cera

Cera w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego, cera w miesiączce

Cera a cykl menstruacyjny – cykl menstruacyjny to po prostu zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Mają one ogromny wpływ na płodność kobiety, ale również na inne sfery jej życia. W jaki sposób hormony wpływają na cerę kobiety? Jak się to odbywa?

Hormony kobiece

W organizmie kobiety dwa hormony odgrywają szczególną role: estrogeny i progesteron. Odpowiadają one za regulację cyklu menstruacyjnego. Gdy dojdzie do zapłodnienia – to właśnie one podtrzymują ciążę. Ich odpowiedni poziom w organizmie bezpośrednio wpływa na zdolność do zajścia w ciążę. Pośrednio hormony kobiece wpływają również na inne części ciała kobiety. Wpływają one na sposób ukrwienia całego ciała – nie tylko ściany macicy, ale również cery.

Odgrywają również rolę w poziomie nawilżenia skóry i błon śluzowych. W cela prokreacyjnych ma to duże znaczenie. W dniach płodnych błony śluzowe pochwy są bardziej nawilżone, produkują więcej śluzu. Ściany pochwy są bardziej ukrwione. Sprzyja to popędowi seksualnemu i zajściu w ciążę. Estrogeny nie działają jednak wybiórczo na konkretny organ. Ich działanie pod kątem prokreacyjnym jest zatem odczuwalne w całym ciele.

Cykl miesiączkowy – pierwsze dni

W zależności od dnia cyklu menstruacyjnego, kobieta może odczuwać różne stany. Płynnie przechodzi od stanu obojętności w euforię, a z euforii we wściekłość i podirytowanie. Są to stany przejściowe, ale łatwe do zaobserwowania. Podobnie jak zmiany w cerze kobiety. Zasadniczo cykl można podzielić na trzy fazy. Pierwsza to menstruacja i kilka dni tuż po niej.

Wtedy w organizmie jest niski poziom estrogenów. A estrogeny odpowiadają za zdolność wiązania wody przez naskórek. W związku z tym w pierwszych dniach cyklu cera może być odczuwalnie sucha. Na ten czas warto zrezygnować z mocnego makijażu i agresywnych kremów, a zastąpić je łagodnymi kremami nawilżającymi. Należy również pić większe ilości wody.

Dni płodne cyklu

Okres jajeczkowania to najlepszy w ciągu miesiąca czas dla kobiety. To okres, kiedy ma największe szanse, by być zapłodniona. Natura poradziła sobie z tym potęgując seksapil kobiety w tym czasie. Ma to sprzyjać skutecznemu zapłodnieniu i przedłużaniu gatunku. W tym czasie kobieta ma większą ochotę na seks i jej narządy płciowe są do tego celu lepiej przygotowane. Również i cały wygląd kobiety mówi „bierz mnie!”. Cera jest wtedy gładka, błyszcząca, zdrowa. To sprzyja dobremu wyglądowi i powoduje, że kobieta ma większe powodzenie u mężczyzn! To zasługa wysokiego poziomu estrogenów.

Koniec cyklu a cera

Pod koniec cyklu menstruacyjnego obniża się poziom estrogenów. Nie pozostaje to bez wpływu na cerę. Staje się ona tłustsza, bardziej skłonna do wyprysków i niedoskonałości. W tym czasie należy unikać tłustych, zatykających pory kremów. Mogą one tylko pogarszać sytuację. Mniej atrakcyjny wygląd cery idzie w parze z pogorszonym nastrojem kobiety. Staje się ona bardziej drażliwa, a jej wygląd krzyczy: „nie dotykaj mnie!”. Ewolucyjnie nie oznacza to jednak, że w tym czasie kobieta nie powinna być dotykana, wręcz przeciwnie. Po prostu kojący dotyk i przytulenie partnera oraz zrozumienie dla jej huśtawki nastrojów są teraz cenniejsze niż seks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *