Ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia izometryczne – trening wzmacniający mięśnie

Ćwiczenia izometryczne – wzmocnienie poszczególnych partii mięśni to istota każdej zabawy z treningiem fizycznym. Nie sposób budować nowych mięśni bez wzmocnienia już obecnych. Dlatego warto postawić na ćwiczenia izometryczne. Czym się one charakteryzują?

Czym są ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni. Doskonale wiemy, że to właśnie napinając mięśnie np. pośladków zwiększamy ich wytrzymałość. Jednak bardzo często pomijamy kwestię napięcia mięśni w codziennych treningach. Rezultatem tego jest wykonywanie wielu wymachów, przysiadów czy wykroków bez osiągania tego, co w ćwiczeniach najważniejsze. Czyli bez wzmacniania siły mięśni.

Ćwiczenia izometryczne są bardzo spokojne, ale tylko pozornie lekkie. Polegają na przybraniu odpowiedniej pozycji i napinaniu poszczególnych mięśni. W tym przypadku nie ma większego znaczenia ilość czy długość trwania powtórzeń. Liczy się jedynie technika. Do jej opanowania potrzebne jest wyjątkowo mocne skupienie się na własnym ciele i jego możliwościach.

Dla kogo ćwiczenia izometryczne

Osoby początkujące powinny rozpocząć zabawę z treningami właśnie od izometrii. Dzięki temu wzmocnią swoje mięśnie i uelastycznią je. Ćwiczenia zalecane są na przykład osobom starszym lub schorowanym. Pozwalają uruchamiać tylko bardzo precyzyjnie określone grupy mięśni. Trenować izometrycznie mogą, a nawet powinni również rekonwalescenci.

Wzmacnianie wybranych partii ciała pozwoli im uruchomić powoli części ciała, które dotąd były unieruchomione. Pozwoli to też usprawnić resztę ciała bez narażania na uszczerbek partie ciała unieruchomione. W taki sposób zaleca się też trenować uszkodzone w wyniku złamania kończyny w gipsie. Dzięki temu można zapobiec częściowemu zanikowi mięśni w tych kończynach.

Jak poprawnie ćwiczyć

Podczas ćwiczeń izometrycznych warto włączyć sobie spokojną, relaksującą muzykę. Swobodnie można w tym czasie zamknąć oczy i skupić się na liczeniu oddechów i poprawnym napinaniu mięśni. Co ważne – ćwiczenia te można wykonywać nawet siedząc w pracy przy biurku. Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie polecany osobom, które z racji pracy nie mogą sobie pozwolić na aktywność.

Aby poprawnie ćwiczyć, należy stopniowo, delikatnie zwiększać napięcie konkretnych mięśni. Nie należy robić tzw. zrywów, czyli od totalnego luzu przechodzić do maksymalnego napięcia. Ćwiczenia te można poprawnie wykonywać nie mając specjalnych przyrządów do ćwiczeń, ani nawet instruktażu. Wystarczy tylko stopniowo skupiać się na wybranych partiach mięśni i napinać je, a potem rozluźniać seriami.

Kobiety powinny wzmacniać również mięśnie Kegla odpowiedzialne za trzymanie moczu. To ważne, szczególnie w przypadku osób starszych lub po ciążach. Ćwicząc trening izometryczny warto wspierać się filmami video pokazującymi, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Nie są one jednak konieczne. Warto jednak pamiętać, że w tym treningu liczy się jakość, a nie ilość.

Czasem lepiej wykonywać mniej jednostajnych spięć mięśni, niż lekko rozluźniać je, aby jak najdłużej wytrzymać w danej pozycji. Ćwiczenia izometryczne nie dają spektakularnych efektów odchudzania czy rzeźby, jednak po kilku tygodniach pozwalają odczuć wyraźną poprawę w jakości i wytrzymałości mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *