strach przed ciążą

Strach przed ciążą – czym może być spowodowany?

Strach przed ciążą coraz częściej jest spotykany zarówno wśród Pań, jak również Panów. Tokofobia, (toko, z greckiego poród, fobia – lęk, strach) odmiennie nazywana parturifobią, to chorobowy lęk przed ciążą oraz porodem. Tokofobia kwalifikowana jest do schorzeń lękowych. Panie ze względu chorobliwego lęku przed naturalnym porodem, wybierają cesarskie cięcie, aby zapobiec bólu oraz zagwarantować sobie komfort rodzenia. Czym jest ta dolegliwość oraz jak sobie z nią radzić?

Czym jest tokofobia?

Większość pań, ponieważ aż 80 %, czuje mniej bądź bardziej wzmożony strach przed ciążą oraz porodem naturalnym. Jest to dość logiczny stan psychiczny, z jakim zwykle przyszłe matki radzą sobie same bądź z małą pomocą psychologa, specjalisty czy położnej. Jednakże grupa pań, u jakich strach przed porodem przyjmuje formę chorobową, utrudniającą prawidłowe działanie. Jest to tzw. tokofobia. Tokofobia jest ciężka do wykrycia. Zdarza się zatem niestety, iż powołują się na nią kobiety, jakie uznały cięcie ciesarskie za „odpowiedniejszą” postać porodu. Zawodowi specjaliści psychiatrzy są w stanie oddzielić naturalną obawę od chorobliwego strachu, a właściwie uważnie podchodzą do kierowania pacjentek na cesarskie cięcie. Tokofobia przeważnie zaczyna przejawiać się blisko 3. trymestru ciąży, ale określone objawy mogą nastąpić już wcześniej.

Tokofobia pierwotna oraz wtórna

Pacjentki rodzące pierwszy raz nie mają doświadczenia dotyczącego bólu porodowego. Zazwyczaj bazują na przekazach osób trzecich jakie, mogą mieć całkowicie odmienne doświadczenia z ukończonego porodu. W takim wypadku pacjentka rodząca po raz pierwszy idzie do szpitala z jeszcze większym lękiem oraz z przekonaniem „nie dam rady”, „nie urodzę owego dziecka”. Większe zagrożenie wystąpienia kłopotu pojawia się u tychże pacjentek, z jakimi mamy, siostry lub koleżanki dzieliły się złymi wspomnieniami dotyczącymi lub toż szczególnych dolegliwości połączonych z ciążą, lub także kłopotów czasu okołoporodowego, takich jak np. duże przypadłości bólowe. Odmienną postacią tokofobii jest wtórny strach przed porodem, pojawiający się u pań, jakie już są matkami. Jego źródłem są zdarzenia doświadczone poprzez pacjentkę w przeszłości. Takie jak ciężki czas porodu (np. połączony z ogromnym dyskomfortem), lub także odnalezienie się pod opieką niedostatecznie czułego zespołu medycznego. Zagrożenie tokofobii wtórnej podwyższone jest także u pacjentek, jakie przebyły epizod depresji po porodzie bądź poronieniu.

Czym różni się lęk od fobii?

Uczucie lęku przed porodem towarzyszy większości pań, ponadto zwiększa się ono w III trymestrze ciąży. Określa się, iż strachu o przebieg porodu, dyskomfort połączony z porodem i o potencjalne komplikacje doświadcza przekroczyło 80% pań będących w ciąży. Organizm kobiety jest tak zaprojektowany, żeby radzić sobie z typowym natężeniem strachu przez wytwarzanie naturalnej mieszanki hormonalnej. Jednakże w sytuacji, kiedy strach jest niezwykle ogromny, tenże naturalny proces ochronny może nie starczyć. Pojawiają się wówczas u kobiety uciążliwe, czarne myśli dotyczące porodu, jakie ponadto zwiększają odczuwany już strach. Sytuacja taka dotyczy mniej aniżeli 20% pań. Zmniejsza się humor, może chociażby nastąpić przypadek depresyjny. Są to niejednokrotnie kluczowe znaki alarmowe. Niestety, jednakowo niejednokrotnie są one ignorowane, natomiast stan gorszego nastawienia składany jest na barki „bycia w ciąży”.

Najcharakterystyczniejsze obawy pań przed ciążą oraz porodem

Strach przed ciążą oraz porodem jest zupełnie normalną odpowiedzią, każdy boi się nowego. Najcharakterystyczniejsze obawy dotyczą owego, iż generalnie coś pójdzie nie tak, znacznego przybrania na wadze oraz kłopotów z powrotem do stanu sprzed ciąży, spadkiem urody w oczach własnego partnera, i również owego, iż coś złego może stać się z dzieckiem bądź rodzącą. Takie scenariusze często są pokazywane w filmach, co wielu paniom daje obraz, iż zdarza się to co kolejnej z pacjentek. Niewątpliwie nie jest to prawdą. Ciężkie wypadki zdarzają się rzadko, natomiast gdy ciąża jest pod kontrolą fachowców oraz przebiega bez uszkodzeń to także rozwiązanie obędzie się bez przeszkód. Kolejnym czynnikiem lęku jest obawa przed kiepskim prowadzeniem ciąży.

Leczenie

Strach przed zajściem w ciążę leczony jest przez psychoterapię. Panie zgłaszające się ze świadomym strachem przed zajściem w ciążę mają szansę w szybszym okresie przepracować to, co je zastanawia. W ogromnej mierze zdają sobie sprawę z owego, iż strach może być niewłaściwy. Dotyczy wyobrażeń, natomiast co za tymże idzie – mają większe szanse na szybsze zajście w ciążę. Kiedy strach jest nieuświadomiony, kobieta nie przypuszcza, iż jej bezpłodność może być połączona z dużymi doświadczeniami z relacją z mamą. Niechęcią do konfrontowania się z rolą mamy, z powtórnym doświadczeniem sytuacji toksycznej mamy. Ze strachem przed powtórzeniem kryzysowej historii pań z własnej rodziny. W innym wypadku, nim kobieta trafi do specjalisty, mija mnóstwo lat. Wpierw poszukuje pomocy lekarskiej bądź pozostałych metod polepszenia własnej kondycji umysłowej, doświadczając na sobie dodatkowej presji czasu. A także mając uczucie niewyjaśnionego braku rezultatu w formie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *