nagła utrata wzroku

Nagła utrata wzroku – atak jaskry, zapalenie oka, diagnostyka, objawy

Nagła utrata wzroku nie zawsze musi oznaczać stałą ślepotę. Czasami jest to tylko chwilowa niedyspozycja, która może mieć różne podłoże. Nagła utrata widzenia wymaga niezwłocznej konsultacji okulistycznej. Jeśli zauważasz nagłe pogorszenie wzroku, problem z ostrością widzenia, należy zgłosić się do okulisty, ponieważ czym szybciej lekarz zdiagnozuje przyczynę tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Powodów utraty wzroku może być wiele np. atak jaskry, guzy gałki ocznej, zapalenia bakteryjne, wylew krwi, odwarstwienie siatkówki, zapalenie nerwu, zakrzep, zator.

Atak jaskry

Atak jaskry- powoduje go nagły wzrost ciśnienia wewnątrz gałkowego w skutek, czego następuje całkowite zamknięcie kąta przesączania i nagłe zablokowanie odpływu cieczy wodnistej.

Objawy: Chory widzi charakterystyczne tęczowe koła wokół punktów świetlnych, odczuwa silne bóle oka (oczu) i głowy, nudności, wymiotuje i obficie się poci.

Ostry atak jaskry jest stanem nagłym, który wymaga pilnego leczenia, ponieważ grozi nieodwracalną utratą wzroku.

Zapalenie Oka

Zapalenie może być spowodowane bakteriami, wirusami, grzybami. Przyczyną zakażeń bywają też choroby autoimmunologiczne

Objawy u chorego mogą być różne, ponieważ zależą od miejsca uszkodzenia. Bardzo często występuje przekrwienie spojówek, może pojawić się wydzielina ropna, mroczki w polu widzenia, błyski, zaburzenia w widzeniu kształtów.

W przypadku objawów należy udać się do lekarza okulisty w celu postawienia diagnozy.

Wylew krwi

Wylew w oku jest spowodowany wynaczynieniem się krwi z pękniętego naczynka. Taki stan może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Mogą one mieć charakter miejscowy lub układowy. Wylew krwi do ciała szklistego jest bardzo częstą przyczyną nagłej utraty wzroku. Jeśli wydaje nam się, że widzimy jak przez mgłę w polu widzenia pojawiają się czarne sadze, przesuwają nam się chmury. Powinniśmy jak najszybciej udać się na dyżur okulistyczny, ponieważ może dojść do trwałego uszkodzenia wzroku. Wylew taki może wymagać leczenia chirurgicznego.

Zakrzepy i Zatory

Utrata wzroku przez zakrzepy i zatory zazwyczaj dotyczy osób, które chorują na miażdżycę w związku, z czym mają stwardniałe ściany naczyń. Utrata wzroku u takich osób przebiega bezboleśnie i zazwyczaj dotyka tylko jedno oko. Na kilka dni przed całym zajściem pojawia się pogorszenie widzenia.  Tak samo jak w przypadku wszystkich innych schorzeń oka należy udać się do okulisty w celu diagnostyki.

Nagła utrata wzroku – Diagnostyka

Badanie w przypadku utraty wzroku rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu medycznego dotyczącego objawów, ich przebiegu, wcześniejszych chorób oczu, chorób ogólnych, stosowanych leków, używek lub substancji psychoaktywnych.

Następnie lekarz ocenia ostrość wzroku, przeprowadza badania reakcji źrenic, pola widzenia, widzenia barwnego, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, bada gałkę oczną w lampie szczelinowej i po rozszerzeniu źrenic bada się dno oka. W wybranych przypadkach badania uzupełnia się o ultrasonografię gałki ocznej, tomografię, angiografię, badania neurookulistyczne, elektrofizjologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *