efedryna

Efedryna – zastosowanie i skutki uboczne dopingu, czym jest efedryna?

Efedryna – w celu pobudzania ośrodkowego układu nerwowego stosuje się różne, dostępne na rynku substancje. W przypadku każdej substancji dopingujacej należy jednak zachować szczególną ostrożność. Jej przedawkowanie może się skończyć tragicznie. Jakie zastosowanie i skutki uboczne ma efedryna?

Efedryna – czym jest i do czego się jej używa

Efedryna jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego, pozyskiwany z rośliny Ephedra sinica. Należy do grupy symulantów, czyli środków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. OUN kontroluje funkcje życiowe organizmu. Oznacza to, że za pośrednictwem OUN bodźce przekazywane do organizmu są przetwarzane w mózgu i przesyłane do efektorów, które odpowiadają za konkretną czynność ciała.

Funkcje, jakie koordynuje OUN to między innymi oddychanie. Dlatego też często stosuje się stymulatory do kontrolowania pracy układu oddechowego. Na przykład w medycynie chińskiej efedryna wykorzystywana była od wielu lat jako środek w leczeniu astmy oskrzelowej. Nie jest ona jednak suplementem diety. Zabronione jest jej stosowanie jako środka dopingującego.

Efedryna – doping dla sportowców

Efedryna poprawia siłę skurczu mięśni szkieletowych. Jest zatem bardzo skuteczną substancją poprawiającą wytrzymałość organizmu sportowca. Wspomaga także syntezę białka mięśniowego, co umożliwia szybszy przyrost masy mięśniowej. Może być zatem nielegalnie wykorzystywana przez sportowców, którym zależy na osiąganiu dobrych wyników w sporcie oraz przez kulturystów.

Efedryna – skutki uboczne

Jako silnie pobudzający alkaloid efedryna może wspomagać leczenie niektórych chorób układu oddechowego. Niestety, jej wykorzystanie jako leku musi być opracowane w bardzo ścisłych dawkach przez doświadczonych farmaceutów. Nie wolno samodzielnie przyjmować efedryny z nieznanych źródeł. Nie wolno też stosować jej w dużej ilości w celu wzmocnienia efektów. Skutkiem ubocznym krótkotrwałego zastosowania efedryny może być drżenie rąk, nerwowość, skoki ciśnienia, utrata łaknienia. Mogą pojawić się także zmiany skórne, bezsenność, a nawet halucynacje.

Dużym problemem jest regularne przyjmowanie efedryny. Po pewnym czasie organizm uodparnia się na niewielkie jej dawki i trzeba je zwiększać, by uzyskać ten sam efekt dopingujący. Długotrwałe stosowanie tego alkaloidu powoduje arytmię serca, niewydolność oddechową, nadciśnienie tętnicze

Efedryna – dozwolona czy nie

W celach leczniczych efedrynę wykorzystuje się jedynie w leczeniu ostrych przypadków astmy. Jest ona zamknięta w tabletkach dostępnych jedynie na receptę. We wszelkich środkach dopingujących i suplementach dla sportowców jest nielegalna. Należy zgłaszać wszelkie przypadki wykrycia suplementów z tą nielegalną substancją w normalnej sprzedaży.

Warto się zastanowić, czy ładnie wyrzeźbione mięsnie lub kolejny rekord są warte naszego zdrowia. Czy dla chwili sławy warto borykać się przez resztę życia z problemami sercowymi. Przyjmowanie efedryny w czasach, gdy jest się młodym i wysportowanym mija się z celem. Jej zażywanie może sprawić, że ze sportowca zmienimy się w kalekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *