Warzucha lekarska

Warzucha lekarska – zastosowanie dla zdrowia, napar z ziela

Warzucha lekarska (Cochlearia officinalis) jest zimozielona dwuletnią rośliną występująca głównie w Ameryce Północnej jak też w Europie, lubi klimat umiarkowany i zimny. W Polsce spotkać ją można przede wszystkim na Pomorzu rosnącą na skalisku lub wybrzeżu morskim. Warzuchę lekarska należy odróżnić od podobnej warzuchy pirenejskiej, która ceni sobie podmokłe tereny środkowej Europy.

Wygląd i właściwości – warzucha lekarska

Warzucha lekarska osiąga wielkość od 10 do 50 cm. Liście rośliny są zebrane w rozety o kształcie okrągłego serca. Kwitnie na biało drobnymi kwiatami zebranymi na szypułkach zebranych w grona. Wydziela przyjemną woń, a przy tym jest roślina cenna dla zdrowia. Wartość rośliny skrywa jej skład.

Zawiera ona liczne witaminy oraz minerały. Istotnym składnikiem warzuchy są gorycze nadające jej gorzki smak zmiękczający ślinę oraz kwas solny w żołądku. Działają one wzmacniająco w stanie osłabienia organizmu ale też wpływają na poprawę trawienia, apetytu i wchłanianie się strawionego pokarmu do krwi. Gorycze zobojętniają kwasowość soku żołądkowego.

Napar z ziela

Napar z ziela działa oczyszczająco nie mylić z przeczyszczającym działaniem. Dodatkowo charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi i dezynfekcyjnymi. Polecany jest w leczeniu kamicy jak tez przy gromadzeniu się wody w organizmie. Nietypowym działaniem warzuchy jest jej zdolność do wyrównywania kolorytu skóry. Sok z rośliny stosowany na przebarwienia potrafi je rozjaśnić i tym samym wygładzić skórę zapewniając jej jednolity wygląd.

Prócz zmian skórnych roślinę wykorzystuje się w niwelowaniu bólu stawów, stanach zapalnych oczu, krwawieniach z nosa itp. Wykazuje ona właściwości ściągające i przeciwzapalne. Dawniej była stosowana przez marynarzy dla uzupełnienia witamin C, A i B co chroniło ich przed szkorbutem. Z uwagi na zawartość witamin warzuchę zaczęto stosować wleczeniu blednicy. Z czasem warzucha lekarska posłużyła do odkażania jamy ustnej oraz dróg moczowych, a także jako lek wspomagający wątrobę. Obecnie popularnym zastosowaniem jest wykorzystanie ziela celem detoksykacji organizmu.

Warzucha lekarska w kuchni

W przepisach kulinarnych możemy znaleźć warzuchę lekarską jako składnik sałatek. Posiekane liście nadają się tez na kanapki. Gorzkawy smak warzuchy porównać można z tradycyjna rzeżuchą, czy rukwią wodną. Często dodawana jest do omletów, twarogu czy dań rybnych. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziół i przypraw dedykowanych do dań rybnych, czy mięsnych.

Z uwagi na to iż nadaje się do uprawy amatorskiej i wysiania w domowym ogrodzie możemy pozyskać ją samodzielnie. Nasiona należy wysiać w sierpniu aby wiosna mogły wejść w intensywną fazę wzrostu. Ziele w okresie kwitnienia należy ściąć i wysuszyć. Poza celem kulinarnym i fitoterapeutycznym roślina jest doskonałą dekoracją skalniaków. Pięknie kwitnie przez całe lato i nie wymaga szczególnych warunków poza obfitym podlewaniem podczas upalnego lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *