pianki plemnikobójcze

Pianki plemnikobójcze – jak działają? Skuteczność żeli

Pianki plemnikobójcze i żele nie są skutecznymi środkami antykoncepcyjnymi, jednak mogą wspomagać antykoncepcję. Zalicza się je do spermicydów, których zadaniem jest unieruchomienie plemników. Są one dedykowane dla kobiet. Maja szereg zalet, ale i wad. Największym plusem jest niska cena, wadą – niska skuteczność.

Żele i pianki plemnikobójcze

Zarówno żel jak i pianka działa podobnie, poprzez wprowadzenie do pochwy unieszkodliwia plemniki reakcją chemiczną. Różni je konsystencja. Obydwa typy preparatów zawierają w swym składzie nonoksynol działający plemnikobójczo. W tym miejscu warto zauważyć, iż stosowanie żelu jak i pianki jest bezpieczne na wypadek zajścia w ciąże, bowiem substancja ta nie uszkadza materiału genetycznego plemnika. Tym samym ewentualna wpadka nie rodzi ryzyka urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Zasada działania

Nonoksynol w pochwie tworzy zaporę chemiczną dla plemników. Jest on aplikowany dołączonym do preparatu aplikatorem. Wprowadza się żel lub piankę na kilkanaście minut przed stosunkiem. Co ważne swą skuteczność preparat zachowuje przez kilka godzin, co za tym idzie stosunek nie musimy odbyć bezpośrednio po aplikacji w pochwie. Różnice między pianką a żelem są widoczne na zewnątrz. Żel ma postać przezroczystą o konsystencji zawiesiny zelującej bez zapachu.

Nie brudzi on bielizny ani nie jest tłusty w dotyku. Kluczowe jest poprawne zaaplikowanie żelu głęboko do pochwy. Można również żelem posmarować kapturek antykoncepcyjny po czym go wprowadzić do pochwy. Żel nie pozostaje obojętny dla penisa, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy nie wywołuje zarówno u kobiety jak i jej partnera reakcji uczuleniowej.

Pianki plemnikobójcze działają tak samo jedynie różnią się wyglądem, bowiem mają konsystencje piany, która się pieni w pochwie i może dawać nieprzyjemne doznania. Aplikuje się ją pod ciśnieniem aplikatorem. Pianki są białe i mogą miewać zapach, jednak nie są tłuste. Z uwagi na to ze maja luźną konsystencje pianki mogą brudzić bieliznę. Minusem pianki jest działanie do godziny od aplikacji, plusem to ze pianka już w chwili wprowadzenia jest gotowa do starcia z nasieniem. Zaleca się by żel jak i piankę wprowadzać do pochwy przed każdym stosunkiem nawet jeśli drugi czy kolejny wytrysk ma miejsce w okresie w jakim pianka, żel ma jeszcze skutkować.

Sam stosunek powoduje iż część preparatu wydostaje się na zewnątrz na penisie, część jest pochłaniana przez nasienie, tym samym przy kolejnym wprowadzeniu penisa do pochwy należy zabezpieczyć się dodatkowo uzupełniając piankę lub żel. Ważna uwaga jest też to, ze nie należy kapać się zaraz po stosunku, gdyż woda może wypłukać preparat a nasienie wciąż aktywne pozostać w pochwie. Dotyczy to też penetracji po stosunku ale bez wytrysku, lub po wytrysku poza pochwą, kiedy penis może być zanieczyszczony nasieniem.

Skuteczne i tanie

Zaletą pianki i żelu jest taniość, bowiem preparaty tego typu kupić można za około 80 zł, przy czym wystarczają na kilkanaście aplikacji. Niestety wskaźnik skuteczności antykoncepcyjnej Pearla waha się dla pianki i żelu plemnikobójczego między 6 a 26. to bardzo dużo porównując z 0,9 dla prezerwatywy. Ponadto należy pamiętać iż żel oraz pianka nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. A poza tym mogą powodować podrażnienia, nadżerki. Nie wolno ich stosować w ciąży, mimo iż nie zawierają składników hormonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *