skóra dziecka

Skóra dziecka – AZS u dziecka, pielęgnacja skóry dziecka

Skóra dziecka przypomina skórę z AZS. Jest delikatna i szybko się podrażnia, przesusza. Dzieci często uczulają kosmetyki zapachowe i na bazie alkoholu. Dlatego warto korzystać z kosmetyków specjalnie im przeznaczonych, przebadanych i certyfikowanych.

Delikatna skóra dziecka

O skórę dziecka warto dbać od pierwszych jego dni aż po pełnoletność. Wbrew pozorom okres ochrony nie kończy się na wieku szkolnym czy przedszkolnym. Od tego jak zadbamy jako rodzice o skórę dziecka zależy jaką cerę zyska w dorosłości i jak będzie się starzeć.

Kupując kosmetyki dla maluchów zwróćmy uwagę na ich skład. Powinny być to składniki bezpieczne. Poza składem kosmetyku liczy się rytuał zastosowania. Codzienna kąpiel i smarowanie balsamem winy być nawykiem wprowadzanym od dziecka.

Skóra niemowlęcia wymaga nawilżenia i ochrony przed słońcem, wiatrem, mrozem. Jest na tyle delikatna iż ulega podrażnieniom. Nie bagatelizujmy wysypki, przesuszenia, liszajów itp. Z każda zmianą która nie znika pod wpływem starań o higienę winniśmy udać się do dermatologa.

Skóra dziecka – AZS u dziecka

Zdarza się iż dzieci miewają tendencje do AZS. Wówczas skóra wymaga szczególnej pielęgnacji delikatnymi emolientami na bazie roślin i ziół. W szczególności należy dbać o twarz oraz skórę w zgięciach rak, nóg, na brzuchu.

U niemowląt sporym problemem jest przegrzewanie skóry i potówki. Na twarzy zdarza się iż pojawiają się suche plamy i liszaje w wyniku ślinienia się dziecka. Dbajmy o kremowanie skóry jak najczęściej, by nie pękała i nie ulegała przesuszeniu. Mimo iż skóra dziecka szybko się regeneruje to nie powinno się tego procesu zbyt często wymuszać.

Kluczowy jest płaszcz lipidowy, który chroni skórę przed uszkodzeniem. Jeśli mamy w domu alergika winniśmy unikać kontaktu jego skóry z alergenami. Uczulać może niemal wszystko, ale z reguły są to agresywne płyny do kąpieli, do płukania tkanin, detergenty.

Skóra dziecka – kąpiel właściwa

Kąpiel to podstawowy zabieg higieniczny małego dziecka. Winna być odpowiednio dopasowana do jego potrzeb skóry. Po pierwsze liczy się temperatura. Woda nie może być zbyt zimna ale i zbyt gorąca, bowiem gorąca kąpiel przesusza. Kąpiel nie może być też zbyt długa, bowiem sprzyja nadwyrężeniu skóry i zmyciu warstwy ochronnej.

Podobnie podczas kąpieli wskazane jest mycie dziecka myjką jednak nie nazbyt mocne szorowanie gąbką. Po każdej kąpieli skóra wymaga nawilżenia, czasem wielokrotnego. Niemowlętom wystarczy balsam lub oliwka, starszym dzieciom poleca się specjalne emolienty w emulsji i kremy ochronne.

Dbajmy o to aby skóra była gładka, miękka i elastyczna. Unikajmy jej szorstkości. Krem ochronny należy nakładać w razie potrzeby minimum trzy razy dziennie. Należy też pamiętać aby zmywać resztki kremu.

Skóra dziecka – dbałość o skórę

Poza kosmetykami istotne jest otoczenie malucha. Zabawki, odzież, obuwie, dywany i kocyki to wszystko może podrażnić skórę dziecka. Zbyt obcisłe spodenki, czy wełniany sweterek to nie najlepsze pomysły. Zalecana jest bawełna, oraz wszelkie włókna naturalne, zwłaszcza jedwab. Ubrania winny być przewiewne i wygodne.

Ponadto pamiętajmy o nakryciu głowy w upalne dni, szaliku w wietrzne poranki i mroźne popołudnia. Spacery dopasowujmy do pogody. Nie opalajmy dziecka i nie przegrzewajmy. Odporność skóry nabyta za młodu procentuje w dorosłym życiu. Wielu alergików i atopowców za dziecka zadbanych wyrasta z alergii i może cieszyć się zdrową cerą.

Skóra dziecka – pieluszkowe podrażnienia

Niemowlęta i dzieci pieluchowe często doznają odparzeń od pieluchy. Dbajmy o nawilżenie miejsc narażonych na odparzenia ale i często zmieniajmy pieluszki. Poza tym wybierajmy te które powodują najmniejsze dolegliwości, są dopasowane rozmiarem. Prócz pieluszki wycierajmy pupę dziecka chusteczkami z balsamem nawilżającym oraz smarujmy kremem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *