zapalenie żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka – leczenie, objawy, profilaktyka

Zapalenie żołędzi i napletka to częste schorzenie prącia występujące u co 10go mężczyzny zgłaszającego się do specjalisty urologa. Bardzo często dolegliwość ta dotyczy małych chłopców, czego powodem jest niestosowna higiena okolic intymnych.

Zapalenie żołędzi i napletka

Najczęściej na zapalenie żołędzi i napletka chorują chłopcy w przedziale wiekowym dwa do sześciu lat. Brudne ręce bywają źródłem zakażenia, co dotyczy również dorosłych mężczyzn. Niestety nie zawsze higiena jest przyczyną zapalenia. Bywa, ze powodem zapalenia są infekcje bakteryjne gronkowcami, paciorkowcami czy rzeżączką, którą można zarazić się przez stosunek.

Ponadto przyczyną może być grzybica – candida lub wirus np. opryszczki narządów płciowych. Wśród przyczyn mniej popularnych są urazy prącia, stulejka, uczulenie na kosmetyki higieniczne, w tym stosowanie perfum na prącie, jak też środków plemnikobójczych. Jednak z przyczyn zapalenia może być także przyjmowanie niektórych leków w związku z innymi schorzeniami (środki nasenne, antybiotyki). Zapalenia żołędzi i napletka zdarza się jako schorzenie współistniejące cukrzycy lub RZS.

Przebieg schorzenia i leczenie

Jako, że pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka (biało-żółta wydzielina złożona z moczu, potu, nasienia) prącie wymaga szczególnej higieny. Inaczej to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów. Stan zapalny wywołany przez bakterie obejmuje żołądź, napletek, cewkę moczową i objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem oraz bólem całej okolicy prącia.

Ponadto obserwuje się świąd i pieczenie, zaciśnięty napletek oraz trudności z oddawaniem moczu, czasem również wydzieliną z cewki moczowej. Objawem zapalenia są także białe plamki i pęcherzyki usytuowane na prąciu. Jeżeli zaobserwujemy takie właśnie objawy warto niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż nieleczone zapalenie przechodzi w stan przewlekły – trudniejszy do zaleczenia i skłonny do nawrotów. Skutkiem braku leczenia może być róża moszny i prącia i wysoka gorączka.

Profilaktyka

Profilaktycznie zarówno w trakcie leczenia, po nim jak i zapobiegawczo należy dbać o należytą higienę prącia. Kuracja zapalenia zazwyczaj bazuje na antybiotyku, który sprzyja rozwojowi grzybów, brak higieny sprawi iż dojdzie do kolejnego zakażenia i tym samym trudno będzie wyleczyć zapalenie ostatecznie. Poza doustnymi antybiotykami w leczeniu stosuje się tez maść Pimafucort o działaniu bakteriobójczym, a także okłady z Riwanolu. Pomocne są także kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu. Gdy żadna kuracja nie skutkuje zaleceniem może być obrzezanie, które pomaga unikać zapalenia żołędzia i prącia.

Podatność na zakażenia

Wielu mężczyzn w okolicach intymnych posiada bardzo delikatna skórę, co za tym idzie prącie jest podatne na zakażenia i reakcje alergiczne na prezerwatywy, kosmetyki, lubrykanty itp. należy wówczas uważać na to czym się myjemy i co stosujemy. Ponadto warto uczulić partnerkę by również nie stosowała uczulających perfum i kosmetyków, bowiem prącie może doznawać podrażnienia w trakcie zbliżeń i tym samym mieć tendencje do zakażeń i zapalenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *