poprzeczny rozszczep twarzy

Poprzeczny rozszczep twarzy – przyczyny, charakterystyka, korekcja

Poprzeczny rozszczep twarzy  – genetyka niejednokrotnie wprawia w osłupienie, gdy widzimy jej efekty. Na przykład w postaci rzadkich chorób spowodowanych mutacjami genów. Poprzeczny rozszczep twarzy to jeden z wielu efektów takich mutacji. Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny?

Poprzeczny rozszczep twarzy – przyczyny i charakterystyka rozszczepu twarzy

Wszelkie rozszczepy w ciele człowieka są zjawiskiem nieprawidłowym i wymagają korekty plastycznej. Najczęściej spotykanym jest rozszczep podniebienia i wargi. Powoduje on deformacje twarzoczaszki. Jednak bardzo rzadką wada jest także poprzeczny rozszczep twarzy dotyczący już całej twarzy. To schorzenie o podłożu genetycznym. Może mieć jednak swoją przyczynę w zakażeniu u matki w czasie trwania ciąży lub podawaniu jej niektórych leków.

Najczęściej jednak przyczyną są samoistne mutacje genetyczne. Rozszczep to po prostu nieprawidłowy podział komórek. Jest to inaczej określane jako oddalenie się brzegów tkanki. Nie określa to jednak dokładnie z czym mamy do czynienia. Rozszczep to po prostu widoczna gołym okiem szczelina w twarzy. W przypadku rozszczepu twarzy poprzecznego jest to poprzeczna głęboka rozpadlina, dzieląca niejako twarz na dwie twarze.

Sprawia to, że chory wygląda niczym postać z horroru lub jakby miał na twarzy za małą maskę. Deformacja ta bierze się jeszcze z okresu zarodkowego ciąży. Dochodzi do zaburzeń przenikania mezodermy wyrostka żuchwowego. Dzieci wyglądają, jakby miały uśmiech „od ucha do ucha”. Jest to spowodowane wielkością szczeliny, a nie rozmiarem warg. Deformacje twarzy powodują również inne zaburzenia rozwojowe w jamie ustnej. Mogą występować problemy ze słuchem, a także deformacje jamy ustnej.

Poprzeczny rozszczep twarzy – korekcja wad za pomocą skalpela

Podobnie jak w przypadki rozszczepu podniebienia, jedynym sposobem jest jak najszybsza korekcja plastyczna twarzy. Często wykonuje się ją już w okresie niemowlęcym. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, wady rozwojowe twarzy uniemożliwiają prawidłowy rozwój jamy ustnej. To z kolei prowadzi do trudności w ssaniu i pobieraniu pokarmu. Brak ssania to konieczność założenia sondy i ryzyko niedożywienia.

Nieużywanie narządów artykulacyjnych może doprowadzić do problemów w rozwoju mowy w przyszłości. Utrudniony jest także prawidłowy wzrost zębów. Leczenie chirurgiczne nie jest więc tylko kwestią estetyki. Nieleczone deformacje twarzy będą się z wiekiem pogłębiały. Mogą mieć nawet wpływ na ucisk na mózg. W wieku kiedy kości rosną, a ciało się rozwija, nie można doprowadzić do pogłębiania się jakichkolwiek deformacji. Wiek niemowlęcy to czas, kiedy kości dziecka są jeszcze bardzo plastyczne. Warto więc dokonać plastyki twarzy jak najwcześniej.

Plastyka twarzy w przypadku rozszczepu twarzy będzie przebiegała wieloetapowo. Nie da się za pomocą jednej operacji usunąć wszystkich deformacji twarzoczaszki i przywrócić normalne funkcjonowanie. Zabieg ten musi być wykonywany wielokrotnie. Dzięki temu możliwe jest stopniowe przywracanie twarzy normalnego wyglądu. Wraz z normalnym wyglądem powracać będą naturalne funkcje ssania. Leczenie chirurgiczne umożliwi prawidłowe karmienie dziecka, wyrzynanie się zębów, prawidłowa artykulację głosek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *