świąd w ciąży

Świąd w ciąży – dlaczego w ciąży skóra swędzi? Czy to coś groźnego?

Świąd w ciąży – swędząca skóra w ciąży to jeden z jej objawów i dolegliwości typowych dla tego stanu, zwłaszcza w okolicy brzucha, jednak czasem świąd w ciąży może oznaczać poważniejsze problemy, jak cholestazę.

Świąd w ciąży

Swędzenie w ciąży zwykle doskwiera wówczas, kiedy skóra na brzuchu się rozciąga i ciężarna odczuwa jakby jej brak. Jednak to nie jedyna przyczyna swędzenia. Może być to również objaw alergii pod wpływem hormonów, objaw trądziku jaki się pojawia w ciąży, czy nasilenia objawów AZS. Warto swędzenie skonsultować z lekarzem i wykonać stosowne badania prób wątrobowych, które wykluczą cholestazę ciążową.

Cholestaza ciężarnych

Cholestaza to choroba typowa dla ciężarnych i objawia się świądem. Początkowo swędzą stopy oraz dłonie, a swędzenie nasila się w nocy. Najczęściej objawy te dotyczą trzeciego trymestru ciąży. Świąd wywołują hormony wpływające na funkcjonowanie wątroby. Brak leczenia zagraża zdrowiu dziecka i życiu ciężarnej, dlatego ważna jest szybka diagnostyka. Wraz z zaawansowaniem cholestazy nasila się nie tylko świąd ale również podnosi się ciśnienie tętnicze i następuje rzucawka lub zatrucie ciążowe. Co ciekawe objawy cholestazy samoistnie ustępują w chwili porodu.

Pokrzywka

Swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa to przypadłość dotykająca 1% ciężarnych. Wysypka zwykle lokalizuje się na brzuchu, nigdy nie na twarzy. Pojawia się około 35 tygodnia ciąży i znika samoistnie po porodzie. Wysypkę leczy się doraźnie i objawowo stosując miejscowo kremy z kostykosteroidami. Podobnie jak inne dolegliwości należy zgłosić ją lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Opryszczka ciężarnych

Opryszczka stanowi pęcherzyki i grudki zlokalizowane wokół pępka oraz na tułowiu, dłoniach i stopach. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Wymaga jednak konsultacji medycznej i leczenia, bowiem może przyczynić się do wcześniejszego porodu. Opryszczkę leczy się sterydami. Podobnie jak pokrzywka i objawy cholestazy znika po porodzie.

Zapalenie skóry i liszajec

Grudkowe zapalenie skóry objawia się swędzeniem i czerwonymi krostkami. Zwykle pojawiają się na tułowiu i kolejno na kończynach. Powodem jest burza hormonalna. Świąd tego typu może dotyczyć każdego etapu ciąży i wymaga leczenia. Skuteczne są wówczas kostykosteroidy. Również liszajec opryszczkowaty jest typowy dla ciąży. Są to ropne pęcherze występujące w grupach.

Powodują swędzenie i pieczenie skóry, a towarzyszyć temu może też gorączka , wymioty, bóle stawów oraz biegunka. Liszaje pojawiają się w zagłębieniach fałd skórnych, zwykle w pachwinach i pod pachami. Zmiany skórne zamiast ustępować, nasilają się. Choroba występuje rzadko, a jeśli już to w trzecim trymestrze ciąży i ustępuje po porodzie. Brak leczenia liszajca może spowodować komplikacje ciążowe dlatego warto poddać się leczeniu kortyzonem.

Świerzbiączka

Świerzbiączka jest wysypką charakteryzującą się zaczerwienionymi obszarami skóry w górnej części tułowia i czasem na nogach. U ciężarnych lokalizuje się na brzuchu, zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży i nie ustępuje od razu po porodzie. Leczy się ją preparatami przeciwhistaminowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *