Chłoniak a ciąża

Chłoniak a ciąża – przyczyny, objawy, symptomy, leczenie

Chłoniak a ciąża można rozpatrywać w podziale na trzy główne sposoby: rak nie ujawnił się przed zajściem przez kobietę w ciążę, chłoniak pojawił się po raz pierwszy podczas ciąży, podczas ciąży nastąpił nawrót choroby. Chłoniaki stopniowe różnią się w zależności od procesu nowotworowego. W czasie trwania ciąży często ujawniają się chłoniaki nieziarnicze, zbudowane z blastów, to znaczy niedojrzałych komórek.

Chłoniak a ciąża – przyczyny

Czynniki powodujące chłoniaki, w tym u kobiet w ciąży, nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Oznacza to, że teoria, która wyjaśniałaby powstanie tej patologii, nie istnieje. Najpowszechniej znana jest obecnie teoria wirusowo-genetyczna, zgodnie, z którą specjalne wirusy obecne w ludzkim ciele, pod wpływem specjalnych czynników, przenikają do węzłów chłonnych i powodują chorobę. Nie ma również wątpliwości, co do genetycznej przyczyny chłoniaka.

Chłoniak a ciąża – objawy

Objawy chłoniaka u kobiet w ciąży są następujące:

 • Powiększone węzły chłonne, głównie w szyi
 • Kaszel bez plwociny, który występuje z powodu kompresji węzłów chłonnych dróg oddechowych
 • Obrzęk, który występuje w ramionach, szyi i twarzy z powodu ucisku żyły głównej górnej
 • Powiększona śledziona, a w rezultacie uczucie ciężkości w nadbrzuszu po lewej stronie
 • Swędzenie na powierzchni skóry, czasem na całym ciele, czasem w obszarze powiększonych węzłów chłonnych
 • Wysoka gorączka
 • Osłabienie
 • Chudnięcie
 • Ból pleców
 • Zwiększona potliwość, głównie w nocy.

Diagnoza chłoniaka w ciąży

Dla pełnej diagnozy choroby ciąża jest przeszkodą, ponieważ niektóre rodzaje badań są potencjalnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Rozpoznanie chłoniaka może być opóźnione, ponieważ wiele objawów choroby jest podobnych do objawów charakterystycznych dla okresu ciąży. Podczas badania kobiety w ciąży należy wykonać biopsję i nakłucie węzła chłonnego. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu nieszkodliwym dla płodu. Ponadto przyszła matka ma zlecone badanie krwi na obecność płytek krwi, ESR i poziomu białka.

Może zostać zalecone prześwietlenie płuc w dwóch rzutach, chroniąc płód specjalnymi ołowianymi fartuchami. Jeśli kobieta nie spodziewa się dziecka, otrzymuje dodatkowo skierowanie na tomografię komputerową klatki piersiowej. W czasie ciąży wykonania tego badania jest zlecane tylko w szczególnych przypadkach, w zależności od okresu ciąży i stanu zdrowia kobiety.  Innym rodzajem diagnozy chłoniaka jest ultrasonografia wszystkich węzłów chłonnych, a także tarczycy, śledziony i wątroby. Do bardziej łagodnych metod diagnostycznych należy: USG i rezonans magnetyczny MRI.

Chłoniak a ciąża – komplikacje

Chłoniak nie wpływa na przebieg ciąży, a ciąża nie wpływa na przebieg choroby. Jeśli nie postępuje, terapia jest często opóźniana aż do początku porodu. Ale najlepiej jest natychmiast leczyć chłoniaki, ponieważ rokowanie w tym przypadku jest bardziej korzystne. W odpowiednim czasie choroba jest całkowicie wyleczona, a kobieta przechodzi w etap stabilnej remisji. Jeśli chłoniak ma wysoki stopień złośliwości i postępuje szybko, kobieta może przeżyć średnio 6 miesięcy. Możliwe jest polepszenie ogólnego stanu zdrowia przyszłej matki za pomocą terapii objawowej. W przypadku późnego leczenia choroby możliwe jest uszkodzenie innych narządów i śmierć.

Chłoniak a ciąża – co można zrobić

Ciężarne kobiety muszą zadbać o swoje zdrowie i systematycznie przychodzić na wizyty do lekarza ginekologa i onkologa, zwłaszcza, jeśli jest w stanie stabilnej remisji. W przypadku objawów chłoniaka w żadnym przypadku nie można stosować samoleczenia. Należy skonsultować się z lekarzem i zdiagnozować chorobę oraz ustalić prawidłowy schemat leczenia.

Chłoniak a ciąża – co może zrobić lekarz dla ciężarnej kobiety

Leczenie chłoniaka u kobiet w ciąży przeprowadza się w zależności od czasu trwania ciąży. Jeśli choroba zostanie wykryta w pierwszym trymestrze ciąży, lekarz radzi natychmiast przerwać ciążę, aby kontynuować leczenie patologii. Podczas terapii w pierwszej połowie ciąży można podjąć następujące działania:

 • Obserwacja ciężarnej kobiety, jeśli chłoniak znajduje się powyżej przepony i rozwija się powoli
 • Aborcja i późniejsza terapia
 • Radioterapia i chemioterapia w celu wyeliminowania komórek nowotworowych.

W drugiej połowie ciąży, jeśli guz postępuje powoli, środki terapeutyczne w tym czasie mogą obejmować:

 • Chemioterapia systemowa ze specjalnymi preparatami
 • Radioterapia, jeśli guz jest duży i znajduje się w klatce piersiowej
 • Terapia steroidowa.

Jeśli kobieta w ciąży ma chłoniaka w przebiegu złośliwym, może dojść do przedwczesnego porodu między 32 a 36 tygodniem ciąży.

Zapobieganie chłoniakom

Istnieją podstawowe środki zapobiegawcze przeciw chłoniakom, które muszą być wykonane przed wystąpieniem patologii. Obejmują one:

 • Wzmocnienie odporności
 • Aktywność fizyczna
 • Częste spacery na świeżym powietrzu
 • Zbilansowana dieta.

Aby zidentyfikować chorobę na wczesnym etapie, kobieta w ciąży powinna okresowo odwiedzać ginekologa, poddawać się zlecanym badaniom diagnostycznym, prawidłowo się odżywiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *