praca w ciąży

Praca w ciąży – praca biurowa i fizyczna w ciąży, ile czasu w pracy?

Praca w ciąży to kwestia bardzo indywidualna dla każdej kobiety. Każda ciężarna nieco inaczej znosi tych kilka ważnych miesięcy. Przepisy prawa w tej kwestii rozróżniają jednak pracę w ciąży fizyczną i biurową. W każdej przysługują inne przywileje.

Praca w ciąży – czy powinno się wtedy pracować?

To, jak długo kobieta ciężarna nie będzie szła na zwolnienie lekarskie, zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Zależy również od jej własnego stanu zdrowia. Według prawa nie powinno zależeć od własnego widzimisię. Oznacza to, że kobieta może przejść na płatne zwolnienie lekarskie w dowolnym momencie ciąży. Jednak zwolnienie to może wystawić jedynie lekarz.

Z pracą w ciąży jest różnie. Niektóre kobiety maja o tyle lekką pracę, że mogą pracować aż do samego rozwiązania. Jest to dla nich korzystne, ponieważ pracując mogą otrzymywać 100% wynagrodzenia. Na zwolnieniu lekarskim otrzymywać będą tylko część wynagrodzenia. W pracy w trudnych warunkach może istnieć konieczność natychmiastowego przejścia na zwolnienie.

Gdy pracuje się w obecności toksycznych substancji, należy natychmiast powiadomić pracodawcę o ciąży. Są to warunki, w których kobieta ciężarna absolutnie nie powinna pracować. Oczywiście kwestie zwolnienia i wynagrodzenia za pracę regulują przepisy prawa pracy.

Praca w ciąży – praca biurowa

Obecnie kobieta ciężarna na stanowisku biurowym przy komputerze może przepracować maksymalnie 8 godzin na dobę. Do każdej godziny pracy przysługuje jej 15 minut przerwy. Oznacza to, że faktycznie ciężarna w pracy biurowej nie będzie pracowała więcej niż 6 godzin. O ile nie ma przeciwwskazań od lekarza, może ona wykonywać swoje obowiązki do samego rozwiązania. Niektóre kobiety bardzo ciężko przechodzą pierwszy trymestr ciąży.

Codzienne mdłości i wymioty nie wpływają dobrze na efektywność ich pracy. W tym przypadku ważne są indywidualne ustalenia z szefostwem. Pracownica może udać się na kilkutygodniowe zwolnienie lekarskie do czasu, aż poczuje się lepiej. U niektórych kobiet problemem są ostatnie tygodnie ciąży. Niektóre z pań mają wtedy problemy z dłuższym siedzeniem. Bywają ciąże zagrożone, w których zaleca się bezwzględne leżenie i odpoczynek. Wtedy ciężarna otrzyma stosowne zwolnienie lekarskie aż do końca ciąży.

Praca w ciąży – praca fizyczna

Praca fizyczna pracy fizycznej nierówna. Jeśli ciężarna pracuje w długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej, może domagać się odpowiedniego zwolnienia z części obowiązków od lekarza. Na przykład praca przy produkcji często nie wymaga zbytniej aktywności fizycznej ani dźwigania. Wówczas decyzja zależy od lekarza. Może on wymóc na pracodawcy zmianę rodzaju pracy ciężarnej na lżejszą. Lub na skrócenie wymiaru czasu pracy do na przykład 2 godzin dziennie.

Jeśli praca fizyczna wymaga częstego dźwigania, wówczas pracownica może ubiegać się o zwolnienie z wysiłku fizycznego przez pracodawcę. Ma on obowiązek powierzyć jej zadania, które nie zaszkodzą zdrowiu ciężarnej ani jej dziecka. W przypadku pracy w warunkach nadzwyczajnych jest podobnie. Jeśli w miejscu pracy panuje ujemna lub zbyt wysoka temperatura albo jest narażenie na kontakt z czynnikami chemicznymi.

Wtedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia ciężarnej stanowiska pracy w normalnych warunkach. Musi też wyrazić zgodę na odejście pracownicy na zwolnienie lekarskie nawet do samego końca ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *