Żylaki żył

Żylaki żył – przyczyny tworzenia się żylaków, leczenie żylaków

Żylaki żył to problem wielokrotnie omawiany i powszechnie występujący. By wiedzieć jak sobie pomóc kluczowa jest obserwacja swoich nóg i żył. Można bowiem wtedy stosunkowo wcześnie zacząć działać i reagować zanim ujawnią się żylaki. Kondycja żył jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również z uwagi na ryzyko powikłań takich jak chociażby wylew, zakrzep, czy po prostu ból związany z poruszaniem się w wyniku żylaków.

Żylaki żył i ich tajemnice

Żyły podobnie jak organy wewnętrzne muszą być wydolne, sprawne, aby nie przysparzały problemów. Żyły podobnie jak serce pracują wciąż, bez odpoczynku rozprowadzają krew, dodatkowo żyły w nogach muszą zadbać o takie ciśnienie aby krew dotarła na co najmniej metr nad ziemię do serca. Żyłami krew porusza się znacznie wolniej, bo płynie jakby pod górę, wracając do serca, tym samym wymaga wsparcia w postaci mięśni stóp i łydek.

Chodząc i ruszając się pracujemy mięśniami pomagając żyłom przenosić krew. W żyłach znajdują się zastawki, czyli maleńkie fałdki wewnętrznej błony naczyń, które zamykają się, gdy krew  próbuje się cofać ku dołowi. W nodze mamy skrytych aż 100km naczyń krwionośnych. Część żył tworzy układ żył głębokich, część to żyły powierzchniowe tuż pod skorą. Obydwa układy łączą żyły perforatory.

Kiepska kondycja żył powierzchniowych objawia się pajączkami i żylakami, zwykle w okolicy żyły dopiszczelowej. Warto jest dbać odpowiednio o żyły by uniknąć ich uszkodzeń, jakich nie da się naprawić, zwłaszcza w starszym wieku.

Przyczyny tworzenia się żylaków

Słabe żyły to często konsekwencja braku aktywności. Gdy się nie ruszamy mięśnie nie pracują, żyły słabną, dochodzi do zastojów i pękania żył gdy krew zaczyna się cofać a zastawki są niewydolne. Dalej następuje ucisk na ściany i żyły tracą elastyczność, powstają nienaturalne poszerzenia żył widoczne jako żylaki. Ponadto niewydolność żył głębokich również powoduje widoczne żylaki bowiem gdy ciśnienie wzrasta krew przedostaje się perforatorami do żył powierzchniowych i tworzy tzw. żylaki wtórne.

Żylaki żył – co szkodzi żyłom?

Przede wszystkim waga, a raczej nadwaga. Zbytnia masa ciała obciąża żyły. Podobnie jest z długim staniem lub siedzeniem. Brak aktywności osłabia mięśnie i żyły. Pamiętaj by wykonywać mikro ruchy chociażby piętę, stopą w miejscu i nie siadaj na podwiniętych nogach. Warto też zwrócić uwagę na siedzenie krzesła. Niewygodna pozycja uciskająca uda i wiszące w powietrzu stopy to koszmar dla żył.

Na żyły niekorzystnie wpływ również chodzenie na szpilkach. Niezdrowe są też klapki na płaskim obcasie przytrzymywane palcami stóp. Ponadto unikajmy drewnianych butów na podeszwach które się nie zginają oraz obcisłych ubrań, zwłaszcza pończoch samonośnych bądź skarpet ze ściągaczami. Szkodliwe dla żył są wysokie temperatury, jakie zaburzają gospodarkę elektrolitową. Chcąc mieć zdrowe żyły pij dużo i dbaj o nawodnienie, ale i nie dopuść do obrzęków nóg, które w upały lubią puchnąć.

Źle na żyły wpływają hormony, dlatego też wszelkie zaburzenia hormonalne należy leczyć. Czasem żylaki powodować może antykoncepcja hormonalna. Poza tym dbając o żyły dbaj o szybkie leczenie wszelkich stanów zapalnych w okolicy miednicy i w układzie kostno-stawowym, zwłaszcza stawu kolanowego.

Żyłom nie sprzyjają też zaparcia i nie chodzi tu tylko o żylaki odbytu ,a le również te na nogach. Żyły nóg uszkadzają ciąże, kolejne, zwłaszcza trzecie i dalsze. Podczas ciąży wzrasta ciśnienie w brzuchu a ponadto przybywa krwi co powoduje stopniową niewydolność żył. Kolejnym negatywnym czynnikiem są niektóre sporty które obciążają nogi. Do nich należy jazda na nartach i tenis, wioślarstwo zwłaszcza jazda konna. Niebezpieczne dla żył mogą się okazać wspinaczki górskie, zwłaszcza z ciężkim plecakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *