39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży (39 TC) – czego spodziewać się w 39 tygodniu ciąży?

39 tydzień ciąży to czas, w którym maluch zaczyna przygotowywać się do wyjścia, kierując główkę we wschodzie do miednicy. Aktualnie 39 tydzień ciąży to 9 miesiąc, a także koniec III trymestru ciąży.

39 tydzień ciąży to praktycznie koniec, jednakże tylko 5 procent dzieci rodzi się w terminie, który wskazany został przez lekarza położnika. W tym okresie w obrębie szyjki macicy dochodzi do dużych zmian. Skurcze doprowadzają do tego, że ulega ona rozpulchnianiu, zmienia swoje położenia, natomiast ujście skierowane jest w stronę światła pochwy. Początkiem porodu jest odejście z pochwy czopa śluzowego. Jest to gęsta wydzielina zamykająca szyjkę macicy.

39 tydzień ciąży – jakie są symptomy porodu

Akacja porodowa może rozpocząć się, przez odpłynięcie płynu owodniowego, co nie zawsze jest łatwe do rozpoznania. Możliwe, że wystąpi także czop śluzowy, który zamykał szyjkę macicy.

39 tydzień ciąży – kiedy następuje poród?

W przypadku, gdy czop śluzowy jest bezbarwny bądź białawy najczęściej do porodu dochodzi w ciągu kilku dni. Gdy jest delikatnie zabarwiony krwią, rozwiązanie ciąży nastąpi po 24 godzinach. W 39 tygodni ciąży istotny jest nastrój kobiety, a także pozytywne nastawienie. W przypadku kobiet, które bardzo obawiają się porodu, najczęściej proces ten ulega opóźnieniu. Dlatego też warto pozyskać jak najwięcej informacji, o tym jak przebiega poród, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Należy zatem zadawać jak najwięcej pytań lekarzowi.

39 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 39 tygodniu ciąży płód waży od 3200 do 3800 g, a także mierzy od 54 do 55 cm. Dziecko ma już długie paznokcie, dlatego też często może ranić sobie nimi skórę. W związku z tym niektóre maluszki mają po urodzeniu ślady zadrapań na twarzyczce.

Warto zabrać do szpitala bawełniane rękawiczki, które nakładane są noworodkowi, aby nie podrapał sobie buzi. Z uwagi na niebezpieczeństwo związane z zakażeniami szpitalnymi nie należy obcinać dziecku paznokci.

Zauważyć należy, że w 39 tygodniu ciąży płód rusza się już rzadziej niż dotychczas. Dzieje się tak, dlatego że jest już niewiele miejsca, a także każdy ruch związany jest z dużym wysiłkiem. Jednakże ruchy trzeba liczyć, żeby mieć pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

W tym czasie kobiet już bardzo dobrze wiedzą, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne, a kiedy zapada w sen. Gdy aktywność malucha ma miejsce po posiłku albo podczas spaceru, wówczas powinno się liczyć ruchy dziecka. Dobrze jest, gdy jest ich od 8 do 10 w ciągu godziny.

W 39 tygodniu ciąży dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu dziecka. U schyłku 39 tygodnia ciąży główka dziecka wstawia się w kanał rodny. Wówczas dziecko ustawia się bokiem, natomiast twarzyczka skierowana jest w stronę biodra kobiety.

39 tydzień ciąży – co dzieje się z kobietą w tym czasie

W tym okresie normalnym symptomem jest ból pleców. Niewygoda może występować praktycznie podczas każdej pozycji, nie tylko, gdy ciężarna siedzi bądź stoi. Dyskomfort odczuwa się nawet wówczas, gdy kobieta odpoczywa.

Niezwykle często pojawiającym się problemem w 39 tygodniu ciąży jest rwa kulszowa. Jest to bardzo silny ból, który odczuwany jest w miednicy oraz pośladkach. Ból ten promieniuje w kierunku kolan. Dużą ulgę przynoszą ciepłe kompresy, ćwiczenia wykonywane na piłce, a także delikatny masaż.

W tym okresie kobieta może czuć się nieustannie opuchnięta, gdyż organizm gromadzi wtedy duże ilości wody. Obrzęk można zmniejszyć przez ograniczenie soli, stosowanie kremów działających w sposób chłodzący. Należy pić wodę mineralną niegazowaną. Warto odpoczywać przyjmując pozycję z lekko uniesionymi nogami.

Co więcej, w 39 tygodniu ciąży można znowu odczuwać skurcze łydek pojawiające się w nocy. Do takiej sytuacji dochodzi na skutek braku istotnych składników mineralnych, w szczególności potasu oraz magnezu. Epizody są krótkie, jednakże dające dużą bolesność.

Szyjka macicy wraz z kolejnym skurczami robi się coraz bardziej miękka. Modyfikacji ulega także jej położenie. Jej ujście skierowane jest w stronę pochwy.

39 tydzień ciąży – najistotniejsze zalecenia

W 39 tygodniu ciąży trzeba wykonać morfologie, a ponadto ogólne badanie moczu, o ile oczywiście nie zostało to zrobione wcześniej. W tym czasie kobieta może mieć również przez cały czas wrażenie, że urodzi. Taka sytuacja związana jest z ciągłym odczuwaniem skurczy. Zdarza się, że te właściwe trudno jest odróżnić od skurczy Braxtona-Hicksa, gdyż one stają się bardzo silne.

W tym czasie ważną kwestią jest obserwacja bielizny, gdyż przed porodem najczęściej odchodzi czop śluzowy, które wcześniej zamyka ujście szyjki macicy. Wygląda on jak galaretowata wydzielina, czasami występuje podbarwienie krwią. Gdy odchodzi, jest to sygnał właśnie rozpoczynającego się porodu. Jeżeli w ciągu kilku następnych dni, nic się nie zmienia należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję jak postępować dalej.

Wiele kobiet obawia się nagłego odpłynięcia płynu owodniowego. Jednakże rzadko zdarza się, że dochodzi do nagłego pęknięcia pęcherza płodowego. Najczęściej dzieje się to podczas porodu.

Gdy poczuje się wilgotną bieliznę, warto sprawdzić, czy nie są to wody płodowe. W przypadku potwierdzenia sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *