antykoncepcja doustna

Antykoncepcja doustna – antykoncepcja hormonalna, pigułka

Antykoncepcja doustna to najbardziej popularny sposób zapobiegania ciąży. Stosowana zarówno przez młode kobiety, jak i te starsze. Wysoka skuteczność pigułek zachęca, podobnie jak i brak przeciwwskazań. Dzięki refundacji pigułek kobiety mogą korzystać z antykoncepcji stosunkowo tanim kosztem.

Antykoncepcja doustna

Według ginekologów antykoncepcja doustna jest wiodąca metoda zapobiegania ciąży w Polsce. Mimo słabej wiedzy o metodach antykoncepcyjnych zdecydowana większość pacjentek zna środki doustne. Zaledwie 6,3% pacjentek nie dysponuje wiedzą o antykoncepcji doustnej. Kobiety znają doskonale działanie pigułek oraz system ich zażywania.

Kobiety są świadome zagrożeń płynących ze stosowania leków takich jak antybiotyki równoległe z pigułkami. Co więcej wiedza też że niedopuszczalne jest omijanie pigułek. Mimo to edukacja jest bardzo ważna. Nie wystarczy promocja środków antykoncepcyjnych, potrzeba jest uświadomienia jak działa dany lek, dla kogo jest dedykowana i komu on może nie służyć.

Poza zaletami antykoncepcji doustnej warto też mówić o ryzyku, zagrożeniach np. zakrzepicą, tendencją do tycia czy do huśtawki nastrojów. Działanie hormonów nie jest obojętne na komfort życia jak i na przyszłe zajście w ciążę. Planowanie rodziny to ważny temat, w który antykoncepcja doustna świetnie siew pisuje.

Antykoncepcja doustna – po pierwsze zdrowie

Wzrasta ilość pacjentek radzących się lekarza w kwestii wyboru metody antykoncepcyjnej. Dotyczy to nie tylko wyboru odpowiedniej tabletki względem problemów hormonalnych, regularności cyklów ale również względem antykoncepcji w ogóle. Dzięki temu znikają popularne mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej jak np. ciąża mnoga po jej odstawieniu, czy niepłodność.

Rolą lekarzy jest uświadamianie bezpieczeństwa zażywania antykoncepcji doustnej która jest coraz bardziej nowoczesna i skuteczna, nie powodując przykrych skutków ubocznych. Poza lekarzem źródłem wiedzy o antykoncepcji jest internet i liczne poradniki kobiece.

Antykoncepcja doustna – dlaczego pigułka?

Pigułki chronią przed nieplanowaną ciąża, to wystarczający powód ich wyboru. Część kobiet jednak poza ochroną przed ciążą wymienia za powód pigułki regulacje cyklu, poprawę skóry, mniej obfita miesiączkę i bóle z nią związane. Jak widać antykoncepcja doustna ma więcej zalet. Dobrze dobrana antykoncepcja sprawia iż kobieta jest z niej zadowolona i nie szuka alternatywy.

Jak dowodzą badania statystyczne większość Polek jest usatysfakcjonowana stosowaną antykoncepcją w postaci pigułek. Zaledwie 1 na 40 badanych respondentek wyraża się o tabletkach hormonalnych negatywnie. Swoich fanów pigułki znajdują wśród kobiet w każdym wieku i o różnym stopniu aktywności seksualnej.

Pomimo konieczności pamiętania o terminowym zażywaniu tabletek kobiety czują się pewnie przyjmując pigułki. Również wśród mężczyzn pigułki antykoncepcyjne są najbardziej znaną metodą zapobiegania ciąży w związku i najbardziej akceptowaną. Ich rosnąca skuteczność tylko poprawia pozycję w rankingu najlepszych metod antykoncepcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *