żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna – czym jest żywność ekologiczna, naturalna żywność

Żywność ekologiczna – w Polsce pojawia się obecnie coraz więcej sklepów ze zdrową i ekologiczną żywnością. Nawet w dużych sklepach spożywczych zaobserwować można zwiększenie się ilości półek oznaczonych właśnie jako żywność ekologiczna (Eko). Wiele osób zwraca jednak uwagę na cenę takich produktów, która jest stanowczo wyższa, niż cena tych zwyczajnych. Moda na ekologiczny styl życia sprawia jednak, że duża część klientów poszukuje takiej żywności i gotowa jest za nią zapłacić więcej. Czy faktycznie jest to opłacalne?

Czym jest Eko żywność?

Są to przede wszystkim produkty pochodzące z gospodarstw rolnych, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Aby móc ubiegać się o przyznanie takiego certyfikatu, należy spełnić wszelkie wymagania określone prawem i następnie co roku zgłaszać się do wybranej jednostki certyfikującej. Pracownicy takiej jednostki odwiedzają grunty, pobierają z nich próbki i weryfikują, czy faktycznie produkcja opiera się na metodach ekologicznych.

Naturalna produkcja żywności

Unia Europejska bardzo chętnie nagradza takich rolników i oferuje im znacznie wyższe dopłaty, na przykład w ramach programu rolno-środowiskowo-klimatycznego. Specyfika produkcji opiera się przede wszystkim na nie stosowaniu sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.

Obecnie w sklepach można bez problemu kupić ekologiczne:

warzywa i owoce,

mięso i produkty zwierzęce, jak masło, mleko, twaróg, czy jogurty,

kasze i mąki,

oleje i przyprawy,

pieczywo, słodycze i przekąski.

Żywność ekologiczna – uwaga na oszustów

W wielu sklepach pojawiają się półki oznaczone, jako żywność ekologiczna, chociaż umieszczone na nich produkty wcale nie pochodzą z produkcji ekologicznej. Dlatego zawsze warto czytać etykiety i sprawdzać, czy na produkcie znajduje się oznaczenie jednostki certyfikującej. Niekiedy sprzedawane są bowiem mąki, które produkuje się w jednym młynie z innymi, nie ekologicznymi i narażone są one na szereg zanieczyszczeń. Podobna sytuacja może pojawić się w przypadku olejów, przypraw, czy makaronów. Nie warto bowiem płacić wyższej ceny za produkty takiej samej jakości.

Skąd brać najlepsze warzywa?

Warzywa i owoce najlepiej zaś kupować na rynku, od lokalnego sprzedawcy. Jeżeli posiada on certyfikat, z pewnością będzie się nią chwalił. Należy jednak pamiętać, że wielu sprzedawców zaopatruje się na giełdach. Jeżeli ktoś proponuje nam zbyt wiele produktów, z pewnością nie wszystkie pochodzą z jego gospodarstwa. Lepiej szukać stoiska, na którym znajdują się trzy rodzaje warzyw i zielenina. Wówczas można mieć pewność, że artykuły te pochodzą z jednego, niewielkiego gospodarstwa.

Warto zachować zdrowy rozsądek

Wiele osób wybiera produkty ekologiczne dla swoich dzieci. Należy jednak zachować przy tym zdrowy rozsądek. Z pewnością nie warto kupować bananów ekologicznych, ponieważ kosztują one nawet kilkanaście złotych za kilogram, a transportowane były na wielkim statku razem z innymi produktami, wielokrotnie pryskanymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *