dziecięce menu

Dziecięce menu na Wigilię – potrawy wigilijne dla dzieci

Dziecięce menu na Wigilię – klasyczne potrawy wigilijne obfitujące w ryby i kapustę niekoniecznie mogą przypaść do gustu najmłodszym. Jeśli planujemy obecność dzieci przy stole wigilijnym, warto zadbać o ich zadowolenie. Dziecięce menu na wigilie pozwoli zaspokoić apetyt nawet największego niejadka!

Potrawy, których nie lubią dzieci

Wigilijne menu jest mało skomplikowane. Kapusta, grzyby, wytrawny barszczyk, karp, kluski z makiem… To potrawy, których raczej nie jada się na co dzień. Stąd też dzieciaki nie są do nich zbytnio przyzwyczajone. Nie jest łatwo przekonać kilkulatka, by skosztował pysznego grochu z kapustą. Wytrawne potrawy to raczej nie są smaki kilkulatka. Również i karp z ośćmi nie będzie preferowaną przez niego potrawą… Trudno byłoby rezygnować z tradycyjnych wigilijnych potraw. Dlatego w planach wigilijnych warto uwzględnić specjalne, skromne menu dla dzieciaków.

Dziecięce menu wigilijne

Wigilijnego gotowania jest dość, by konstruować jeszcze specjalne potrawy dla dzieci. Można je jednak delikatnie zmodyfikować. Małym dzieciom można zaserwować delikatny barszczyk bez octu. Zamiast uszek z kapustą i grzybami zaserwować im kluski lane. Karpia dla dziecko koniecznie trzeba pozbawić ości. Warto też przygotować go na parze lub upiec – nie smażyć.

Z karpia można przyrządzić dziecku malutkie, kolorowe kanapeczki z rzodkiewką, pomidorem, sałatą i szczypiorkiem. Nie są one czasochłonne, a maluch skosztuje z nami tradycyjnej ryby! Dzieci z pewnością chętnie skosztują jarzynowej sałatki. Tym chętniej, jeśli będą uczestniczyły w jej przygotowywaniu!

Kruchy pasztet z cieciorki może być doskonałym zamiennikiem w miejscu klasycznych pasztecików z grzybami. Świetnie nada się do wigilijnego barszczu lub jako lekka przekąska dla dziecka! Dla dzieci warto przyrządzić specjalną, lekkostrawną wersję ryby po grecku – z dorsza przygotowanego na parze, z dodatkiem naturalnych ziół i przypraw, niesoloną. Świetnym napojem dla dziecka będzie tej nocy tradycyjny kompot z suszu. To jedna z potraw wigilijnych, których nie trzeba poddawać specjalnym modyfikacjom.

Niemowlęce menu

W przypadku niemowląt sprawa się nieco komplikuje. Wigilia zdecydowanie nie jest dobrym czasem na testowanie na nich kapusty czy grzybów. Maluch nie doceni też smażonego karpia ani kwaśnego barszczu. W menu wigilijnym niemowlaka powinny znaleźć się specjalnie przygotowane potrawy. Zamiast barszczu – lekki wywar z buraków niesolony z dodatkiem liści kopru.

Zamiast karpia – ugotowany na parze łosoś zmiksowany z zielonym groszkiem i ziemniakami. Niemowlakom nie powinno się serwować tego dnia potraw odbiegających od codziennego menu. W ramach odstępstw można dać im skosztować opłatka wigilijnego lub odrobiny sałatki jarzynowej zmiksowanej na gładko. Wszystko zależy właściwie od wieku niemowlaka i tego, jakich potraw już zdążył się nauczyć.

Warto poświęcić chwilę na przygotowanie specjalnych potraw wigilijnych dla maluchów. Dzięki temu dzieciaki pokochają tradycyjne świąteczne jedzenie! Poznają też smak nowych, dotąd nieznanych potraw. Świąteczna atmosfera sprzyja karmieniu małego niejadka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *