okulista

Okulista i oprometrysta – badania kontrolne i leczenie

Okulista to lekarz specjalizujący się w chorobach oczu. Mimo iż kojarzy się nam jedynie z wypisywaniem recepty na okulary to zajmuje się szerokim spektrum schorzeń narządu wzroku, ich diagnostyką oraz leczeniem. Warto jest również oddzielić specjalizację okulisty od optometrysty, który zajmuje się polem widzenia, rehabilitacją narządu wzroku.

Okulista – częstotliwość wizyt kontrolnych

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach medycyny również w okulistyce istotne znaczenie ma profilaktyka. Z wizyty u okulisty winny często korzystać dzieci. Pierwsza wizyta winna odbyć się w trzecim miesiącu życia, kiedy to lekarz okulista bada ruchomość gałek ocznych i wyklucza zeza. Kolejna wizyta o ile dziecko nie uskarża się na oczy winna odbyć się po kilku latach, kiedy to określa się ostrość widzenia.

Kilkulatki zamiast liter odczytują obrazki. Dorośli odwiedzają okulistę najczęściej w wyniku dolegliwości, zwłaszcza w sytuacji zauważenia pogorszenia się widzenia. Ponadto dorośli podlegają badaniom profilaktycznym wykonując badania medycyny pracy, o ile ich praca wiąże się z praca na komputerze lub posiadają okulary wcześniej przepisane. Tymczasem należy pamiętać iż w zakresie profilaktyki warto jest odwiedzać okulistę nawet jeśli nie mamy podejrzeń o choroby oczu. Przykładowo jaskra nie daje długo żadnych objawów chorobowych, a jednak skutkuje ostatecznie ślepotą.

Kiedy do okulisty?

Konsultacja okulistyczna zalecana jest przede wszystkim w przypadku pogorszenia się ostrości wzroku, przy częstym mruganiu, w stanach zapalenia powiek, spojówek oraz gdy notorycznie i odruchowo mrużymy oczy podczas czytania, bądź dostrzegamy podwójne widzenie. Zdarza się często iż to towarzyszące choroby i dolegliwości skłaniają nas do wizyty u okulisty. Chorując na nadciśnienie kontrolnie jesteśmy kierowani do okulisty, by wykluczyć choroby towarzyszące, chociaż zdarza się iż to właśnie zaburzenia widzenia i w związku z tym wizyta u okulisty przyczynia się do rozpoznania nadciśnienia.

Brak skierowania

By skorzystać z nieodpłatnej wizyty kontrolnej u okulisty nie potrzebne jest skierowanie. Dlatego też jeśli boli nas głowa, oczodoły lub cierpimy na światłowstręt, czy widzimy mroczki przed oczami udajmy się na kontrolę okulistyczną. Wskazaniem do wizyty są wszelkie niepokojące objawy jak swędzenie gałki ocznej, przekrwienie oka itp.

U okulisty wyleczymy:

Zapalenie spojówek, zespół suchego oka, a także choroby powiek i narządu łzowego. Ponadto w ramach pomocy okulistycznej lekarz leczy choroby gałki ocznej jak bielmo, zaćmę, zwyrodnienia siatkówki oraz choroby oczodołu jak jaskra, ropowica i zapalenie oczodołu. Okulista zajmuje się również diagnostyką wad wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz chorobami nerwu wzrokowego.

Inne specjalizacje

Udając się do okulisty z zezem zapewne zostaniemy odesłani do specjalisty w tym zakresie, a jest nim strabolog. Mimo, wszystko dobrze jest się udać do okulisty. Podobnie kiedy nasz problem dotyczy pola widzenia i leży w kompetencji optometrysty. Wizyta u okulisty przebiega podobnie jak u wielu innych lekarzy. Zaczyna się od wywiadu z pacjentem, opisywaniu dolegliwości, a ze strony lekarza wykonaniem podstawowych badań.

Wśród nich znajduje się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka oraz ustawienia, osadzenia i ruchomości gałek ocznych, źrenic, rogówki, dna oka. Jeżeli zachodzą ku temu przesłanki wykonywane jest badanie pola widzenia, USG gałki ocznej, OCT-tomografia gałki ocznej i pachymetria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *