pilates

Pilates – dla kogo pilates? Przeciwwskazania treningu pilates

Pilates jest modny wśród kobiet, jednak warto wiedzieć komu jest adresowany bowiem trening ten nie jest dla wszystkim odpowiedni. Wpływ na zdrowie może mieć odwrotny do zamierzonego. Mimo iż większość z nas nie ucierpi na treningu pilates, to dobrze jest wiedzieć komu nie służy.

Pilates nie dla każdego

Pilates polecany jest bez względu na wiek ćwiczącego, jego możliwości kondycyjne. Ćwiczą go młodzi, starsi, sportowcy i amatorzy, również mężczyźni. Można powiedzieć iż jest to trening otwarty. Zalecany jest wszystkim, którzy zmagają się ze zwyrodnieniami i wadami kręgosłupa. Umożliwia on wzmocnienie mięśni pleców i odciążenie kręgosłupa. Ponadto pilates stanowi doskonałą formę rehabilitacji po wybranych urazach.

To świetna alternatywa dla profesjonalnego treningu po kontuzji. Dzięki ćwiczeniom można zachować kondycję, sprawność i dostarczyć organizmowi dawkę aktywności fizycznej. Bez wątpienia ten posrt pomaga wrócić do zdrowia, oddziałuje tez na sferę psychiczną relaksując, zmniejszając napięcie. Twórca ćwiczeń jest Joseph Pilates, który przed opracowaniem ćwiczeń cierpiał na krzywicę i astmę. To one nakłoniły go do poszukiwań odpowiednich ćwiczeń i to właśnie ćwiczenia Pilatesa wyleczyły go z uciążliwych dolegliwości.

Niewymagająca forma treningu

Pilates zachęca do uprawiania sportu. Jest to tania, nie wymagająca zakupu sprzętu, odzieży i akcesoriów forma wysiłku fizycznego. Umożliwia odprężenie i skupienie się na aktywności. Ćwiczenia te pomagają wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić mięśnie brzucha. Treningi nie wymagają ani dobrej kondycji ani przygotowania.

Dla kogo pilates

To przede wszystkim trening dla seniorów, kobie t w ciąży, osób po kontuzjach i urazach a także dla sportowców, osób z nadwagą, osób o słabej kondycji. Mimo wszystko zanim rozpoczniesz ćwiczenia dobrze jest skonsultować się z lekarzem, czy w przypadku twojego schorzenia, urazu ćwiczenia te będą wskazane. Szczególną ostrożność zachować należy w 3cim trymestrze ciąży. Z ćwiczeń korzystają najczęściej tancerze. Ćwiczenia kształtują idealną sylwetkę oraz poczucie rytmu, równowagę, zapewnia też elastyczność stawów. Takie działanie zapewnia gibkość tancerza.

Przeciwwskazania

Mimo iż pilates zapewnia wcięcie w talii i płaski brzuch to nie jest dla wszystkich. Nie są to treningi nastawione na spadek wagi. Ćwiczeń tych nie powinno łączyć się z ryzykiem występowania zakrzepów oraz nadciśnieniem. Podobnie osoby z kręgozmykiem i ostrymi stanami zapalnymi nie powinny ćwiczyć. Przeciwwskazaniem jest także niedawne złamanie, czy operacja. Ten typ gimnastyki nie jest dedykowany chorym na osteoporozę i przepuklinę dyskową. Również w ciąży bywają przeciwwskazania do ćwiczeń, zwłaszcza gdy ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka, a kobieta ma trudności w jej podtrzymaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *