kondycja skóry

Kondycja skóry – wpływ smogu, wpływ stresu, czynniki środowiskowe

Kondycja skóry to ważny element wyglądu, zwłaszcza kobiety. Plamy, przebarwienia, suche placki nie wyglądają na skórze estetycznie, podobnie jak zmarszczki, pryszcze itp. Niestety skóra jest wrażliwa na czynniki z zewnątrz. Nawet najlepsza dieta i kosmetyki nie ochronią wyglądu skóry przed działaniem słońca, wpływem smogu czy stresu. Tym samym fatalna kondycja skóry dotyczy zwykle mieszkańców miast i terenów zanieczyszczonych, sprzyjających braku dotlenienia, wypoczynku.

Kondycja skóry a czynniki środowiskowe

Zanieczyszczenie środowiska, pył zawieszony w powietrzu, kurz, dwutlenek węgla to wszystko wpływa na wygląd naszej skory, cerę, włosy, paznokcie. Tym samym nie tylko my sami mamy wpływ na to jak wyglądamy ale i otoczenie.

Poza zanieczyszczeniem istotna jest również klimatyzacja pomieszczeń biurowych, siedzący tryb pracy itp.

Nieustanny pospiech i stres przyczyniają się do starzenia się skóry, jej wysychania, braku sprężystości i licznych przebarwień, zmian chorobowych, zaburzeń w wydzielaniu sebum.

Często na proces starzenia się ma wpływ genetyka, jednak jeszcze częściej to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to jak szybko się starzejemy.

Promieniowanie słoneczne

Kąpiele słoneczne są zdrowe o ile zachowamy umiar. Ekspozycja na słońce, również solarium to nie najlepszy zabieg dla skóry. Słońce wysusza skórę oraz powoduje tzw. stres oksydacyjny wyzwalając wolne rodniki. Niszczą one włókna kolagenu odpowiedzialne za elastyczność skóry i zmieniają jej DNA.

By zadbać o skórę na słońcu winniśmy stosować ochronne kremy z filtrem nie tylko na plaży, ale również między ulicami miast. Mieszkając na terenach zanieczyszczonych, zwłaszcza w wielkim mieście warto jest systematycznie stosować kosmetyki do pielęgnacji skóry. Redukują negatywny wpływ czynników środowiskowych, odżywiając skórę i regenerując jej komórki.

Dieta, sen, relaks

Zarówno rodzaj diety, jak też ilość snu i wypoczynku maja wpływ na to jaka jest kondycja skóry. Dlatego też chcąc młodo wyglądać winniśmy zapomnieć o alkoholu i papierosach. Zrezygnować możemy też z kanapy na rzecz fitness, czy joggingu.

Ponadto zadbać należy o odreagowanie stresowych sytuacji z życia nie poprzez lody i czekoladę ale np. poprzez zdrową sałatkę owocową czy sok warzywny.

Wolne rodniki uszkadzają skórę, hamują dopływ tlenu oraz powodują pigmentację i zmarszczki, nasilają kruchość naczyń krwionośnych itp. By zapobiec ich działaniu organizm musimy należycie odżywić, wzbogacając o naturalne antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach, ziarnach i roślinach strączkowych.

Sposoby na stres

O ile witaminy i minerały możemy uzupełnić dietą, a o dotlenienie zadbać przez aktywność fizyczną, o tyle nadmiar kortyzolu w wyniku narastającego napięcia i stresu staje się problematyczny. Wysoki poziom kortyzolu powoduje łuszczyce, egzemy i napędza stres oksydacyjny. Rozładowanie napięcia odmładza, stad też zadbajmy o kondycje ducha, uśmiech na twarzy i czas dla siebie.

W tym miejscu dobrze jest pomyśleć o zabiegach na twarz i dla urody, w tym masażach, maseczkach, mezoterapii. Hitem kosmetycznym jest aktywny węgiel, który wchłania toksyny i łączy się z nimi oczyszczając skórę stymulując jej odnowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *