neurokardiologia

Neurokardiologia – serce ma swój rozum, odczucia po transplantacji

Neurokardiologia – serce to symbol miłości. Często mamy wrażenie, że to właśnie ono jest centrum naszych uczuć i emocji. Okazuje się, że niewiele się myliliśmy przez lata. Naukowcy udowadniają, że serce ma swój rozum – ten organ czuje i rozumie. Neurokardiologia jest bardzo ciekawą dziedziną medycyny, którą warto poznać choć pobieżnie.

Neurokardiologia – czym się zajmuje?

Całe nasze ciało posiada bardzo skomplikowany system nerwowy, który składa się z milionów komórek nerwowych połączonych ze sobą. To dzięki nim odczuwamy bodźce, takie jak ciepło, zimno, dotyk, ból, ucisk i inne. Najbardziej unerwionym narządem jest nasz mózg – organ, który nadzoruje pracę całego ciała. Drugim organem, który ma swój własny mini system nerwowy jest właśnie serce. Jest ono niezwykle wrażliwe na to, co odczuwamy i jak reagujemy na bodźce zewnętrzne. Neurokardiologia to dziedzina medycyny, która bada wpływ bodźców zewnętrznych na pracę serca.

Serce ma swój rozum – ten organ czuje i rozumie (neurokardiologia)

Z pewnością każdy z nas na co dzień dostrzega wpływ różnych emocji na częstotliwość pracy naszego serca. Gdy ktoś nas przestraszy – natychmiast serce zaczyna szybciej bić. Podobnie, gdy przypomni nam się, że o czymś zapomnieliśmy. Zdarza się też, że pod wpływem silnego stresu nasze ciśnienie podnosi się, a serce pracuje szybciej i trudno je uspokoić. Ma to również alternatywne działanie.

Gdy czujemy bliskość osób, które kochamy, nasze serce bije spokojnie, miarowo, a nasz oddech uspokaja się. Często przytulanie lub pocałunki działają kojąco na nasz rozedrgany system nerwowy. Zdecydowanie – nie jest to dziełem przypadku, a silnego unerwienia naszego mięśnia sercowego.

Nietypowe odczucia po transplantacji

Podstawą do powstania neurokardiologii były specyficzne reakcje ludzi po transplantacjach serca. Bywa, że osoby te „przejmują” część cech charakteru swojego dawcy. Mogą zmieniać dotychczasowe nawyki na te, które miał dawca lub doświadczać wspomnień, które powinny być mu obce. Nie jest tu możliwy zbieg okoliczności.

Za te objawy zdecydowanie odpowiada układ nerwowy serca, który „zapamiętuje” niektóre doświadczenia i cechy dawcy. W pewnym sensie w tym układzie zostają zapisane pewne cechy dawcy, co jest niezwykle fascynujące. Po dziś dzień naukowcy badają te zagadnienia usiłując zrozumieć zmianę zachowania ludzi po przeszczepach serca.

Jak unerwione jest serce?

System nerwowy serca zbudowany jest z czterdziestu tysięcy komórek nerwowych. To bardzo dużo jak na jeden narząd. Co ciekawe, serce i mózg zbudowane są z identycznego typu komórek nerwowych. Co to oznacza w praktyce? Dokładnie to, że serce ma swój rozum – ten organ czuje i rozumie dużo więcej, niż nam się wydaje. Serce i mózg mają swoje ścisłe połączenia elektromagnetyczne.

To dlatego serce jest takim mini mózgiem – ono również czuje i pamięta. Może generować uczucia, ale przede wszystkim bardzo silnie reaguje na bodźce nerwowe. Neurokardiolodzy wciąż dokonują w tej dziedzinie zaskakujących odkryć. Jedno jest pewne – serce jako symbol miłości i uczuć na pewno nie jest dziełem przypadku, jest stuprocentowo autentyczny i śmiało możemy go wykorzystywać pisząc kartki walentynkowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *