Masaż w ciąży

Masaż w ciąży – zalecenia i przeciwwskazania, rodzaje

Masaż w ciąży należy do specyficznych technik. Należy wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby przyszłej mamy, ale również dziecka, które rozwija się w jej łonie. Istnieją pewne wskazania do wykonywania masażu w ciąży, ale są również przeciwwskazania. Rodzaj, intensywność oraz częstotliwość masażu jest dobierany indywidualnie przez specjalistę w zakresie fizjoterapii, rehabilitacji lub masazystę. Niektóre z nich mogą być również wykonywane przez partnera lub inną bliską osobę. Jednak wówczas trzeba bardzo przestrzegać ścisłych wytycznych.

Zalecenia do masażu w ciąży

Zalecenia do masażu w ciąży to przede wszystkim dolegliwości bólowe mięśni, kończyn czy kręgosłupa. Jeżeli pojawiają się skurcze w łydkach, napięcia karku czy barków, warto stosować masaż w ciąży.

Masaż w ciąży powinien być wykonywany w pozycji siedzącej lub półleżącej (w leżeniu na prawym boku lub plecach, nigdy na brzuchu).

Masaż w ciąży – przeciwwskazania

Z tego względu, że ciąża jest stanem fizjologicznym a nie chorobowym u kobiety większość z nich może z powodzeniem korzystać z masażu. Jest jednak kilka sytuacji, gdy masaż w ciąży jest zdecydowanie zabroniony. Należą do nich:

 • wszelkiego rodzaju krwawienia z dróg rodnych;
 • zagrożenie poronieniem (szczególnie w I trymestrze, ale może być w każdym momencie);
 • choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, anemia, skaza krwotoczna oraz serca, nerek, tarczycy czy trzustki;
 • stany zapalne;
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (szczególnie nudności oraz wymioty czy biegunki);
 • gestoza (zatrucie ciążowe pojawiające się zwykle w drugiej połowie ciąży);
 • różnego rodzaju patologie (w tym dotyczące łożyska – przodujące czy przedwczesne odklejenie się);
 • zaburzenia rozwojowe płodu.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu w ciąży jest I trymestr. Lekarze radzą, by wstrzymać się z zabiegami do 12 tygodnia ciąży prawidłowo przebiegającej. Również na miesiąc bezpośrednio przed planowanym zajściem w ciążę oraz na miesiąc przed wyznaczonym terminem rozwiązania. Mogą wystąpić również indywidualne czynniki, które nie pozwalają na skorzystaniu z masażu w ciąży. Przed podjęciem każdego rodzaju fizjoterapii konieczne jest konsultowanie z lekarzem prowadzącym oraz przedstawienie masażyście wyników badań, dolegliwości oraz wszelakich czynników ważnych dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Jakie są rodzaje masażu w ciąży?

Podczas ciąży stosowane są techniki masażu klasycznego (wykorzystanie takich metod jak: głaskanie, rozcieranie, delikatne ugniatanie) oraz refleksoterapii (masaż stóp). Okolice ciała, które można masować w czasie ciąży to:

 • powłoki brzuszne (wskazane przede wszystkim łagodne głaskanie czy wcieranie kosmetyków pielęgnacyjnych; przed tym rodzajem masażu koniecznie należy zapytać kobiety czy wyrazi na to zgodę, ponieważ wiele pań w tym okresie nie toleruje dotyku tej okolicy; ponadto zbyt mocny masaż może powodować skurcze – nie koniecznie wywołujące przedwczesny poród – które są dla kobiety nieprzyjemne a nawet bolesne);
 • twarz;
 • plecy (szczególnie okolice karku, odcinek piersiowy unikając krzyżowo-lędźwiowy);
 • barki;
 • kończyny dolne i górne.

Dobór właściwej techniki masażu w ciąży koniecznie musi dokonać profesjonalny, doświadczony specjalista w zakresie fizjoterapii w dziedzinie masażu, szczególnie kobiet w ciąży. Wielu fachowców ma bowiem opory przed pracą z kobietą w ciąży. Boją się, że mogą niechcący zrobić krzywdę przyszłej mamie lub jej dziecku. Ten lęk może przenosić się na kobietę, która zamiast zrelaksować się staje się bardziej napięta i zdenerwowana. Dlatego koniecznie trzeba znaleźć gabinet, gdzie profesjonalnie wykonuje się masaż w ciąży. Wszelkie dolegliwości pojawiające się w trakcie lub po masażu trzeba zgłaszać masażyście.

Można również skorzystać doraźnie z masażu w ciąży wykonanego przez partnera (np. napiętych mięśni karku czy twarzy), jednak musi być to dotyk wyjątkowo delikatny oraz ostrożny. W celu lepszego poślizgu oraz zwiększenia efektów masażu warto stosować np. oliwkę lub balsam czy olejki aromatyczne. Dzięki temu nie tylko łatwiej wykonać ruch oraz zapobiegać otarciom skóry, ale także powodują lepsze ukrwienie, zapobiegają rozstępom, a także nawilżają i wygładzają.

Masaż w ciąży – efekty

Masaż w ciąży ma dla kobiety niezwykle pozytywny wpływ. Przede wszystkim ma pozytywne działanie uspokajające i relaksujące. Może powodować znaczne zmniejszenie huśtawki nastrojów oraz poprawę samopoczucia. Ponadto właściwie wykonywany masaż w ciąży, który jest regularnie stosowany sprawia, że zmniejsza się napięcie mięśni w poszczególnych okolicach oraz w całym ciele, zapobiega obrzękom kończyn górnych i dolnych, łagodzi ból (szczególnie w okolicy kręgosłupa oraz nóg, które są szczególnie obciążone). Ponadto masaż w ciąży sprawia, że po porodzie mama znacznie szybciej powraca do kondycji sprzed tego okresu.

Prawidłowo wykonywany masaż w ciąży sprawia, że zrelaksowana kobieta, której objawy bólowe i przeciążenia się zmniejszają, wyglądają pięknie i promiennie. Komfort i dobre samopoczucie kobiety w ciąży jest priorytetem, warto więc skorzystać z pomocy w postaci masażu w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *