Hematohydrozja

Hematohydrozja – pocenie się krwią, objawy, leczenie, przyczyny

Hematohydrozja to nie nadpotliwość ani niedobór potu, ale pocenie się krwią. To specyficzny rodzaj potu, który kolorem przypomina krew, konsystencją bardziej tradycyjny pot. Co prawda w Biblii czytamy o krwawym pocie Chrystusa podczas modlitwy w gaju oliwnym, to uznaje się go za stygmat, niekoniecznie za chorobę. Tymczasem to schorzenie, zaburzenie, które naukowcy zbadali i odkryli jego zagadkę.

Hematohydrozja – zagadkowe schorzeniem

Od wielu lat krwawe poty budziły zainteresowanie. Skąd się biorą, jak to możliwe? Pierwsze wzmianki o poceniu się kroplami krwi pochodzą z Biblii. To zjawisko bardzo rzadkie, stad też określane jako stygmat, naznaczenie ręką boską. Do 2011 roku opisano zaledwie 80 przypadków pocenia się z krwią. Naukowa teza o przyczynie występowania krwawego potu wskazuje na pobudzenie układu współczulnego.

Hematohydrozja – objawy

Pot z krwią występuje w przysłowiach o sile i tężyźnie nie bez powodu, bowiem to stres, wysiłek mogą go powodować. Naczynka krwionośne w gruczołach potowych pękają i porami skórnymi przesączają się na skórę, to właśnie takie jest wytłumaczenie medyczne tego tajemniczego zjawiska, bez wątpienia niecodziennego. Krwawy pot może też pojawiać się samoistnie – bez uchwytnej przyczyny lub pod wpływem zadziałania ciepła.

To o wiele bardziej ekscytujące. Opisywane są przypadki wystąpienia hematohdrozji w jamie ustnej, a na dalszym etapie na skórze wokół ust. Co ważne krwawe poty pod kątem składu wykazują dokładnie taki skład jak krew. Zawierają wszystkie jej elementy morfotyczne. Istotne jest także to, ze badania gruczołów potowych osób u których zjawisko miało miejsce nie wykazują żadnych zmian i nieprawidłowości.

Hematohydrozja – leczenie krwawego potu

Krwawy pot nie jest zjawiskiem normalnym, a co za tym idzie należy przyjąć, iż jest objawem chorobowym wymagającym leczenia. Próbowano zatem leczyć krwawe poty lekami hamującymi aktywność układu współczulnego. O dziwo udało się uzyskać zamierzone i obiecujące efekty. Tym samym antagonisci receptorów beta-adrenergicznych to lekarstwo na tak niecodzienny objaw jak pot zabarwiony krwią.

W zasadzie pot tego typu w niczym nie przeszkadza, niemniej pozbawia organizm krwi, co więcej krew nie schładza organizmu. Obserwowane są tez uszkodzenia porów skórnych poprzez przedostawanie się krwi, pekanie naczyń krwionośnych. To wszystko wpływa na dyskomfort i estetykę chorego. Z uwagi na znalezienie leków pomagających na tę przypadłość leczenie jest dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *