Witaminy z grupy B – kompleks niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu

Mózg jest fascynującym organem: przetwarza bodźce, które odbieramy za pomocą pięciu zmysłów. Co więcej, jest to ośrodek, który kontroluje myśli, koordynację, pamięć, a także prawidłowe funkcjonowanie wszystkich innych narządów (bicie serca, oddychanie itd.). Krótko mówiąc, utrzymanie go w zdrowiu jest niezbędne, a kluczową rolę tutaj pełnią mikroelementy, zwłaszcza witaminy z grupy B.

 

Kompleks witamin B – dla dzieci, dla dorosłych – dla każdego!

 

W funkcjonowanie mózgu biorą udział liczne mikroelementy. Witaminy są niezbędne, zaczynając od tych z grupy B. Tkanka nerwowa, na przykład w celu wykorzystywania glukozy do produkcji energii, wymaga obecności witaminy B1, która jest w stanie modulować zdolności poznawcze, zwłaszcza u osób starszych. Z kolei witamina B9 wspiera mózg w fazie jego rozwoju i pamięć podczas starzenia. Na depresję i stany poddenerwowania np. z powodu PMS może korzystnie wpływać witamina B6. Ta ostatnia wraz z B12 jest bezpośrednio zaangażowana w syntezę niektórych neuroprzekaźników. W szczególności witamina B12, jeśli jest prawidłowo podawana, opóźnia początek demencji i ogólnie poprawia funkcje poznawcze i mózgowe u osób starszych. Z kolei u dzieci z jej niedoborem mogą rozwijać się oznaki zmian poznawczych i m.in. opóźniony rozwój.

 

Dlaczego zatem B kompleks?

 

Część witamin z grupy B pełni wspólne funkcje i są sobie wzajemnie potrzebne (np. witamina B12, B6 i kwas foliowy). Jednocześnie są zróżnicowane pod względem działania: niektóre są szczególnie potrzebne kobietom w ciąży, inne sportowcom, osobom dbającym o skórę, włosy i paznokcie, jeszcze inne dla wsparcia układu nerwowego np. u osób starszych. Mimo tego wszyscy potrzebujemy każdej z nich – czytamy na stronie Mito-Pharma, gdzie można zakupić naturalną witaminę B kompleks w aktywnej formie, zdolnej do działania na poziomie mitochondrialnym.

 

Czym są i na co wpływają witaminy z grupy B?

 

Istnieje 10 witamin z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 lub PP (zwana również niacyną), B4 (cholina), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna); B7 (biotyna), B8 lub H (inozytol), B9 (kwas foliowy), B12 (kobalamina).

 

Wszystkie te witaminy są niezbędne do:

  • tworzenia neuroprzekaźników;
  • zwiększania poziomu energii;
  • poprawiania tolerancji na stres;
  • poprawiania pamięci;
  • zapobiegania starzenia się mózgu.

 

Jeśli zatem zastanawiasz się, na co wpływają witaminy z grupy B, oto odpowiedź: na wszystko! Witaminy te są odpowiedzialne za przekształcenie pożywienia w energię, która jest potrzebna do wykonywania wszelkich czynności – zarówno tych fizycznych, jak i umysłowych. Co ważne, kompleks witamin B jest ważny i dla dzieci, i dla dorosłych.

 

Gdzie znaleźć witaminy z grupy B? Pożywienie, suplementy

 

Witaminy z grupy B są obecne w wielu powszechnych produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, rośliny strączkowe, jaja i raczej trudno o ich pominięcie w codziennej diecie. Z drugiej strony witaminę w postaci B12 można znaleźć wyłącznie w żywności pochodzenia zwierzęcego, dlatego osobom na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej wskazana jest jej suplementacja.

 

Wielu z nich zastanawia się, czy lepsza będzie sama witamina B12, czy B complex – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony nadmiar witamin z grupy B organizm wydali wraz z moczem i stosowanie ich na zapas może okazać się stratą pieniędzy, a z drugiej strony ciężko dostarczyć organizmowi tak zbilansowaną kombinację. Niektóre formuły zostały wzbogacone o cenne antyoksydanty: kwas alfa liponowy, koenzym Q10 witaminę C itp., aby wspierać naszą sprawność umysłową, lepiej spełniać funkcję antyoksydacyjną i jak najlepiej dostosować suplementy do specyficznych potrzeb każdego wieku. W każdym przypadku warto skonsultować swoje obawy z lekarzem, który oceni nasze potrzeby i zleci odpowiednią dawkę na podstawie wykonanych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *