Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg

Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg – długie zimowe spacery

Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg – zimą ciężkie nogi to powszechna dolegliwość. Dokucza nam ona z powodu zmniejszonej aktywności fizycznej przy jednoczesnej obniżonej temperaturze otoczenia. Tym bardziej zimą powinniśmy postawić na lekkie treningi poprawiające krążenie w nogach. Jakie są najlepsze ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg?

Uczucie ciężkich nóg

Gdy nogi sprawiają wrażenie cięższych i opuchniętych, problemem jest nieprawidłowe krążenie. Mogą sygnalizować wtedy zbliżającą się chorobę żylakową. Jest to niebezpieczne, ponieważ nieleczone zaawansowane żylaki mogą prowadzić do zakrzepicy. Dlatego profilaktycznie warto zimą uprawiać niezbyt forsujące treningi. Ich celem jest rozruszanie się, unikanie bólu w pachwinach. Mają zlikwidować opuchliznę nóg i przywrócić prawidłowe krążenie. Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg to przede wszystkim trening aerobowy z naciskiem na dolne partie ciała.

Długie zimowe spacery

Nie ma lepszego sposobu na rozruszanie nóg zimą, niż spacery. Chłodne powietrze doskonale poprawia krążenie, co przy lekkim marszu daje fantastyczne efekty. Zima nie jest najlepszym czasem na aktywność fizyczną, co nie oznacza, że należy z niej rezygnować! Najgorsze, co możemy dla siebie zrobić to zalegać przez całą zimę na kanapie! Weźmy pod rękę przyjaciółkę, męża, dziecko lub psa na smycz i codziennie przez pół godziny zwiedzajmy okolice. To naprawdę dobry sposób na pobudzenie krążenia i poprawę samopoczucia zimą!

Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg

Zima nie nastraja zbyt pozytywnie do uprawiania sportów. Niemniej jednak nawet zimą można ciepło się ubrać i wyjść na spacer z kijkami do nordic walkingu. Nordic walking jest szczególnie polecany osobom starszym, ponieważ doskonale wzmacnia całe ciało. Usprawnia stawy i poprawia krążenie, ale wbrew pozorom nie jest takim lekkim spacerkiem z odpychaniem się kijami. To intensywny trening, który należy wykonywać odpowiednią techniką.

Jeśli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na aktywność fizyczną zimą na świeżym powietrzu, nie rezygnujmy z niej całkiem. Możemy przecież skorzystać z klubów fitness, które wyposażone są w bieżnie. Pół godziny lekkiego joggingu na bieżni doskonale poprawi nam krążenie w nogach i zapobiegnie ich puchnięciu. Dla osób, które nie mogą biegać, poleca się trening na rowerku stacjonarnym. Specjalny rowerek z obniżonym siedzeniem odciąża stawy biodrowe i kręgosłup, więc jest zalecany starszym osobom.

Doskonale poprawia krążenie krwi w łydkach, czym zapobiega zastojowi krwi w dolnych kończynach. Regularne treningi na świeżym powietrzu lub na siłowni pozwolą utrzymać wysoką sprawność fizyczną o każdej porze roku. Dodadzą energii w ponure, mało słoneczne zimowe dni. Usprawnią krążenie i zapobiegną powstawaniu żylaków. Wzmocnią mięśnie, które będą łagodziły objawy już istniejących żylaków.

Dobrym sposobem na aktywność fizyczną zimą jest aerobik lub aqua aerobik. Mogą go wykonywać również osoby starsze, mające problemy ze zdrowiem. Są to ćwiczenia lekkie, usprawniające cały organizm. Nie forsują, ale pozostawiają uczucie sprawnie krążącej w żyłach krwi. A to jest właśnie efekt, który chcemy osiągnąć wykonując ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *