Pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynko w oku – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Pęknięte naczynko w oku ludzie zwykle zauważają rano po przebudzeniu. Kiedy naczynie pęka, może pojawić się mała plamka krwi w oku. Ale często cała powierzchnia oka wokół źrenicy może zmienić kolor na czerwony.

Istnieje kilka powodów, dla których naczynia krwionośne w oczach zmieniają kolor na czerwony: są to choroby, zmęczenie, urazy, leki itp. Jeśli często pojawiają się pęknięte naczynka w oczach, zdecydowanie należy skonsultować się z okulistą. Przyczyną może być: alergia, reakcja na soczewki kontaktowe lub nawet infekcja. Samoleczenie i stosowanie środków ludowych w tym przypadku może być niebezpieczne dla oczu.

Pęknięte naczynko w oku – przyczyny i objawy

Może być kilka powodów, dla których naczynia krwionośne w oczach pękają. Najczęściej dzieje się tak z powodu gwałtownej zmiany ciśnienia atmosferycznego, na co szczególnie narażeni są meteopaci. Pęknięte naczynko w oku to wylew podspojówkowy i objawia się krwistą plamą na białej powierzchni oka.

Ponadto naczynka pękają często w wyniku różnicy temperatur, co powoduje zmiany ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia tętniczego. Zwiększone ciśnienie krwi, zwłaszcza spazmatyczne, prowadzi do zwiększenia krążenia krwi. Taki proces może powodować najbardziej nieprzyjemne konsekwencje. Ciśnienie krwi wzrasta do krytycznych wskaźników w wyniku złości, irytacji, silnych uczuć i emocji. W tej sytuacji może tworzyć się skrzep krwi w naczyniu krwionośnym oka, co stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Okuliści również wymieniają takie przyczyny:

 • Zbyt delikatne naczynia
 • Rozwój chorób wpływających na elastyczność i siłę naczyń krwionośnych: cukrzyca, inne patologie endokrynologiczne, nadciśnienie
 • Zwiększone obciążenie oczu
 • Nadużywanie alkoholu.

Przyczyną pęknięcia naczynka w oku może być długa praca przy komputerze, zmiany pogody. Nie należy martwić się o możliwe konsekwencje tego zjawiska nie zagraża ono zdrowiu.

Jednak w sytuacjach, gdy przyczyny takich zmian zewnętrznych są zakorzenione w rozwoju niektórych chorób, zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą. Czasami przyczyną pękania naczyń krwionośnych w oczach jest choroba, taka jak zapalenie spojówek. Będzie można pozbyć się zaczerwienienia wokół źrenicy tylko po wyleczeniu choroby.

Zapalenie spojówek może być spowodowane przez alergie, ale także przez bakterie lub wirusy, wtedy jest zakaźne, a każdy w otoczeniu tej osoby może zostać zarażony. W takim przypadku lekarz zaleci leczenie w zależności od przyczyny, a warunkiem koniecznym szybkiego powrotu do zdrowia jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny.

Zapalenie rogówki jest kolejną chorobą, która może prowadzić do takich konsekwencji. Zapalenie rogówki to zapalenie gałki ocznej, w którym występuje ból i zmętnienie rogówki. Czasami naczynie pęka z powodu nadmiernej suchości oczu, co występuje podczas długotrwałego dokładnego sprawdzania przedmiotów.

Inna powszechna choroba oczu, której towarzyszy pękanie naczynek to zapalenie powiek, jest również zaraźliwe, ale nie zawsze, zależy od przyczyn, przez które jest spowodowane. Może być alergiczne, wrzodziejące, łojotokowe.

Istnieją jednak powody nieuwarunkowanych zakażeń, kiedy naczynia faktycznie pękają, a mogą to być bardzo poważne choroby:

 • Choroby naczyniowe i krwi
 • Nadciśnienie
 • Uraz głowy
 • Brak snu
 • Hipotermia
 • Reakcje alergiczne.

Pęknięte naczynka w oku mogą pojawiać się podczas:

 • Urazów rogówki
 • Zapalenie tęczówki
 • Ostrego ataku jaskry, gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe gwałtownie wzrośnie
 • Słabej krzepliwości krwi
 • Przyjmowania pewnych leków.

Pęknięte naczynko w oku – diagnostyka

W przypadku pęknięcia naczynka w oku wskutek urazu, okulista może przeprowadzić USG oka, aby stwierdzić czy nie doszło do odwarstwienia siatkówki.

Ponadto w celu szerszej diagnostyki okulista może zalecić:

 • Morfologię krwi
 • Określenie parametrów krzepnięcia krwi
 • Zmierzenie ciśnienia tętniczego.

Pęknięte naczynko w oku – leczenie

Pęknięte naczynko w oku nie zawsze wymaga leczenia. W pierwszym tygodniu należy obserwować proces:, jeśli zaczerwienienie zaczęło ustępować i nieodczuwane są nieprzyjemne doznania, nie trzeba konsultować się z lekarzem. Jeśli znana jest dokładnie przyczyna można przemyć oko zimną wodą, poprawi to krążenie krwi oczu i pomoże im wrócić do normalnego stanu.

Pomoc okulisty będzie potrzebna, gdy zaczerwienienie spowodowane pękniętym naczynkiem w oku trwa dłużej niż dwa tygodnie lub są inne oznaki procesu chorobowego. Leczenie pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach powinno rozpocząć się od określenia i wyeliminowania przyczyny tego zjawiska. Po wykryciu pewnej choroby, a następnie zaczerwienionego oka, ważne jest przestrzeganie schematu leczenia przepisanego przez okulistę. Z reguły działania lecznicze są ograniczone do stosowania kropli do oczu.

Kiedy zaczerwienienie pojawia się w wyniku zmęczenia oczu, wystarczy dać im trochę czasu na odpoczynek. Jako działanie zapobiegawcze warto wykonywać specjalne ćwiczenia lub przemywać oczy przy użyciu naparu z czarnej herbaty.

Aby zapobiec rozwojowi chorób oczu, konieczne jest wzmocnienie ich naczyń krwionośnych. Preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z borówki i beta-karoten mają dobre właściwości ujędrniające. Można jeść marchewki i jagody w dużych ilościach, ale o wiele łatwiej kupić gotowe kompleksy witaminowe zaprojektowane w celu poprawy stanu zdrowia narządu wzroku.

Kompleksy zawierające witaminy A, B, C będą miały na nich korzystny wpływ. Jeśli ktoś odczuwa zmęczenie oczu, nie powinien czekać, aż naczynie pęknie w oku, lepiej wpuścić krople nawilżające z hialuronem. Kiedy pęknięte naczynka oczu dotyczą obu oczu warto zażywać kwas askorbinowy może oni pomóc wzmocnić naczynia włosowate i wyeliminować zaczerwienienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *