Ćwiczenia w plenerze

Ćwiczenia w plenerze – ćwiczenia w parku, ogrodzie, lesie

Ćwiczenia w plenerze są o wiele bardziej efektywne niżeli te wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach siłowni, czy sali gimnastycznej. Większość ćwiczeń odchudzających, rozciągających i wzmacniających możliwa jest do wykonania również na świeżym powietrzu. Jeśli do ćwiczeń potrzebujesz tylko kawałka przestrzeni, maty gimnastycznej to korzystaj z pleneru jak najczęściej, również zimą i w niepogodę.

Ćwiczenia w plenerze

Wartość ćwiczeń na świeżym powietrzu jest powoli coraz bardziej doceniana czego efektem widocznym są powstające siłownie na świeżym powietrzu oraz liczne ścieżki aktywizujące z ustawionymi na ich długości przyrządami wspomagającymi gimnastykę na zewnątrz. Nie musisz od razu ćwiczyć intensywnie na siłowni, jednak możesz po prostu wyjść na spacer, jogging czy przejść się z kijami.

To także świetne ćwiczenia. Ponadto masz duży wybór jak jazda na rokach, rowerze, bieganie, wspinaczka górska i wiele innych aktywności wymuszających przebywanie na powietrzu. Dzięki ćwiczeniom na zewnątrz dotleniasz mózg i wszystkie tkanki, komórki organizmu, poprawiasz ich ukrwienie, wspierasz odporność. Również dzięki ćwiczeniom na wolnym powietrzu masz szansę więcej schudnąć, bowiem organizm ma wówczas większe zapotrzebowanie na kalorie, jak i poprawisz kondycję skóry, wyrównasz jej koloryt i wygładzisz ją.

W sferze psychiki zieleń, świeże powietrze, błękit nieba także pomagają, dodając energii, dając uczucie szczęścia i zadowolenia. Poza tym ćwiczenia na zewnątrz wymuszają wyjście z domu, to doskonały sposób na osoby z depresją.

Ćwicz w parku, ogrodzie, lesie

Jeżeli decydujesz się na ćwiczenia w plenerze zwróć uwagę na miejsce jakie wybierasz do ćwiczeń. Optymalnym jest przestrzeń zielona. Jest nie tylko estetyczna ale również czystsza niż pobocze autostrady. Biegając leśną ścieżką nie musisz wdychać spalin samochodowych ani narażać się na kontuzję biegając po asfalcie.

Na trening nie potrzebujesz wiele miejsca, nie musi być to zorganizowany plac aktywności, do ćwiczeń możesz wykorzystać kawałek trawnika a na podparcie pień drzewa, czy parkową ławeczkę. Gdy planujesz ćwiczenia aerobowe lub fitness zabierz ze sobą koc lub matę turystyczną, ubierz się wygodnie na sportowo oraz nie zapomnij o zapasie wody.

Na odmłodzenie i odchudzenie

Dla wielu osób samo wyjście z domu jest już sporym ruchem, jednak chcąc schudnąć pamiętaj aby każdy trening trwał co najmniej pół godziny. Dlaczego? Otóż organizm ludzki zaczyna spalać tkankę tłuszczową w około 20 minut po rozpoczęciu aktywności. Jeśli twoja kondycja fizyczna nie należy do najlepszych nie forsuj się a treningi stopniowo wydłużaj i utrudniaj, zacznij od ćwiczeń najprostszych, które sprawiać ci będą przyjemność.

Trening nie powinien być katorgą. Co więcej zawsze poprzedzaj go rozgrzewką w postaci kilku ćwiczeń oddechowych i aerobowych. Unikniesz w ten sposób kontuzji i nadwyrężenia mięśni, ścięgien. Gdy pragniesz wyzbyć się zmarszczek usiądź po turecku, wyprostuj i staraj się wyciągnąć głowę jak najwyżej. Prawda ze łatwe? Następnie połóż dłoń na głowie i kręć głową w prawo i lewo. Pamiętaj aby ćwiczenia nie było jednorazowe, spontaniczne z przypadku ale regularne i powtarzalne. By dostrzec ich efektywność potrzeba czasu, co najmniej kilku tygodni regularnych ćwiczeń.

Ćwiczenia na brzuch, plecy i idealne pośladki

Wiele ćwiczeń jest tak dyskretnych ze nawet nikt nie zauważy że ćwiczysz. Usiądź na ławeczce w lekkim rozkroku, stopy rozstaw na szerokość ramion a dłonie wesprzyj na kolanach. Napnij w tej pozycji wszystkie mięśnie i postaraj się unieść stopy w górę. Ćwiczenie na talię wymaga położenia się na boku ze zgiętymi kolanami w kat prosty. Ćwiczeniem na leżąco za to zmniejszysz obwód bioder.

Połóż się na plecach i rozłóż nogi na szerokość bioder a dłonie spleć za głową. W tej pozycji unoś biodra wysoko, zarazem pamiętając o spięciu mięśni pośladków. Wytrzymaj w tej pozycji przez 15 sekund po czym opuść biodra płynnie w dół i powtarzaj ćwiczenie. Natomiast chcąc się odstresować przyciągnij kolana do siebie i zacznij się kołysać z zamkniętymi oczami głęboko oddychając.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *