Test PAPP-A

Test PAPP-A – Normy testu PAPP-A. Na czym polega PAPPA-A?

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym – badania prenatalne to z kolei takie pomiary, jakie pozwolą na analizę stanu zdrowia płodu podczas ciąży. Dzięki nim realne jest zatem rozpoznanie rozmaitych występujących u płodu schorzeń. Diagnostyka przedurodzeniowa (prenatalna) jest jedyną techniką na ustalenie, jak zarodek rozwija się w trakcie ciąży. Jeśli w rozwoju tymże są pewne wady, możliwe jest ich rozpoznanie na niezwykle długo przed urodzinami dziecka – wybrane testy prenatalne można bowiem wykonać już w pierwszych okresach ciąży.

Co to jest test PAPP-A?

Podczas badania PAPP-A pobiera się od mamy próbki krwi, jaką potem sprawdza się w laboratorium pod kątem zdiagnozowania poziomu dwóch białek: beta – HCG oraz PAPP-A (ciążowego białka osoczowego). Badanie uzupełnia się o ultrasonograficzną analizę powierzchni roztworu w obszarze przezierności karkowej płodu (tkanki podskórnej szyi). W wypadku złego wyniku badania nie trzeba robić dalszych testów. Jednakże, kiedy jest zagrożenie narodzenia dziecka z którymś z zespołów, specjalista winien polecić zrobienie amniopunkcji. Dzięki temu, iż test PAPP-A jest bardzo wrażliwy, oraz jednocześnie nie powoduje żadnego ryzyka dla przebiegu ciąży, poleca się jego zrobienie u pań bez względu na ich wiek. Zagrożenie narodzenia chorego dziecka rośnie po 35 roku życia, natomiast panie, jakie późno zachodzą w ciążę, zdecydowanie powinny poddać się temu badaniu.

Na czym polega PAPPA-A?

Jest to badanie nieinwazyjne, jakie robi się podczas tradycyjnej konsultacji u ginekologa w okresie ciąży. Dziecko jest badane przy wykorzystaniu ultrasonografu (USG). Podczas badania specjalista określa przezierność karkową, więc powierzchnię płynów pod tkanką skórną na szyi płodu, i również kształt oraz odpowiedni rozwój kości nosowej. Znaczy to, iż badanie jest zupełnie nieinwazyjne oraz w pełni bezpieczne dla dziecka.

Test PAPP-A – kiedy zrobić badanie?

Polecane jest zrobienie badania pomiędzy 11 i 13 tygodniem ciąży. Wiek ciąży zauważa się wedle chwili ostatniej menstruacji, i również na bazie zrobionego podczas konsultacji USG. Okres wykonania badania jest o tyle ważny, iż w proponowanym czasie najlepiej są zauważalne organy, i ponadto dziecko jest na tyle małe, iż łatwiej dokonać właściwych pomiarów.

Test PAPP-A – jak wygląda badanie?

Do zrobienia badania nie należy się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Pacjentka nie musi być na czczo, badanie można zrobić zarówno przed, jak również po jedzeniu, o każdej porze dnia. Składa się ono z dwóch czynników: pierwszy to tradycyjne pobranie krwi, natomiast kolejnym jest badanie USG. Badania nie są nieprzyjemne oraz nie tworzą żadnego ryzyka dla kobiety.

Normy testu PAPP-A

Wynik ujemny znaczy, iż zagrożenie wystąpienia zespołu Downa u zarodka, obliczone na bazie rzeczonych parametrów, jest niskie. W takim wypadku badania inwazyjne nie są zwykle polecane. Choć ujemny wynik testu znaczy małe zagrożenie choroby płodu, to nie eliminuje jej w 100%. Wynik taki znaczy jednakże, iż zagrożenie choroby płodu jest mniejsze, aniżeli zagrożenie straty ciąży wskutek amniopunkcji bądź pozostałych badań prenatalnych. U blisko 5% pań, jakie poddały się testowi PAPP-A zagrożenie choroby płodu będzie przekraczało wartość graniczną – 1:300. W takim wypadku wspólnie ze specjalistą należy przemyśleć zrobienie amniopunkcji. Wynik jest zwykle uważany za dodatni, kiedy zagrożenie choroby płodu przewyższa 1:300. Wynik dodatni znaczy, iż kobieta jest w grupie o zwiększonym zagrożeniu wystąpienia zespołu Downa u płodu. Niezbędne będzie zrobienie dalszych badań.

Co można rozpoznać?

Test PAPP-A (test złożony: USG + badanie krwi) pozwoli ustalić tydzień ciąży. Czasami kobieta nie jest pewna, gdy dokładnie doszło do zapłodnienia, i więc który tydzień ciąży właśnie mija. Test PAPP-A pozwoli to zweryfikować na bazie rozmiaru oraz rozwoju płodu podczas badania USG. Test PAPP-A to także pierwsze badanie, jakie pozwoli zweryfikować strukturę anatomiczną płodu. Na jego bazie można określić czy wyeliminować występowanie wielu chorób wrodzonych, na przykład wytrzewienia lub anencefalii. Niestety, test PAPP-A nie sprawdza się w ocenie tak ogromnych chorób, jak choroby serca, czy kończyn. W tymże celu należy zrobić następny test w połowie trwania ciąży. Test PAPP-A (test podwójny) pozwoli rozpoznać zagrożenie pojawienia się u płodu chorób chromosomalnych, przede wszystkim zespołu Downa. Podczas następnych testów wykonywanych w ciąży nie jest to już możliwe, więc tak istotne jest zrobienie testu PAPP-A.

Test PAPP-A – czy warto?

Badanie możliwych cech schorzeń chromosomalnych nie jest tak skrupulatne, jak inwazyjne techniki badawcze. Dodatni wynik testu PAPP-A może być wywołany schorzeniami funkcji łożyska. Występującym w ciążach powikłanych w późniejszym okresie stanem przedrzucawkowym, cukrzycą bądź nadciśnieniem arterialnym. Przyczyniają się do niego również antybiotyki, środki antywirusowe, antydepresyjne, immunosupresyjne, przeciwastmatyczne oraz hormonalne. Pomimo to test PAPP-A daje niezwykle dużą wykrywalność trisomii, ponieważ aż 90%. Dodatkowo technologia ta obciążona jest mniejszym zagrożeniem aniżeli diagnostyka inwazyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *