witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K – jaką rolę odgrywają?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – nie wszystkie witaminy, to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. O takich zdolnościach istnieją tylko cztery witaminy A, D i E oraz K. Niestety łatwo jest je przedawkować, właśnie z powodu rozpuszczalności w tłuszczach.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i nierozpuszczalne

Zdecydowana większość witamin nie jest magazynowana w organizmie, stad też ich nadmiar jest wydawany wraz z moczem bądź tez potem. Z tego względu nie warto jest tzw. zdrowej żywności na zapas, bowiem witaminy zostaną przyswojone na dany moment a ich nadmiar zostanie wydalony, tym samym za dwa, trzy dni pojawią się w naszym organizmie niedobory, których wiele osób nie jest świadoma.

W końcu dwa dni temu zjadła zdrowy posiłek… Wyjątkami pod tym względem są witaminy A, D, E i K które rozpuszczają się w tłuszczach i odkładane są w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Co za tym idzie nie grozi nam ich niedobór i mamy możliwość ich uzupełniania z zapasem. Z drugiej strony ich nadmiar jest szkodliwy i należy dbać o to by spożywać ich odpowiednią ilość.

Witamina A

Witaminę A znajdziemy w postaci retinolu w produktach pochodzenia zwierzęcego są to przede wszystkim masło, mleko, jaja, ryby i wątróbka. Drugą postacią jest prowitamina A czyli beta karoten pochodzenia roślinnego. Ten składnik znajduje się w warzywach i owocach, zwłaszcza tych o barwie żółtej, czerwonej i zielonej. Bogate w beta-karoten są pomidory, marchew, papryka, szpinak, czy rzepa. Nadmiar witaminy A, bez względu na to czy jest to retinol czy beta karoten powoduje zmiany na skórze oraz osłabienie, zwłaszcza mięśni. Ponadto może objawiać się utratą apetytu i zahamowaniem wzrostu u dzieci.

Witamina D

Witamina D jest bardzo ważna, zwłaszcza dla maluchów. Najwięcej jej znajdziemy w tranie i rybach morskich. Poza tym o jej przedawkowanie jest łatwo z uwagi na fakt, ze nasz organizm potrafi ją samodzielnie wytworzyć. Potrzebuje do tego promieni ultrafioletowych czyli słońca. Dzienne zapotrzebowanie spełnia już 20 minutowa kąpiel słoneczna. Warto wiedzieć, iż wystarczy ekspozycją wybranej części ciała, nie musi być to opalanie się w bikini na pełnym słońcu.

Nadmiar witaminy D jest najbardziej szkodliwy ze wszystkich czterech witamin. Witamina D potrafi działać na organizm toksycznie grożąc wymiotami, uszkodzeniami nerek oraz zwapnieniem tętnic.

Witamina E

Mimo, iż witamina E jest niezbędna dla zachowania dobrego wyglądu skóry, funkcjonowania oczu to jej nadmiar nie wpływa korzystnie na zdrowie. Zawarta jest ona w produktach roślinnych takich jak olej, orzechy, migdały a także zielone warzywa. Źródłem witaminy E jest też masło, szproty oraz jaja. Na szczęście jest trudno ją przedawkować. Zwykle zdarza się to w przypadku sztucznej suplementacji preparatami witaminowymi, nie zaś witaminą E pozyskaną z pożywienia.

Witamina K

Witamina K dostarczana jest do organizmu wraz z zielonymi warzywami liściastymi oraz skórką owoców. Ponadto jej produkcją zajmują się bakterie naturalnie występujące w jelitach. Nadmiar witaminy K objawia się niedokrwistością, jednak jest bardzo rzadki. O wiele częściej wykazujemy niedobór witaminy K niżeli jej przedawkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *