problemy przy kamieniu piersią

Problemy przy kamieniu piersią – najczęstsze problemy przy karmieniu

Problemy przy karmieniu piersią niestety mogą zdarzyć się każdej młodej mamie. Karmienie piersią to umiejętność, jakiej należy się nauczyć tak jak prowadzenia pojazdu, więc w przeciągu pierwszego miesiąca mnóstwo matek oraz maluchów zmaga się z dolegliwościami. Swobodne, podświadome karmienie potrzebuje czasu oraz umiejętności. Rozwiązanie wszystkich kłopotów na wczesnym etapie podnosi szansę na rozwinięcie odpowiedniego poziomu laktacji i przedłużenie czasu karmienia.

Brak pokarmu

Poniektórym paniom pierwsze mleko w piersi (tzw. siara) pojawia się jeszcze w ciąży. Kolejnym już po porodzie ciężko jest wycisnąć nawet parę kropli. Należałoby jednakże spróbować, ponieważ siara zawiera mnóstwo ważnych elementów wzmacniających i przeciwciała oraz już jej mała ilość starczy, żeby zagwarantować maluchowi wytrzymałość. Najpierw dziecku starczy 2-5 ml na jedno karmienie. Gdy tenże kłopot dotyczy Ciebie, przystawiaj dziecko jak najczęściej. Po każdym karmieniu spróbuj ściągnąć trochę posiłku, ręcznie bądź laktatorem. Przed karmieniem pocieraj piersi kolistymi ruchami, możesz także zrobić ciepły kompres.

Ściągnięty posiłek dawaj dziecku przy kolejnym karmieniu, najlepiej z kieliszka bądź tzw. pierś-sondą. Najpierw dziecko może długo ssać, chociażby półtorej godziny. Może robić przerwy lub przysypiać przy piersi. Długie karmienie plus odciąganie posiłku będzie znaczyć dla Ciebie rezygnację ze snu, lecz uwierz, iż się opłaci. Zazwyczaj w parę dni udaje się wywołać laktację. Z czasem Mały nauczy się skutecznie ssać oraz będzie się najadał w krótszym okresie, natomiast Ty wreszcie wypoczniesz.

Dziecko odpycha się od piersi

Mleczko najpierw wypływa z piersi stopniowo, po chwili jednakże – kiedy uruchamia się odruch gwałtownego wypływu – wprost tryska. Mnóstwo dzieci nie radzi sobie z połykaniem mleka, krztusi się, nie może oddychać. Nic zatem nadzwyczajnego, iż odpycha się od piersi. Spróbuj zmienić pozycję, w której karmisz. Najlepiej połóż się na plecach, natomiast dziecko ułóż na sobie, na brzuszku. Posiłek będzie wówczas wypływał wolniej, zatem dziecko na pewno poradzi sobie z jego ssaniem.

Przypadłości połączone z karmieniem piersią

Obrzęk piersi – kiedy Twój organizm uruchamia produkcję mleka piersi zwiększają się oraz twardnieją. Czasem stwardnienie bywa tak ogromne, iż dziecku ciężko jest uchwycić sutek. W takich wypadkach możesz wycisnąć bądź odpompować laktatorem odrobina mleka. W takich sytuacjach pomaga także ciepły prysznic lub owinięcie piersi ciepłym, mokrym ręcznikiem. Głównym sposobem przeciwdziałania obrzękom jest systematyczne oraz częste karmienie dziecka (co 2-3 godziny).

Bolesność brodawek – przypadłość wywołana niewłaściwym przystawianiem dziecka do piersi. Mamy niejednokrotnie zamiast podawać dziecku sutek wraz z otoczką podają samą brodawkę. Czasami podstawą bólu brodawek jest zarażenie grzybicze, zwłaszcza drożdżakami z typu Candida. Grzyb tenże odpowiada za pleśniawki w jamie ustnej u dziecka, skąd może przedostać się na piersi mamy. W takiej sytuacji pozostaje jedynie kontakt ze specjalistą.

Czemu właściwe karmienie jest tak istotne?

To nie wstyd prosić o pomoc, kiedy mamy kłopoty z karmieniem piersią. W pierwszych paru miesiącach życia dziecka jedynym jego posiłkiem w systemie odżywiania jest bowiem właśnie mleko. Jeśli nauczymy się dobrze przystawiać dziecko oraz będziemy wiedzieli, jak radzić sobie z najpopularniejszymi kłopotami, wtedy dziecko będzie dobrze się rozwijać oraz będzie miało naturalną ochronę przed chorobami w formie przeciwciał mamy. Z czasem do wzorca odżywiania niemowląt należy włączyć pozostałe posiłki oraz sukcesywnie odstawiać dziecko od piersi. To również jest wielka sztuka, kiedy już opanowało się ową technikę, natomiast dziecko się do niej przyzwyczaiło. Nie mniej, dziecko jest wtedy starsze oraz jeśli zrobimy to sukcesywnie, uzna to za następny naturalny etap.

Czy muszę go odstawiać?

Kiedy posłucha się poniektórych opinii, można dojść do wniosku, iż po roku laktacji mleko mamy z cudownego pokarmu zmienia się w nieodpowiedni napój, jaki już dziecku nie jest niezbędny, nie zwiększa jego wytrzymałości, nie służy zdrowiu. Ba, słyszy się, iż długo karmione dzieci uzależniają się od matki, powstają na osoby lękliwe oraz niepewne siebie. Albo iż długie karmienie mówi o kłopotach psychicznych mamy. Dementujemy owe opinie! Nie ma powodu, aby roczne dziecko odstawiać od piersi, gdy matka oraz mały wciąż uwielbiają karmienie. W mleku mamy ciągle są ważne kwasy tłuszczowe potrzebne dla rozwoju układu nerwowego, przeciwciała zabezpieczające przed dolegliwościami, łatwo przyswajalne białka, węglowodany, elementy mineralne oraz witaminy, prebiotyki zapewniające właściwą mikroflorę w jelitach oraz wspierające wytrzymałość.

Należałoby pokonać trudności

Podczas licznych dyskusji w szkołach rodzenia oraz poradniach laktacyjnych większość pań na pytanie czemu należałoby karmić naturalnie, odpowiada po prostu, iż jest to wygodne. Nie należy przygotowywać butelek, smoczków, kupić mleka oraz wody, więc oszczędza się czas oraz pieniądze. Odmienną wymienianą korzyścią jest większa swoboda, ponieważ karmić piersią można właściwie zawsze oraz wszędzie: na spacerze, na zakupach, w podróży. Gdy dziecko jest komfortowo ułożone przy piersi np. w chuście, nikt nie zobaczy, iż właśnie się posila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *