Rozstępy na piersiach: przyczyny, wygląd i jak się ich pozbyć?

Rozstępy na piersiach to powszechny problem, który może dotyczyć kobiet w różnym wieku. Mogą być wynikiem nagłych zmian (hormonalnych lub wagi), a także nieodpowiedniej pielęgnacji. Jak pozbyć się rozstępów na biuście? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów na piersiach?
  2. Jak wyglądają rozstępy na biuście?
  3. Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów na piersiach?

Przyczyny powstawania rozstępów na piersiach mogą być różne. Najczęstsze z nich to: zmiany hormonalne, szybka zmiana wagi, ciąża czy nieodpowiednia dieta.

1. Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauzą, czy okresem dojrzewania, mogą prowadzić do gwałtownych zmian w rozmiarze piersi. Co w konsekwencji może powodować powstanie niestycznych bruzd na skórze.

2. Szybka zmiana wagi

Nagłe przybranie lub utrata masy ciała powoduje rozciąganie i kurczenie skóry, co może prowadzić do uszkodzeń i powstawania rozstępów.

3. Genetyka

Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na elastyczność skóry i zwiększyć ryzyko powstawania rozstępów, w tym tych na biuście.

4. Nieodpowiednia dieta

Brak niektórych witamin i minerałów, takich jak witamina C oraz cynk, a także kolagenu, może osłabiać strukturę skóry, prowadząc do pojawienia się rozstępów.

5. Ciąża

W czasie ciąży piersi mogą gwałtownie się powiększać, co powoduje rozciąganie skóry. Bez odpowiedniej pielęgnacji, może to prowadzić do rozstępów. Co więcej, mogę się one pojawić także w czasie karmienia.

6. Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Brak nawilżenia i niewłaściwa pielęgnacja skóry może prowadzić do utraty elastyczności i sprężystości, co również sprzyja powstawaniu rozstępów.

Jak wyglądają rozstępy na biuście?

Rozstępy na biuście początkowo mogą mieć kolor różowy, czerwony, lub fioletowy, a z czasem stają się srebrzyste lub białe. Mogą występować zarówno pionowo, jak i poziomo, mają wygląd cienkich linii.

Szerzej wygląd oraz fazy powstawania tych bruzd na skórze, zostały opisane w tym materiale o rozstępach na biuście.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Rozstępy na piersiach mogą być dla wielu kobiet powodem do niepokoju i obniżenia pewności siebie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie ich widoczności. Oto kilka skutecznych metod:

1. Stosuj kremy i olejki

Specjalistyczne kremy i olejki mogą nawilżać i wspierać regenerację skóry. Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, które zawierają składniki, takie jak retinol, witamina E czy naturalne olejki. Stosowane regularnie, mogą zwiększyć elastyczność skóry i zredukować widoczność rozstępów.

Przykładem takiego rozwiązania może być specjalistyczny olejek Bio-Oil, który zawiera nie tylko witaminę E, ale także olejki z nagietka, rozmarynu czy rumianku. Witamina E działa antyoksydacyjne oraz nawilża skórę. Z kolei olejek z nagietka, regeneruje i zmiękcza skórę. Natomiast olejek z rozmarynu zmniejsza widoczność blizn oraz przebarwień, a rumianek rozjaśnia blizny i działa antyseptycznie.

2. Peelinguj skórę

Peelingi chemiczne lub mechaniczne mogą stymulować odnowę skóry, usuwając martwe komórki i pobudzając produkcję nowego kolagenu. Mogą być wykonywane w domu lub w gabinecie kosmetycznym.

3. Zadbaj o zdrową dietę i nawodnienie

Utrzymanie zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały oraz właściwe nawodnienie organizmu może wspierać elastyczność skóry i w konsekwencji pomagać w pozbyciu się rozstępów.

4. Wykorzystaj naprzemienny prysznic

Naprzemienny prysznic, polegający na masażu skóry za pomocą na przemian ciepłej (lecz nie gorącej!) i zimnej wody, korzystnie wpływa na ukrwienie skóry. Dzięki temu poprawia się jej odżywienie oraz przyspieszają procesy regeneracyjne.

5. Wykonuj zabiegi laserowe

Profesjonalne zabiegi laserowe mogą zredukować widoczność rozstępów. Laser stymuluje produkcję kolagenu i może znacząco zredukować widoczność rozstępów. Procedura ta wymaga jednak kilku sesji i jest bardziej kosztowna.

Rozstępy na piersiach są częstym problemem i mogą wpływać na samoocenę. Na szczęście są sposoby, aby się ich pozbyć. Dostępne są zarówno domowe środki, jak i profesjonalne zabiegi, które mogą znacząco zminimalizować ich wygląd.

Źródła:

  1. Gotter A., Answers to Your Questions About Stretch Marks on Breasts [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/stretch-marks-on-breasts, 23 stycznia 2019 r., dostęp 9 sierpnia 2023 r.
  2. Kaput K., What You Should Know About Stretch Marks on Your Breasts [na:] „Cleveland Clinic”, https://health.clevelandclinic.org/breast-stretch-marks/, 19 sierpnia 2021 r., dostęp 9 sierpnia 2023 r.
  3. Huizen J., How to remove stretch marks on breasts [na:] „Medicalnewstoday.com”, https://www.medicalnewstoday.com/articles/319800, 24 października 2017 r., dostęp 9 sierpnia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *