Leki homeopatyczne w ciąży

Leki homeopatyczne w ciąży – czy można je brać? Homeopatia a ciąża

Leki homeopatyczne w ciąży – czy można je brać? często można spotkać się właśnie z takim pytaniem. Leki homeopatyczne tworzy się tylko z treści naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego oraz minerałów) w przebiegu tzw. potencjalizacji, polegającej na sukcesywnym, jeszcze większym rozpuszczaniu substancji zdrowotnej. Czasem rozcieńczenie jest tak duże, iż gotowy środek zawiera tylko milionową część substancji wyjściowej. Lecz lekarze twierdzą, iż to zupełnie starcza, aby aktywować w organizmie pacjenta zwyczajne procesy samonaprawcze. Gwarantują także, iż dzięki tak dużemu rozcieńczeniu środki owe są bezpieczne chociażby dla pań w ciąży oraz karmiących piersią.

Czym jest homeopatia?

Homeopatia opiera się na podstawie podobieństwa, zgodnie z jaką określone substancje powodują u osób zdrowych symptomy dolegliwości, u pacjenta natomiast, mającego takie przypadłości, mogą je zwalczać. Pod warunkiem, iż zostaną podane w niezwykle niewielkich ilościach. Znaczy to np. iż osobie, jaka ma wysoką gorączkę, poleca się środek zawierający substancję powodującą gorączkę.

Środki homeopatyczne tworzy się tylko z substancji naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego oraz minerałów) w przebiegu tzw. potencjalizacji, polegającej na sukcesywnym, jeszcze większym rozcieńczaniu substancji zdrowotnej. Czasem rozcieńczenie jest tak duże, iż gotowy środek zawiera tylko milionową część substancji wyjściowej. Lecz lekarze twierdzą, iż to zupełnie starcza, aby aktywować w organizmie pacjenta naturalne procesy samonaprawcze. Gwarantują także, iż dzięki tak dużemu rozcieńczeniu środki owe są bezpieczne chociażby dla pań w ciąży oraz karmiących piersią.

Homeopatia a ciąża

Farmaceuci oraz specjaliści specjalizujący się w homeopatii są zdania, iż dla przyszłej matki oraz jej dziecka środki homeopatyczne są w pełni bezpieczne. Motywują to tymże, iż środki owe tworzone są tylko z naturalnych substancji – roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Ich rozcieńczenie jest tak duże, iż gotowy do przyjęcia środek zawiera naprawdę małą ilość wyjściowej bazy czynnej. To właśnie duży stopień rozcieńczenia ma zapewniać bezpieczeństwo chociażby paniom ciężarnym i karmiącym piersią. Jak zapewniają homeopaci, technika wesprze w wypadku nudności, zgagi, zaparć, bólu głowy, obrzęków nóg lub zaziębienia. Przyszła matka musi się jednakże stosować do określonych reguł. Środków homeopatycznych nie winna stosować na swoją rękę. Przed ich wykorzystaniem obowiązkowo winna zasięgnąć opinii własnego ginekologa oraz zapoznać się z danymi, zawartymi na pudełku, natomiast natychmiast po zauważeniu szkodliwych symptomów – musi odstawić lekarstwo.

Bezpieczna homeopatia dla kobiet ciężarnych

Moc środków homeopatycznych tkwi w niezwykle niewielkich ilościach stosowanej substancji zdrowotnej. Lekarze zaznaczają, iż właśnie tak niewielkie ilości (rozcieńczenia) najpierw powodują nową dolegliwość, równocześnie aktywizując odporności organizmu do jej zwalczania.

Dzięki temu, iż substancja medyczna występuje w niezwykle niewielkich ilościach, środki homeopatyczne są polecane poprzez specjalistów w celu usuwania przypadłości patologicznych, które mogą pojawić się u kobiety ciężarnej i karmiącej.

Jak zmniejszać symptomy choroby wirusowej – metody farmakologiczne

W wypadku większych bądź dłużej utrzymujących się symptomów (przede wszystkim wysokiej temperatury) należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Panie ciężarne nie powinny wybierać środków farmaceutycznych na własną rękę, gdyż poniektóre spośród nich mogą być groźne dla dziecka – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy rozwijają się organy wewnętrzne małego. Ryzyko mogą stanowić chociażby powszechne środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Mając na uwadze dobro dziecka, w okresie ciąży koniecznie należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen (kat. C), zakazane jest także stosowanie środków przeciwkaszlowych zawierających pochodne dekstrometorfanu. Paracetamol może być wykorzystywany poza I trymestrem, natomiast pseudoefedrynę wolno stosować tylko wówczas, kiedy korzyść dla mamy dominuje nad ewentualnym niebezpieczeństwem dla dziecka.

Bezpieczeństwo leków homeopatycznych w ciąży

Zdecydowanie odradzamy każdej kobiecie ciężarnej wymierzanie sobie indywidualnie jakichś środków medycznych bez pogłębionego rozumienia ich oddziaływania. Lecz gdyż przyszłej matce nie zaleca się używania aspiryny, ibuprofenu, pseudoefedryny, kodeiny, tymolu oraz wielu pozostałych substancji wsparcie dyplomowanego lekarza może wykazać się nieocenioną pomocą. Generalnie rzecz ujmując, jest mnóstwo środków, jakie często uznane są bezpieczne, natomiast jakie mogą przynieść ulgę w normalnych przypadłościach, chociażby, gdy w znacznej części będzie to zasługa efektu placebo. Oraz chociaż nie można w 100% zapewnić nieszkodliwości wszelkich środków homeopatycznych dla ciężarnych, dotąd nie wykryto także żadnych dowodów na ich toksyczność. W powszechnym przekonaniu homeopatia nie powoduje rezultatów ubocznych, nie obciąża wątroby ani nerek, nie powoduje reakcji uczuleniowych, nie zawiera konserwantów oraz nie winna mieć wpływu na płód. Zaznaczmy wszak, iż brakuje odpowiednich badań badawczych w tymże kontekście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *