AZS latem

AZS latem – nawilżenie i natłuszczenie, wpływ słońca

AZS latem to poważny problem skórny, kiedy promieniowanie słoneczne może nasilać objawy. Z reguły nasilenie objawów AZS występuje wiosną i jesienią, jednak również latem może dokuczać. By skóra nie pękała, nie łuszczyła się musimy zadbać o jej stosowne nawilżenie i pielęgnację.

AZS latem

AZS jest jedną z najpopularniejszych chorób dermatologicznych. Co więcej nie są wciąż ustalone jasne przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry. Najczęściej AZS ma podłoże alergiczne i jest swego rodzaju uczuleniem powodującym stan zapalny skóry. Objawy AZS są przykre, dokuczliwe i nieestetyczne.

Chora skóra nie posiada ochrony jaką zapewnia naturalny płaszcz lipidowy, co za tym idzie szybko traci wilgoć i zaczyna swędzieć kiedy jest przesuszona. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się skory powodując drobne rany, zwłaszcza w zgięciach łokci, kolan. Dokuczliwe objawy zaostrzają się również pod wpływem stresu, zanieczyszczonego i suchego powietrza oraz dymu tytoniowego.

Nawilżenie i natłuszczenie

Nawilżenie latem jest w szczególności ważne. W przebiegu choroby ważne są antyseptyki oraz leki przeciwhistaminowe oraz kremy i maści steroidowe. Kluczowa jest profilaktyka i higiena polegająca na codziennej pielęgnacji skóry. Celem nawilżenia jest zatrzymanie wody w skórze. Warto jest używać kosmetyków do skóry alergicznej i wrażliwej, które nie zawierają substancji zapachowych.

W tym przypadku sprawdzają się emolienty oraz preparaty wyprodukowane na bazie olejów mineralnych. Stosowanie mleczka, balsamów doskonale nawilżają skórę i zapobiegają parowaniu wody. Ponadto maści do AZS łagodzą świąd. By skóra dobrze się czuła odstaw mydła, gdyż niszczą płaszcz lipidowy. Nie musisz rezygnować z kąpieli ale nie przesadzaj z jej częstotliwością i długością. Każdorazowo po kąpieli smaruj balsamem, który złagodzi swędzenie.

Pielęgnacja na urlopie

Latem szczególnie trudno jest zadbać o to, by skóra nie wysychała. Pomóc sobie możesz przewiewnymi ubraniami. Pomagają tez wyjazdy w rejony z czystym powietrzem. Zazwyczaj zmiana klimatu pozytywnie wpływa na skórę. Kąpiele w słonej wodzie i pobyt nad morzem jest doskonałą kuracją dla skóry z AZS. Nadmorskie powietrze jest wolne od alergenów, za to dobrze nawilżone.

Mimo wszystko uważaj na pot podczas aktywności fizycznej. Również kąpiele w basenie ogranicz do minimum, gdyż chlorowana woda dodatkowo wysusza skórę. Wyjeżdżając w ciepłe kraje warto wyposażyć się w higrometr, który pozwoli kontrolować wilgotność powietrza w miejscach pobytu, dotąd nieznanych. Wilgotność winna wynosić co najmniej 60%.

Zbawienny wpływ słońca na skórę

Z jednej strony kąpiele słoneczne przesuszają skórę, z drugiej pomagają skórze atopowej. Gdy dbamy o lekka opaleniznę AZS cofa się, niestety niewskazane jest wylegiwanie się w pełnym słońcu, gdyż skóra jest wrażliwa i podatna na poparzenia słoneczne. Unikaj kremów z blokerami UV, wybieraj kremy ochronne hipoalergiczne. Po słonecznej kąpieli zadbaj o silniejsze nawilżenie skóry. Gdy lato się kończy warto jest zainwestować w delikatny zabieg regeneracyjny u kosmetyczki.

Lato dzieci

Dzieci z AZS są szczególnie narażone na negatywne skutki AZS latem. Delikatna skóra dzieci potrzebuje podwójnej ochrony i nawilżenia. Dbaj zwłaszcza o skórę niemowląt nie dopuszczając do nasilenia się objawów i podrażnień skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *