1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży (1 TC) – czego spodziewać się w 1 tygodniu ciąży?

1 tydzień ciąży to sam początek tego niezwykle ważnego procesu tworzenia się i rozwoju nowego życia w łonie mamy. Jest to czas zwykle zupełnie niezauważalny przez kobietę. Nawet panie, które planują ciążę w tych pierwszych siedmiu dniach od poczęcia nie są w stanie rozpoznać, że w nich rozwija się już zarodek. Konkretne symptomy pojawiają się bowiem zdecydowanie później. Kobiety dokładnie obserwujące swoje ciało, znające długość trwania cykli miesięcznych oraz moment owulacji mogą przewidywać tylko, że w tym czasie mogło dość do spodziewanego zapłodnienia. Jednak na potwierdzenie tej radosnej chwili muszą poczekać. Natomiast u pań nieregularnie miesiączkujących czy nie spodziewających się dziecka to czas, który przebiega niezauważalnie.

Czy i w jaki sposób można rozpoznać 1 tydzień ciąży?

1 tydzień ciąży zwykle przebiega zupełnie niezauważalnie. A to wówczas rozpoczyna się proces zapłodnienia, od dnia którego liczony jest wiek dziecka. W przypadku regularnych cykli miesięcznych, które przeciętnie trwają 28 dni (a za prawidłowe uznawane są również wartości między 25 a 36 dni). Dzięki temu łatwiej oszacować wiek ciąży (liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed rozpoczęciem ciąży).

1 i 2 tydzień czasem w ogóle nie jest uznawany za faktyczny czas trwania ciąży. Uznaje się, że prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 38 tygodni (w przypadku, gdy znany jest dokładnie moment zapłodnienia) lub 40 (gdy szacunek odbywa się na podstawie wyliczenia prawdopodobnej chwili poczęcia). Dopiero kolejne tygodnie będą momentem, gdy przyszła mama będzie obserwowała zmiany zachodzące we własnym ciele oraz rozwój swojego dziecka (lub dzieci – w przypadku ciąż mnogich).

Co dzieje się w ciele przyszłej matki podczas 1 tygodnia ciąży?

Przyszła matka zwykle nie wie w 1 tygodniu, że jest już w ciąży. Natomiast podejmując świadomie decyzję o poczęciu potomstwa warto już wcześniej przygotować się na ten czas. Ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Przede wszystkim kobieta powinna zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, odpoczywać, unikać stresu oraz wszelkiego rodzaju używek (jak nikotyna, alkohol, kofeina itp.) oraz wprowadzać odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą szczególnie w witaminy i składniki mineralne (wzmocnioną także przez suplementację – w porozumieniu z lekarzem po dokonaniu właściwych badań).

Jak dbać o siebie i przyszłe dziecko w 1 tygodniu ciąży?

Niezwykle istotne, by do ciąży przygotować się wielowymiarowo. Równie ważny jest fizyczny, jak i psychiczny wymiar. Już przed zapłodnieniem warto zadbać, by czas rozwijania się w łonie mamy dziecka był prawidłowy i pełen radosnego oczekiwania. Warto rozpocząć od wizyty u ginekologa, który oceni stan zdrowia kobiety oraz zleci potrzebne badania i ustali proces przygotowania.

Jak już zostało to wspomniane, przed i od początku trwania ciąży, niezwykle ważne jest również włączenie właściwie zbilansowanej diety. Posiłki powinny być pełnowartościowe, zawierające dużo witamin oraz składników mineralnych, które zapewnią odpowiedni poziom energii przyszłej mamie. W późniejszym czasie należy dostosowywać dietę do etapu rozwoju dziecka. Wiadomo, że mama będzie jadła za dwoje, jednak nie można doprowadzić do nadmiernego przejadania się. Właściwą dyscyplinę pomoże utrzymać odpowiednio wcześnie wprowadzona dieta.

Ponadto jeszcze przed 1 tygodniem ciąży warto włączyć suplementację – szczególnie kwasem foliowym. Ten składnik ma bowiem wpływ na rozwój układu nerwowego, struktur mózgowych oraz rdzenia kręgowego dziecka. Dawka dobowa to około 400 mikrogramów (0,4 mg) – o ile lekarz prowadzący nie ustali inaczej. Zwiększenie ilości przyjmowanego kwasu foliowego może być związane z pojawieniem się wad rozwojowych u członków najbliższej rodziny lub zagrożeniem wadami genetycznymi.

1 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 1 tygodniu ciąży nie widać jeszcze w ciele mamy jakichkolwiek zmian. Jednak już od momentu zapłodnienia przebiegają one bardzo dynamicznie. Ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia komórki jajowej w ciele matki przez plemnik pochodzący od ojca. Dochodzi do niego w czasie owulacji lub kilka dni (do koło 5) po niej. Ponieważ ciało człowieka budują komórki zawierający materiał genetyczny (46 chromosomów) konieczne jest połączenie komórek zawierających po 23 chromosomy zarówno od matki, jak i ojca.

W pierwszym dniu liczonym jako rozpoczęcie ciąży następuje zapłodnienie. Aby do niego doszło gemety (czyli komórki rozrodcze męska i żeńska) przechodzą szereg procesów takich jak:

  • uzdatnianie plemników, czyli droga prowadząca je do komórki jajowej (kapacytacja);
  • przenikanie plemników przez wieniec promienisty (czyli komórki folikularne otaczające oocyt w stadium pęcherzyka Graafa);
  • przenikanie plemnika do wnętrza komórki jajowej przez osłonkę przejrzystą;
  • połączenie (fuzja) plemnika z komórką jajową;
  • drugi podział oocytu drugiego rzędu powstającego w procesie mejozy;
  • zabezpieczanie powstającej zygoty przed przeniknięciem do niej innych plemników (tzw. reakcja korowa oraz reakcja osłony przejrzystej) oraz blokowanie ewentualnej polispermii;
  • wytworzenie przedjądrzy żeńskich i męskich a następnie kondensacja chromosomów z tych struktur;
  • wytworzenie zygoty.

Komórka jajowa połączona z plemnikiem tworzy więc zygotę (najczęściej w drodze z jajnika do macicy lub w samej macicy). Następuje dalszy podział komórkowy, który prowadzi do wytworzenie się zarodka ludzkiego. Ma to miejsce zwykle pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesięcznego kobiety (u pań regularnie miesiączkujących). Po 38 – 40 tygodniach zostanie ukształtowany prawidłowo funkcjonujący organizm. Organizm, który w czasie porodu zostanie wydalony z łona matki, przygotowany do samodzielnego funkcjonowania poza jej ustrojem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *