operacja prostaty

Operacja prostaty i problemy z erekcją, impotencja po operacji

Operacja prostaty – gruczoł prostaty jest u mężczyzn bardzo ważny. Dopóki działa sprawnie – mężczyzna może cieszyć się dużą sprawnością seksualną. Gdy gruczoł ten zaczyna szwankować, może się okazać konieczna operacja prostaty. Wielu mężczyzn boi się tego terminu. Boją się, że może ona doprowadzić do zaniku erekcji.

Przerost gruczołu sterczowego

Prostata to niewielki gruczoł krokowy lub sterczowy umieszczony w okolicy narządów rodnych męskich. Jego zadaniem jest gromadzenie płynu, który odżywia plemniki. Prawidłowe funkcjonowanie prostaty jest więc warunkiem żywotności plemników. W średnim wieku u mężczyzn występuje tendencja do przerastania tego gruczołu. Okazuje się, że bardzo często ma on związek z wstrzemięźliwością seksualną. Panowie, którzy regularnie uprawiają seks mają o wiele mniejsze predyspozycje do wystąpienia raka prostaty.

Gdy dojdzie do przerostu, mężczyzna zaczyna odczuwać pewne problemy z seksualnością. Jego libido spada, ma problemy z osiągnięciem wzwodu. Erekcja nie występuje nawet przy silnym podnieceniu. Pojawiają się też problemy z oddawaniem moczu, może stać się ono bolesne. To prawdopodobne objawy przerostu prostaty. Choć jest to łagodny nowotwór, nie powinno się go bagatelizować. Późne wykrycie będzie powodowało coraz większy dyskomfort.

Operacja prostaty

Gdy przerost gruczołu jest łagodny, najpierw próbuje się leczyć go farmakologicznie. Konieczne do określenia stopnia choroby jest badanie prostaty. Nie należy ono do przyjemnych, jednak jest niezbędne, by ustalić przyczynę dolegliwości i stopień ich rozwoju. Bardziej zaawansowane zmiany mogą wymagać bardziej radykalnych sposobów leczenia. Operacja prostaty zwykle wykonywana jest jednak w jak najmniej inwazyjny sposób.

Najnowocześniejszy sposób leczenia to tak zwany zabieg HIFU. Polega na zniszczeniu nowotworu w obrębie prostaty za pomocą ultradźwięków. Taka operacja pozwala usunąć nadmiernie rozrośnięty gruczoł. To z kolei umożliwia swobodniejszy odpływ moczu i powrót funkcji seksualnych.

Wciąż stosuje się chirurgiczne usuwanie raka prostaty. Chirurg wycina nadmiernie przerośniętą tkankę, by ułatwić sprawność pracy układu moczowego i płciowego. Ryzyko całkowitego zaniku libido lub niemożności uzyskania wzwodu byłoby możliwe jedynie w przypadku błędu chirurga. Impotencja może wynikać z przecięcia pewnych nerwów w okolicy stercza.

Nieinwazyjne metody leczenia prostaty

Na szczęście chirurgiczne leczenie przerostu powoli odchodzi do lamusa. Na rynku pojawiły się nowoczesne narzędzia emitujące ultradźwięki. Za ich pomocą można bezboleśnie usunąć zmienioną chorobowo tkankę. Co więcej, taki zabieg jest nieinwazyjny, co jest jego największą zaletą. Dzięki operacyjnemu niszczeniu tkanek nowotworu nie narusza się integralności nerwów. Gdy usunięta zostaje przyczyna impotencji, mężczyzna odzyskuje w pełni swą sprawność seksualną.

Problemy z erekcją mogą być u panów po 50-tce pierwszym symptomem przerostu prostaty. Warto jak najszybciej przebadać się na tę okoliczność. W przypadku łagodnej zmiany można szybko i skutecznie ją zlikwidować. W rezultacie mężczyzna szybko odzyska sprawność seksualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *