świąd skóry u dziecka

Świąd skóry u dziecka – dlaczego dziecko swędzi skóra? Ryzyko choroby!

Świąd skóry u dziecka może mieć różne przyczyny. Może stanowić objaw choroby, zwłaszcza u dziecka, bowiem wiele chorób wieku dziecięcego takich jak ospa, różyczka zaczynają się od wysypki, swędzenia. Jest to uporczywy objaw dla dziecka, odczuwany bardziej, intensywniej niż ból. Najczęstszą przyczyną swędzenia skóry jest reakcja alergiczna.

Świąd skóry u dziecka

Uczucie swędzenia następuje w wyniku podrażnienia nerwów znajdujących się an skórze. Zwykle następuje to po ukąszeniu owada, ale również po oparzeniu się pokrzywą lub w wyniku reakcji alergicznej, zakażenia pasożytami. Łagodzenie objawu swędzenia może być trudne, warto zatem szukać właściwej przyczyny, zwłaszcza gdy świąd pojawia się często i długotrwale. Swędzenie skóry może być wynikiem rozwijającej się choroby nerek, wątroby, jak też AZS, czy liszajca zakaźnego.

Wśród przyczyn może znaleźć się alergia na pokarmy, leki, pyłki, kosmetyki jak też przesuszenie skóry w wyniku temperatury, klimatyzacji. Ponadto przyczyną świądu może być zapalenie mieszków włosowych, zakażenie enterowirusami, cukrzyca, artretyzm i wiele innych. Świąd wymaga konsultacji lekarskiej począwszy od pediatry przez dermatologa. Istotne jest wykrycie przyczyny i jej wyleczenie. Zwykle bez stosownych badań diagnostycznych się nie obejdzie.

Ryzyko choroby

Dzieci większość rzeczy biorą do buzi, bawią się w ziemi, nie dbają o higienę, efektem tego może być zakażenie wirusami, pasożytami i bakteriami. Ich namnażanie się i rozrost w ciele może objawiać się świądem. Nie można bagatelizować tego objawu, nawet jeśli dziecko nie am wysypki. W przypadku jej pojawienia się wskazywać może nie tylko na uczulenie ale również na liczne choroby nią objawiające się. Wraz z innymi objawami rozpoznać można szkarlatynę, różyczkę czy ospę wietrzną.

Kiedy do dermatologa

Jeśli świąd połączony jest ze zmianami na skórze to znak ze należy odwiedzić dermatologa w pierwszej kolejności. Jeżeli przyczyna jest potencjalnie znana jak chociażby ukąszenia owadów, czy podejrzenie atopowego zapalenia skóry jest znacznie łatwiej. Jeśli przyczyna jest nieokreślona poza badaniem na alergie warto zaobserwować dziecko kiedy świąd się nasila, kiedy znika, jak dziecko się zachowuje.

Może być to alergia kontaktowa, reakcja na stres. Często jednak to wina kosmetyków i sposobów pielęgnacji. Przegrzewanie małych dzieci prowadzi do podrażnień skórnych, brak stosowania filtrów na mróz, słońce również uszkadza delikatną skórę dziecka. Podobnie bywa z kosmetykami do kąpieli czy środkami czystości. Dzieci maja znacznie cieńsza skórę od dorosłych i są bardziej podatne na toksyny.

Łagodzenie świądu

Poza lekami przeciwhistaminowymi i uspokajającymi można radzić siebie domowymi tradycyjnymi metodami. Jedną z nich jest kąpiel z nadmanganianem potasu. Zaleca się też olejek z wiesiołka, przyjmowanie dużej ilości wapna itp. Im dziecko jest starsze, tym łatwiej zapanować nad drapaniem się. U niemowląt można stosować łapki niedrapki, u starszych dzieci odwracanie uwagi od swędzącej skóry a u starszaków tłumaczenie swędzenia jako objawu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *