Żałoba bliskiej osoby

Żałoba bliskiej osoby – jak pomóc? Terapia grupowa, wsparcie w żałobie

Żałoba bliskiej osoby to czas, kiedy musimy pogodzić się z utratą bliskiej osoby, to również czas w którym uzewnętrzniamy zazwyczaj brak potrzeby wsparcia, zaprzeczając realnym potrzebom bycia wśród bliskich. Okres ten dla różnych osób bywa różny. Czasem wystarczy kilka dni, czasem nawet rok to za mało. Osoby w żałobie potrzebują wiele troski i otoczenia miłością. Mimo ze wydaje się nam iż tego nie oczekują nie dajmy się zwieść pozorom.

Żałoba – jak pomóc?

Z żałobą ciężko sobie poradzić, gdy dotyczy śmierci nieoczekiwanej, nagłej, kogoś najbliższego, zwłaszcza dziecka, męża, żony. Mimo iż osoba w żałobie często mówi ze chce być sama, musi wszystko przemyśleć itp. to nie powinno się jej samej sobie zostawiać. Nie można się narzucać, ale należy próbować pomóc zwłaszcza, że żałoba bliskiej osoby poniekąd dotyka i nas. Często potrzebna jest pomoc kogoś z zewnątrz, kogo ta żałoba bezpośrednio nie dotyczy.

Warto wiedzieć co zrobić i jak pomóc w żałobie. Tematu nie należy unikać. Atmosfera do rozmowy musi być sprzyjająca. By pomóc a nie zaszkodzić należy wykazać się wrażliwością i empatią. Nie próbuj jednak na siłę go uspokajać, a tym bardziej nie zaprzeczaj żalowi do jakiego ta osoba ma pełne prawo. Nie udzielaj rad w stylu weź się w garść, bo to nikomu nie pomoże. Uważaj na słowa, na to co mówisz bo możesz być źle odebrany przez rozmówcę. Nie lituj się nad osobą w żałobie, bo tego na pewno nie potrzebuje.

Żałoba bliskiej osoby – terapia grupowa

Dla wielu osób w żałobie doskonałym rozwiązaniem jest grupowa terapia. Grup wsparcia przybywa, często działają przy poradniach zdrowia psychicznego, ale również przy hospicjach, szpitalach i kościele. Warto skorzystać z tego typu wsparcia. Dzięki uczestnictwu w spotkaniach można zmierzyć się z problemem widząc ze nie jest się samemu, co więcej to zawsze okazja do wyjścia do ludzi, nie izolowania się w domu, ze swoim smutkiem.

Przed grupą z pozoru obcych osób łatwiej jest się otworzyć i mówić o żałobie. Pomaga to w reorganizacji życia i przejściu od szoku i żalu przez rozpacz, poczucie krzywdy i frustracje do akceptacji nowego stanu rzeczy i podjęcia stosownych decyzji. Na grupie wsparcia ludzie często mówią tam takie rzeczy, jakich nie odważyliby się powiedzieć nawet swoim bliskim – z obawy przed ośmieszeniem siebie albo zranieniem ich uczuć.

Wsparcie w żałobie

Staraj się zawsze mieć czas dla osoby w żałobie, nie odmawiaj spotkania, bądź dostępny i oferuj swoją pomoc. Wsłuchaj siew to co mówi osoba w żałobie, nie przerywaj i nie narzucaj swojego zdania. Inicjuj kontakty i rozmowy, również o zmarłym. Ponadto okaż zrozumienie dla smutku i żalu, bądź szczery i otwarty, nie mów że wiesz jak to jest, gdy nie masz na prawdę o tym pojęcia.

Pamiętaj również o ważnych rocznicach i wydarzeniach, osoba w żałobie ma prawo być smutna ale i śmiać się, cieszyć. Zaproś ją na urodziny bez obawy o jej uczucia. Spróbuj wczuć się w sytuacje tej osoby, postaraj się ją zrozumieć, pod żadnym pozorem nie mów co powinny czuć i myśleć, jak postępować, nie krytykuj. Czasem pomóc możesz drobnostką, czymś o czym nigdy nie myślałeś. Wystarczy zapytaj jak mogę ci pomóc. Ale pamiętaj ze oferując pomoc musisz się z niej wywiązać, nic gorszego jak odwrócić się plecami do osoby w żałobie, przy okazji rozpowiadając że chciałeś jej pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *