Żółte upławy w ciąży

Żółte upławy w ciąży – przyczyny, objawy, zwalczanie i leczenie

Żółte upławy w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne, ale niekiedy mogą stanowić normalne zjawisko w okresie ciąży. Występowanie w okresie ciąży upławów, więc wydzieliny z pochwy, jest niezwykle popularne oraz zazwyczaj nie potrzebuje interwencji lekarskiej. Każdy taki wypadek należałoby jednakże zgłosić specjaliście prowadzącemu. Upławy mogą bowiem być oznaką rozwijającej się w organizmie ciężarnej choroby, jaka może spowodować chociażby do przedwczesnego porodu.

Wydzielina z pochwy w ciąży – jaka jest odpowiednia?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest przezroczysta bądź biaława; pozostawia żółty ślad na bieliźnie po wyschnięciu. Jej ilość oraz gęstość podlega ogromnym wahaniom we współzależności od dnia cyklu comiesięcznego. Pod wpływem dużego natężenia estrogenów w początkowej fazie cyklu rośnie jej objętość – staje się bardziej lejąca oraz przejrzysta. Takimi także cechami wyróżnia się wydzielina z pochwy w ciąży, gdy to fizjologicznie rośnie natężenie estrogenów w organizmie kobiety.

Hormony owe wpływają na mnóstwo organów oraz tkanek organizmu – stąd tyle typowych zmian w ciele kobiety, np. zwiększanie, spulchnianie macicy lub zwiększenie ukrwienia śluzówek narządu rozrodczego i zmiany pigmentacji skóry. Uważa się, iż wzmożona ilość wydzieliny z pochwy oraz jej usuwanie ma wypłukiwać wirusy z dróg rozrodczych. Fizjologicznie w ciąży wzmożona ilość wydzieliny, jaka w ogromnej ilości wytwarzana jest poprzez gruczoły szyjkowe, zaczyna tworzyć czop śluzowy w górnym odcinku szyjki macicy. Ma on za zadanie tworzyć naturalną przeszkodą dla wstępowania patogenów do jamy macicy.

Żółte upławy – podstawy

Dosyć powszechną przyczyną żółtej wydzieliny z pochwy w ciąży jest stosowanie pigułek dopochwowych z luteiną. W tymże przypadku kobiety są uprzedzane poprzez specjalistę o tymże, iż żółte upławy po luteinie są zjawiskiem typowym oraz nie towarzyszą im pozostałe symptomy Jeśli jednakże pojawia się żółty śluz w ciąży, i ponadto pojawiają się pozostałe dolegliwości, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zainfekowaniem pierwotniakiem pochwowym – Trichomonas vaginalis.

Choroba tymże pasożytem wywołuje jedną spośród najpowszechniejszych dolegliwości przenoszonych drogą płciową, więc rzęsistkowicę. Rzęsistkowica w ciąży może występować bezobjawowo, co wiąże się z zagrożeniem powikłań, gdyż kobieta nie wie, iż cierpi, w tymże przypadku dopiero zarażenie partnera płciowego oraz symptomy, jakie pojawiają się u niego są wskazówką, iż ciężarna jest chora oraz należy zastosować leczenie. Gdy mamy do czynienia z objawowym zainfekowaniem, początkowe objawy pojawiają się po blisko 1 do 3 tygodni od zakażenia.

Żółte upławy w ciąży – co robić?

Przede wszystkim powiedzieć o problemie własnemu ginekologowi. I to nie jedynie wówczas, gdy upławom towarzyszy świerzbienie, palenie, nieprzyjemny zapach (w takiej sytuacji potrzebna jest pilna konsultacja u lekarza!), lecz także wówczas, gdy żółte upławy w ciąży nie dają żadnych pozostałych symptomów. Najprawdopodobniej, aby rozwiać potencjalne wątpliwości, specjalista wykona posiew z pochwy. Pobranie wymazu z pochwy pozwala na zbadanie go pod mikroskopem. Pokaże, czy w drogach rozrodczych nie rozwija się za dużo bakterii bądź czy nie doszło do infekcji intymnej. W analizie sytuacji pomoże także wywiad i badanie ginekologiczne.

Żółta wydzielina z pochwy może być symptomem choroby

Żółte upławy są jednym spośród najpowszechniejszych symptomów zarażenia rzęsistkowicą. Jest to choroba wytwarzana poprzez pierwotniaka Trichomonas vaginalis, jaki występuje w pochwie bądź cewce moczowej. Rzęsistkowicą można zakazić się podczas stosunku, lecz także przez korzystanie z łazienek publicznych lub dzielenie ręcznika z innymi osobami. Rzęsistkowica jest zwłaszcza groźna dla pań w ciąży. Wiąże się z nią zagrożenie wczesnego uszkodzenia błon, szybkiego porodu oraz narodzenia dziecka o za niskiej wadze ciała. Choroba podnosi także zagrożenie zarażenia wirusem HIV. W ekstremalnych wypadkach rzęsistkowica może w okresie porodu przenieść się na dziecko. Chorobę leczy się antybiotykiem bądź środkiem dopochwowym.

Ropne upławy z pochwy

Ropne upławy z kanału szyjki macicy, jakim towarzyszy temperatura, wysypka, zapalenie gardła bądź ogólne kiepskie nastawienie, mogą informować o rzeżączce. Chorobę, przenoszoną drogą płciową, powoduje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Zaburzenie o wysokiej zaraźliwości doprowadza do zapalenia szyjki macicy, co jest zwłaszcza groźne w okresie ciąży. Źle leczona rzeżączka jest elementem zagrożenia wystąpienia ciąży pozamacicznej, bezpłodności, zapalenia serca bądź opon mózgowo-rdzeniowych lub rozregulowania cyklu miesiączkowego w późniejszym okresie.

Leczenie infekcji pochwy w ciąży

Każdą niepokojącą zmianę w wyglądzie wydzieliny z pochwy powinnaś skonsultować ze swoim specjalistą. Nie wolno czekać, aż choroba przejdzie sama. Brak właściwego leczenia może spowodować tylko powiększenie choroby, jaka może mieć poważne efekty zarówno na zdrowie Twoje, jak również kształtującego się dziecka. Z owego także względu potrzebna jest konsultacja u specjalisty, jaki na bazie badania dobierze najlepszy sposób leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *