mcg kwasu DHA. Jeżeli istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, to należy zwiększyć dawkę nawet do 1000 mg na dobę.

Cholina w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Dla rozwijającego się dziecka bardzo ważną rolę odgrywa cholina. Mowa tutaj oczywiście o popularnej witaminie B4. Jak wykazały najnowsze badania cholina wpływa bezpośrednio na kształtowanie mózgu i całego układu nerwowego. Cholina wpływa także na funkcjonowanie łożyska i wątroby. W czasie ciąży organizm sam produkuje cholinę. Niestety zapotrzebowanie jest znacznie większe od naturalnej podaży. Cały problem rozwiązuje odpowiednia suplementacja.

Co jeszcze powinien zawierać dobry suplement diety?

Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że suplementy diety w ciąży powinny zawierać również selen. Jest to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Pamiętać należy o tym, że wzrost stężenia selenu związany jest bezpośrednio z lepszym rozwojem umysłowym dziecka. Godne polecenia są także witaminy z grupy B. Mowa tutaj przede wszystkim o witaminie B6 i B12, które przyczyniają się nie tylko do prawidłowego przebiegu cyklu folianów, ale również do obniżenia stężenia homocysteiny. Niestety niedobór witaminy B6 występuje u co trzeciej kobiety. Jeżeli chodzi o niedobór witaminy B12, to występuje on u co drugiej kobiety w ciąży. Dla zdrowia układu krwionośnego bardzo ważną rolę odgrywa również witamina C. Pamiętać należy o tym, że to właśnie witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu można ograniczyć powstawanie żylaków. Witamina C wzmacnia cały organizm i wspomaga odporność. Dieta przyszłej mamy powinna być także suplementowana magnezem i cynkiem. Są to pierwiastki bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór wymienionych mikroelementów może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *