roztrenowanie

Roztrenowanie w bieganiu – Czym jest roztrenowanie? Po co to robić?

Roztrenowanie to nic innego jak tylko „urlop od treningu” na jakiś czas. Czy dla zawodowego biegacza nie jest ono szkodliwe? W jaki sposób może pomóc roztrenowanie w bieganiu?

Bieganie – specyfika sportu

Bieganie w maratonach wymaga żelaznej kondycji, silnych mięśni nóg oraz dyscypliny. Wymaga również doskonałej znajomości własnego ciała i możliwości. Nie oszukujmy się – nikt nie jest w stanie być w formie przez wiele lat non stop. W bieganiu nie ma mowy o stosowaniu jakichkolwiek substancji dopingowych. Wygrywanie maratonów jest efektem tylko i wyłącznie regularnych, ciężkich treningów.

Trening biegacza polega przede wszystkim na dobrym rozciągnięciu mięśni. Następnie – na przebiegnięciu założonej z góry odległości. Czasem jest to stała trasa, po której dobrze się biega. Innym razem – trasa o zmiennym nachyleniu podłoża. Gdy biega się stałą trasą, zwykle zmienna bywa tylko ilość okrążeń – im bliżej zawodów, tym jest większa.

W nowych trasach przydatne są urządzenia pomiarowe. Na kilka dni-tygodni przed maratonem zwiększa się intensywność treningów i modyfikuje w nieznaczny sposób dietę. Ma to na celu zwiększenie efektywności treningu. Po osiągnięciu założonych celów może nastąpić czas na roztrenowanie.

Czym jest roztrenowanie

Roztrenowanie w bieganiu to po prostu czas, w którym rezygnujemy na kilka tygodni z biegania. Zarówno z treningów, jak i z zawodów. Jest to potrzebne naszemu organizmowi, równie mocno jak intensywne treningi przed zawodami. Roztrenowanie powinno następować po zakończeniu sezonu biegowego.

Prościej mówiąc – gdy przez kolejnych kilka tygodni nie będziemy brali udziału w żadnych zawodach. Najczęściej u biegaczy przypada to na okres zimy oraz najcieplejszych miesięcy lata. Dwa razy do roku intensywnie biegający powinni zrobić sobie całkowitą przerwę od biegania.

W tym czasie naturalnie warto dbać o dietę. Można też uprawiać lekką aktywność fizyczną, by nie wyjść z wprawy. Niech to jednak nie będą treningi na bieżni, a raczej pilates lub joga. Ogólna zasada jest taka. Im więcej startów było w sezonie biegowym, tym dłuższy powinien być okres roztrenowania.

Roztrenowanie w bieganiu – po co to robić

Wydawać by się mogło, że sportowcy powinni trenować przez okrągły rok. Tylko wtedy mają szansę utrzymać formę. W rzeczywistości jednak najlepsi sportowcy bardzo poważnie biorą sobie do serca roztrenowanie. To coś identycznego jak urlop w pracy. Oczywiście można pracować przez kilka lat bez przerwy i odbierać ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jednak każdy woli wziąć ten urlop i naprawdę odpocząć od pracy.

To pozwala się zregenerować i naładować baterie. Dzięki urlopowi co kilka miesięcy możemy w lepszej formie powrócić do swoich obowiązków. Dobre jest również porównanie biegania ze zdobywaniem pagórków. Najpierw wchodzi się na szczyt jednej górki. Aby móc zdobyć kolejną, większą, najpierw trzeba zejść z tej mniejszej. Temu właśnie służy roztrenowanie – jest ono tym schodzeniem z górki. Potrzebujemy go po to, by móc zdobywać kolejne szczyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *