amigdalina

Amigdalina – witamina B17. Terapia amigdaliną i skutki uboczne

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) bywa wykorzystywana do leczenia nowotworów. Opisywana jako niekonwencjonalny lek na raka nie jest oficjalną metodą leczniczą. Niektórzy badacze twierdzą iż jest szkodliwa, inni wymieniają nowotwory w których niszczeniu odznacza się skutecznością. Niestety terapia witaminą B17 może skutkować zatruciem cyjanowodorem.

Amigdalina

Amigdalina w niektórych krajach jest polecana jako lek na raka. Przykładowo w Meksyku stosowana jest w leczeniu choroby nowotworowej. Co więcej wykorzystuje się ją jako terapie profilaktyczną, tymczasem może być niebezpieczna.

Jak głoszą jej fani amigdalina może być lekiem usuwającym guzy bez konieczności operacji i chemioterapii. Mimo wszystko część naukowców, środowisko lekarzy podkreśla iż jest to substancja mogąca powodować zatrucie cyjanowodorem.

Amigdalina – gdzie można ja kupić?

Ten organiczny związek chemiczny w rzeczywistości nie jest witaminą, należy do grupy glikozydów i występuje w bardzo wielu roślinach. Jak sama nazwa wskazuje możemy go spotkać najwięcej w pestkach migdałowca. Substancja znajduje się też w śliwkach, pigwie, wiśni, moreli oraz brzoskwini. Właśnie amigdalina odpowiada za gorzki smak i aromat pestek tychże owoców. Można zatem powiedzieć iż obfitują w nią owoce pestkowe.

Niegdyś w oparciu o amigdalinę produkowano preparat o nazwie Laetrile, będący syntetyczną wersją witaminy B17. Specyfik ten wycofała Agencja Żywności i Leków z uwagi na duże ryzyko zatrucia nim. Ponadto specyfik nie przyniósł sławy skutecznością. Aktualnie syntetyczna amigdalinę jesteśmy w stanie kupić iż zaopatrzyć się w nią w sklepach zielarskich. Występuje ona jednak pod nazwą gorzkich migdałów lub jąder pestek moreli.

Nie należy do składników drogich ani rzadkich, jednak trzeba wiedzieć jak jej używać, by nie doznać zatrucia, gdyż po spożyciu rozkłada się ona w organizmie na cyjanowodór. Zbyt duże jej spożycie w połączeniu z powolnym wydalaniem może być fatalne w skutkach.

Amigdalina – terapia amigdaliną

Amigdalina rozkłada się po jej zażyciu na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór. Ostatnie dwie substancje są trujące dla człowieka. Według zwolenników terapii cyjanowodór uwalnia się wyłącznie w komórkach nowotworowych, stad zatrucie nie jest możliwe. Według nich zdrowe komórki posiadają enzym rodonazy który uniemożliwia uwolnienie cyjanowodorem.

Prócz niszczenia guza amigdalina posiada właściwości przeciwbólowe. W wyniku przeprowadzenia badań klinicznych nie udało się jednak udowodnić pozytywnych efektów jej działania na zwierzętach. W niektórych badaniach udało sie zaledwie wykazać nieco wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego.

Amigdalina – skutki uboczne

Poza ryzykiem zatrucia zażywanie amigdaliny może skutkować problemami trawiennymi. Pojawić się może zgaga, wzdęcia i nudności. Ponadto u osób z zaburzeniem wchłaniania może dojść do pogorszenia się stanu wchłaniania substancji odżywczych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *