błonnik

Błonnik – na zaparcia, dieta z błonnikiem, suplementy błonnika

Błonnik pokarmowy (inaczej włókno pokarmowe) to grupa substancji pochodzenia roślinnego należących do węglowodanów złożonych, czyli polisacharydów. Nie ulega on  trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym człowieka i nie jest przyswajalny. Niska jego podaż skutkuje zaparciami i problemami trawiennymi.

Wpływ błonnika na organizm

Wpływ błonnika na organizm jest różnorodny. Błonnik można podzielić na nierozpuszczalny w wodzie (celuloza, niektóre hemicelulozy, ligniny) oraz w niej rozpuszczalny (pektyny, gumy, śluzy roślinne, niektóre hemicelulozy). Nierozpuszczalny w wodzie ma istotny wpływ na pracę przewodu pokarmowego.

Pokarmy bogate w to włókno pokarmowe pobudzają funkcje żucia i wydzielania śliny, buforują i wiążą nadmiar kwasu solnego w żołądku (mechanizm bardzo pożądany u osób z nadkwaśnością czy refluksem żołądkowo-przełykowym), wiążą wodę, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu odwodnieniu mas kałowych, a to zwiększa objętość stolca i skraca czas pasażu jelitowego. Włókno pokarmowe drażni ściany jelita i pobudza ruch perystaltyczny, co przyspiesza wydalanie mas kałowych i zapobiega zaparciom, a także wielu innym chorobom jelit.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien przyjmować 30 – 40 g błonnika na dobę. W Polsce jego spożycie wynosi przeciętnie 15 g, czyli mniej niż przewidywana norma. Wszystkiemu winna jest dieta najczęściej uboga w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Chcąc jeść błonnik – wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone: ryż brązowy, zamiast białego, pieczywo ciemne (graham, pełnoziarniste), a nie jasne. Jeżeli zjemy owoc (np. jabłko) ze skórką, dostarczymy organizmowi więcej błonnika. Dużo znajduje się go w otrębach, fasolach czy owocach suszonych

Błonnik w aptece czyli tzw. Suplementy

Co z osobami, które nie mogą, albo zwyczajnie nie lubią jeść ciemnego pieczywa, brązowego ryżu czy dużych ilości warzyw i owoców? Czy istnieje inny sposób na przyjmowanie błonnika? Oczywiście, że tak. W każdej aptece możemy zakupić błonnik np. w tabletkach, kapsułkach , w proszku.

Błonnik, który znaleźć można w roślinach, stanowi element naszej diety. Generalnie wpływa on korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Przyjmując go w odpowiedniej ilości z pokarmem, bądź jako suplement, nie powinniśmy cierpieć na zaparcia. Stosując błonnik z apteki należy pamiętać aby stosować go z umiarem i o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *