Zawartość apteczki pierwszej pomocy ,czy ma znaczenie?

Zawartość apteczki pierwszej pomocy ma znaczenie. Te elementy zdecydowanie muszą się w niej znaleźć. Bez względu na to, czy wybieramy się na długą, samotną wycieczkę w góry, czy szukamy apteczki do domu lub samochodu, warto poświęcić odrobinę czasu jej wyposażeniu. W krytycznej sytuacji właśnie od umieszczonych tam elementów może zależeć ludzkie życie. Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?

Apteczka w firmie, czyli im więcej, tym lepiej

W polskim prawodawstwie apteczka w firmie jest wymagana. Reguluje to bardzo dokładnie artykuł 209 Kodeksu Pracy, który informuje o tym, że pracodawca jest zobowiązany, by zapewnić na terenie miejsca pracy środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych.

Należy zwrócić też uwagę na tak zwane punkty pierwszej pomocy. Ich ilość powinna być ustalona w możliwie jak najbardziej komfortowy sposób dla pracowników, by zapewnić im możliwość szybkiego dotarcia do takich stref, gdzie będą znajdować się opatrunki i sprzęt ratowniczy.

Prowadzący działalności gospodarcze często zastanawiają się nad tym, jaką apteczkę najlepiej będzie kupić. Wybór jest ogromny, a jednak nie wszystkie takie produkty zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa w firmie. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z ofertami dobrych, renomowanych sklepów, jak choćby Centrum Ratownictwa, które ma w swoim sklepie apteczki zgodne z normą DIN 13157.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy?

Pomimo tego, że sama zawartość odgrywa kluczową rolę, to trzeba też zwrócić uwagę na to, że obudowa powinna być wykonana z jak najlepszej jakości tworzyw. Dobrze, gdy ma ona rzucający się w oczy – na przykład pomarańczowy – kolor.

Trzeba liczyć się z tym, że apteczka często będzie przechowywana w miejscach, gdzie może gromadzić się kurz lub wilgoć. Warto wybrać taki produkt, który będzie mieć specjalną uszczelkę ochronną, dzięki czemu szkodliwe substancje nie przenikną do wewnątrz.
Pamiętajmy też o okresie przydatności materiałów opatrunkowych. W produktach dobrych firm poziom szczelności i jakość zastosowanych materiałów jest tak duża, że powinny one wytrzymać w dobrym stanie nawet przez pięć lat.

Zgodnie z normą DIN 13157 na wyposażeniu powinny znaleźć się opatrunki, bandaże usztywniające, chusta opatrunkowa i trójkątna, a także kompresy, w tym kompresy do oczu. Jeśli w zestawie znajdują się jeszcze bandaże lecznicze i plastry oraz nożyczki i rękawiczki ochronne, to jest to zestaw, jaki na pewno warto brać pod uwagę na poważnie.

Różne apteczki na różne okoliczności

Wbrew obiegowej opinii, apteczka medyczna nie musi być ciężka, kanciasta i wykonana z metalu. Na rynku można odnaleźć sporo takich akcesoriów, których łączna waga nie przekracza paruset gramów. Takie apteczki medyczne świetnie sprawdzą się na przykład podczas wycieczki rowerowej, znacznie zwiększając nasz poziom bezpieczeństwa w razie wypadku.

Z apteczki osobistej skorzystają też osoby, które lubią inne, aktywne formy spędzania wolnego czasu. Zwykle na ich wyposażeniu odnajdziemy przylepce i zestawy plastrów, chustę opatrunkową, koc ratunkowy oraz instrukcję udzielenia pierwszej pomocy.

Praktyka pokazuje, że nawet tak prosty zestaw jest w stanie znacznie zwiększyć nasze szanse w sytuacji zagrożenia. Koc ratunkowy pomoże utrzymać odpowiednią termikę, a chusta opatrunkowa i bandaże mogą być niezbędne w zatamowaniu krwawienia. Cały ten sprzęt mieści się w pudełku o wymiarach 15 na 10 cm, które bez trudu można przechowywać nawet w kieszeni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *