Ćwiczenia na rozstępy

Ćwiczenia na rozstępy na brzuchu i piersiach – przyczyny rozstępów

Ćwiczenia na rozstępy na brzuchu i piersiach – rozstępy to jedna z najbardziej szpecących przypadłości, których jak ognia boją się młode mamy. Powstają najczęściej po ciąży wskutek rozciągania się powłok skórnych. Czy można wykonywać ćwiczenia na rozstępy? Jakie dają one efekty?

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy to blizny powstające na skórze na skutek jej gwałtownego rozciągania. Najczęściej powstają wskutek ciąży lub szybkiego tycia i chudnięcia. Skóra nie wytrzymuje napięcia i wiązania włókien kolagenowych pękają. Nie odnawiają się już i w miejscach rozstępów pojawiają się głębokie, sine, wrzecionowate pasma na skórze.

Rozstępy na piersiach pojawiają się w czasie ciąży lub po operacji powiększania biustu na skutek zmiany rozmiaru piersi. Niestety, włókna kolagenowe nie odnawiają się samoistnie. Nie oznacza to jednak, że nie można w ogóle pozbyć się rozstępów. Aby je zlikwidować lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność, należy przede wszystkim ćwiczyć.

Poprawa krążenia

Ćwiczenia fizyczne nie tylko rozbudowują tkankę mięśniową. Przede wszystkim poprawiają one krążenie w całym organizmie, również w skórze. Ćwiczenia aerobowe przyspieszają puls i sprawiają, że krew szybciej krąży. Również skóra jest lepiej ukrwiona, więc ma większe szanse na regenerację. Zasadniczo skóra, która utraciła elastyczność regeneruje się pod wpływem odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Gdy jest lepiej ukrwiona, produkuje więcej elastyny i kolagenu. To białka, które odpowiadają za jej jędrność. Dlatego też mając rozstępy po ciąży lub powstałe wskutek innych czynników, należy zwiększyć aktywność fizyczną.

Ćwiczenia na rozstępy na brzuchu

Aby pozbyć się rozstępów na brzuchu, trzeba „uruchomić” tę część ciała. Wskazane są wszelkie ćwiczenia uruchamiające boczki i zmuszające do pracy brzuch. Doskonałym ćwiczeniem są „brzuszki na stojąco”. Z rękami splecionymi za głową należy podnosić kolano lewej nogi do lewego łokcia i prawej do prawego łokcia. Te ćwiczenia na rozstępy wspaniale wpływają również na spalanie „boczków”! Również kręcenie hula-hoop jest bardzo wskazane przy rozstępach na brzuchu. Już ,kilkanaście minut kręcenia wspaniale uaktywnia brzuch. Pozwala likwidować boczki i pozbywać się rozstępów na brzuchu.

Ćwiczenia na rozstępy na piersiach

Ćwiczenia na rozstępy na piersiach są nieco trudniejsze w realizacji. Wynika to stąd, że piersi nie posiadają tkanki mięśniowej. Nie można więc trenować samego biustu, a jedynie uruchamiać mięśnie klatki piersiowej i barków. To jednak wystarczy, aby poprawić krążenie na skórze piersi. Do likwidacji rozstępów na biuście idealnie nadają się pompki – klasyczne lub na kolanach. Dobrym ćwiczeniem jest również skręcanie tułowia.

Stojąc plecami do ściany należy obkręcać tułów w stronę ściany i robić na niej coś w rodzaju pompek. Dobre rezultaty daje również wyciskanie hantli o niewielkim obciążeniu 1,5-2 kg. Można to robić leżąc na macie i wyciskając je do góry lub leżąc na piłce gimnastycznej. Ćwiczenia z hantlami są świetnym sprzymierzeńcem w walce z rozstępami na biuście! Przy okazji modelują też kształt ramion!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *