jak biegać

Jak biegać, by się nie przeziębić – sposoby, trening, tempo biegania

Jak biegać, by się nie przeziębić to ważne pytanie. Ma ono szczególnie istotne znaczenie zima, jesienią gdy sezon na grypę i przeziębienie kwitnie. Organizm może zachorować i to niezależnie od tego czy dbamy o odporność, czy nie. Niestety najbardziej na przeziębienie narażone są osoby trenujące od niedawna, zaczynające treningi jesienią lub zimą. Zanim organizm przywyknie do wysiłku i się uodporni mieni trochę czasu, a po drodze nie ominie nas choroba.

Jak biegać, by się nie przeziębić

Jeśli chodzi o osoby regularnie trenujące organizm do biegania jest przyzwyczajony i wystarczy tylko kosmetyczna modyfikacja treningu aby uniknąć przeziębienia. Mawia się, iż pogody złej na bieganie nie ma, jest tylko niewłaściwy strój. Polski klimat pozwala na bieganie cały okrągły rok, z czego wiele osób korzysta i aktywnie biega nawet przy siarczystych mrozach.

To kwestia przygotowania organizmu i organizacji treningu. Chłodne dni wbrew pozorom są zdrowsze na bieganie niżeli te cieplejsze, kiedy bakterii i wirusów w powietrzu jest więcej a my biegając głębokim wdechem łykamy do wnętrza płuc.

Ubieraj się na cebulkę

Wybierając się na trening ubierz się na tak zwaną cebulkę. Kilka warstw pozwoli modyfikować strój w zależności od temperatury powietrza oraz stopnia zmęczenia. Warto zadbać także o sportową odzież odprowadzającą wilgoć. Lekki polar, kurtka do biegania to idealna odzież na trening.

Gdy temperatura spada poniżej zera stopni koniecznie załóż czapkę i rękawiczki, jednak nie wełniane ale wykonane ze specjalnego materiału, dedykowane sportowcom. Są one cienkie, elastyczne i przylegające do ciała, a zarazem chroniące przed mrozem, zimnem. Zimno czuć od nóg, stad też w ziemie do biegania zakładaj skarpetki wyższe i grubsze.

Nie zapomnij o rozgrzewce

Rozgrzewka przed biegiem to podstawa nie tylko zimą. Rozgrzane ciało się nie wychładza szybko, ponadto rozciągnięte mięśnie nie są narażone na skurcze w wyniku chłodu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bielizny termoaktywnej, dzięki której uniknie się pocenia nadmiernego. Nie można podczas treningu ani zmarznąć ani się przegrzać. To dość indywidualna sprawa, bowiem każdy z nas inaczej reaguje na temperaturę.

Jak biegać – okrycie wierzchnie

Okrycie wierzchnie do biegania jest nie mniej ważne niż koszulka czy bielizna. Powinno ono chronić przed wiatrem i deszczem. Nie może namakać, wsiąkać, powinno być wygodne a jednocześnie chronić przed przegrzaniem. Stosunkowo cienka kurtka do biegania bez ocieplenia wystarczy nawet na kilkustopniowy mróz. Poza grubością i materiałem istotny jest fason. Warto by kurtka miała kaptur, kieszenie i zamek.

Jak biegać – tempo biegania

Poza ubiorem warto dopasować tempo biegania do pogody. Jeśli jest bardzo zimno winniśmy utrzymać niższe tempo biegu niż w cieplejsze dni, aby niezbyt intensywnie się pocić. Ponadto nasz oddech musi być równomierny. Nie powinniśmy wdychać zbyt głęboko lodowatego powietrza, ani tez za szybko. Zmarznięty przełyk może prowadzić do infekcji gardła.

Aby nie nałykać się zimnego powietrza dobrze jest wykonać przed biegiem dłuższą rozgrzewkę wewnątrz pomieszczenia. Pamiętać tez trzeba iż zimne powietrze wysusza, co za tym idzie należy zadbać o natłuszczenie ust, skóry twarzy kremem ochronnym zaś gardła płynem, najlepiej izotonicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *