Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży – ćwiczenia rozciągające, na leżąco oraz oddechowe

Ćwiczenia w ciąży – zagrożona i zaawansowana ciąża wyklucza nadmierny wysiłek fizyczny, wskazane jest wypoczywanie, jednak nie oznacza to iż ruch i aktywność są zabronione, wręcz przeciwnie. Nie musisz leżeć bezczynnie, możesz wykonywać ćwiczenia w ciąży na leżąco. Dzięki nim poprawisz nastrój, krążenie i zapobiegniesz „rozleniwieniu się” mięśni, których sprawność jest kluczowa w czasie porodu.

Ćwiczenia w ciąży

Chcąc ćwiczyć w ciąży należy dopasować formę aktywności do swojego stanu, nie tylko zaawansowania ciąży ale i stanu zdrowia. Nie każda ciąża to nie choroba, wiele ciąż wymaga szczególnej ostrożności. Każdą decyzję o ćwiczeniach powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Bezwzględnie nie można się zanadto forsować. Ciąża ogranicza możliwości co do aktywności co trudno jest zaakceptować kobietom dotąd bardzo aktywnym i chętnie uprawiającym sport.

Jednak możliwy jest tez trening na leżaku i na leżąco. Możesz wygodnie ułożyć się na macie i ćwiczyć w domu, na tarasie, w ogrodzie. Pamiętaj, abyś czuła się komfortowo, jeśli odczuwasz dyskomfort leżąc na plecach zaprzestań ćwiczeń, zwłaszcza gdy jest ci duszno, kręci ci się w głowie lub widzisz mroczki przed oczami. W takiej sytuacji te same ćwiczenia możesz wykonywać na boku, raz na jednym, raz na drugim.

Ćwiczenia rozciągające

Jeśli czujesz się znakomicie, a Twoja ciążą dobiega końca a wręcz pragniesz wywołać poród możesz ćwiczyć pozycje rozciągające mięśnie krocza, bioder. Niestety ćwiczenia te nie są wskazane dla ciężarnych przed 37 tygodniem ciąży, zwłaszcza ze wskazaniem do leżenia.

Ćwiczenia na leżąco

Zacznij od ćwiczeń oddechowych, przy wdechu unieś ręce i o ile nie sprawia ci to problemu załóż za głowę. Przy wydechu opuść ręce wzdłuż ciała. Postaraj się odwieść nogę zgiętą w kolanie – prawą w prawo, lewą w lewo i wykonuj ćwiczenie na przemian. Pokręć stopami wokół unosząc raz jedną nogę raz drugą. Skręć głową w lewo, a prawą rękę w tym czasie przełóż również na lewą stronę ciała.

Powtórz ćwiczenie z lewą ręką. Skrzyżuj ręce na piersiach i staraj się „podrapać” prawą ręką po lewej łopatce a lewą po prawej. Aby zapobiec zastojom i żylakom w łydkach uginaj na przemian jedną nogę w kolanie i prostuj. W miarę możliwości zegnij nogi w kolanach i przyciągnij do pośladków pięty po czym mocno wciśnij je do podłoża.

Ćwiczenia oddechowe

W ciąży kluczowe znaczenie maja ćwiczenia oddechowe, jakich nauczyć się możesz na szkole rodzenia. Przydają się one podczas porodu, kiedy musisz automatycznie współgrać ze swoim ciałem i przeć oraz oddychać. Pamiętaj by nie wstrzymywać powietrza za długo. Dzięki systematycznym ćwiczeniom wdech, wydech poród przebiegnie szybko i sprawnie bez komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *