Ćwiczenia na nadgarstki

Ćwiczenia na nadgarstki – ćwiczenia na ból i wzmocnienie nadgarstków

Ćwiczenia na nadgarstki pomagają zredukować ból i zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów, kontuzji tej części ciała. Na urazy nadgarstka zwykle narażeni są sportowcy, ale także osoby dużo pracujące na klawiaturze.

Ćwiczenia na ból nadgarstków

Gdy ból nadgarstków ci doskwiera, spróbuj ćwiczeń rozciągających i tym samym rozluźniających nadgarstki. To częsta metoda rehabilitacji, chociaż dobrze jest wykonywać te ćwiczenia profilaktycznie, jeszcze zanim dowiemy się jak może boleć nadgarstek. Zazwyczaj ból pojawia się w wyniku nadwyrężenia nadgarstka, często jest to przypadłość tenisistów, siatkarzy czy sportowców podnoszących ciężary.

Ćwiczenia na nadgarstki – trenuj nadgarstki

Za każdym razem, kiedy masz podejrzenie uszkodzenia nadgarstka zanim zaczniesz ćwiczyć skonsultuj się z lekarzem, bowiem ćwiczenia rozciągające przy urazie mogą pogorszyć sytuację. Również kiedy ćwiczenia sprawiają ci ból unikaj ich i poszukaj pomocy lekarskiej. Czasem to kwestia zmniejszenia intensywności ćwiczeń, a czasem rozpoczynającej się kontuzji, stanu zapalnego itp.

Pamiętaj, że ćwiczenia przynoszą ulgę, jedynie wtedy gdy są wykonywane poprawnie, starannie, czyli powoli a dokładnie. Co więcej zasada w ćwiczeniach obowiązuje dwa nadgarstki. Nawet gdy boli nas tylko jeden, ćwiczyć należy jednocześnie obydwa.

Ćwiczenia na nadgarstki – dopasowane ćwiczenia

Ćwicz w pozycji siedzącej. Oprzyj łokcie o blat z przedramionami ustawionymi prostopadle do płaszczyzny blatu. Postaraj się wygiąć dłoń do przodu po czym wróć do pozycji wyjściowej i zmień kierunek wygięcia nadgarstka. Powtórz ćwiczenie 10 razy w trzech seriach. Drugim ćwiczeniem na nadgarstki jest ćwiczenie na stojąco przy ścianie. Ustaw się do niej przodem i oprzyj na niej dłonie prostując ręce w łokciach.

Wędruj dłońmi do gróy po ścianie nie uginając rak. Ćwicz powtarzając ruch cztery razy. Kolejnym z ćwiczeń jest prostowanie ręki w łokciu i wyginanie przed siebie grzbietem dłoni do góry. Wówczas druga ręką chwytamy za palce wyprostowanej ręki i odginamy w tył. W tej pozycji staramy się wytrzymać około 10 sekund i zmieniamy rękę.

Ćwiczenia na nadgarstki – ćwiczenia z powerballem i nie tylko

Ćwicząc podeprzyj rękę na łokciu na blacie i zaciśnij pieść. Postaraj się wygiąć pieść maksymalnie w prawo, potem zmienić stronę i wygiąć w lewo, a następnie zrobić to samo z druga ręką. W kolejnym ćwiczeniu wyprostuj rękę przed sobą z dłonią i placami prostymi. Postaraj się zgiąć palce za wyjątkiem kciuka, do środka dłoni i je zacisnąć. Wykorzystaj powerball do ćwiczeń przekładając piłkę z reki do ręki oddziałujemy na mięśnie naciskając 20kg mimo iż piłeczka waży około pół kilograma.

Również z ciężarkiem możemy ćwiczyć prostując rękę z ciężarkiem w dłoni. Dodatkowo możemy przekładać ciężarek w dłoni wykonując ruchy nadgarstka do dołu i w górę. W każdej pozycji należy postarać się wytrwać przez kilka sekund, aby mięsień miał szansę się rozciągnąć. Ćwiczenia na nadgarstki to również ćwiczenia z gumową niewielką piłeczką. Należy ją zaciskać w dłoni i utrzymywać uścisk na kilka sekund.

Uwaga

Ból nadgarstków może być objawem schorzenia jakim jest zespół cieśni nadgarstka lub zespół Sudecka, czy ganglion. Nie bagatelizuj tych objawów i zawczasu udaj się po poradę do specjalisty ortopedy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *