40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży (40 TC) – czego spodziewać się w 40 tygodniu ciąży?

40 tydzień ciąży, to już prawie czas rozwiązania. Dokładnie przed przystąpieniem do porodu Twój brzuch ograniczył własną pozycję. Swobodnie oddychasz, lecz w dalszym ciągu brzuch został ogromny oraz nadal się zwiększa – Twoje dziecko stale rośnie. Możesz czuć rzadko spazmy macicy. Nie spiesz się jednakże do szpitala.

Możesz odczuwać, iż przyszedł już czas, w jakim chciałabyś zobaczyć własne dziecko oraz tymże samym skończyć ciążę. Może się jednakże zdarzyć, iż Twoje maleństwo zupełnie nie przejmie się określonym czasem porodu oraz będzie chciało jeszcze troszkę zaczekać. Ciąża, jaka zostanie przenoszona do 14 dni, nie jest jeszcze niczym dziwnym oraz nie skreśla szansy przeprowadzenia porodu siłami natury.

Przenoszona ciąża jest bezpieczna, o ile najpóźniej do 10 dni od określonego czasu porodu będziesz pod ciągłym monitoringiem KTG. Więc nie przejmuj się, ponieważ masz wciąż trochę czasu. Jeśli jesteś niezwykle nerwowa, możesz wesprzeć naturę pijąc herbatę z liści malin, udając się z parterem na uroczystą randkę małżeńską, lub aktywnie chodząc bądź np. idąc po schodach. Pamiętaj jednakże, żeby się nie przeciążać. Czekając na rozpoczęcie porodu, staraj się zachować spokój. Stosuj kurcze Braxtona Hicksa, podczas jakich trenuj uspokajanie oraz oddychanie torem brzusznym.

40 tydzień ciąży – symptomy porodu

Mięśnie macicy kurczą się, powodując, iż ciało dziecka naciska na umieszczoną poniżej szyjkę macicy, jaka się sukcesywnie otwiera. To jest właśnie wyjście – dziecko musi tak napierać głową w dół, aby szyjka się zupełnie rozluźniła oraz aby mogło poruszać się jeszcze niżej. Więc kurcze stają się jeszcze liczniejsze oraz silniejsze. Masowanie już nie jest takie przyjemne. Zaraz następnie, kiedy rozpoczęło się ugniatanie, spuszczono wody płodowe. Dziecko staje na głowie, aby wydostać się stąd jak najszybciej! Nie ma odmiennego rozwiązania, jeśli nie chce się tutaj udusić. To oznacza, jest również wyjście awaryjne, lecz to w skrajności. Jednak po paru godzinach kurcze stały się już męczące. Dziecko czuje się, jakby siedziało w rękawie do mierzenia ciśnienia. Jest to niezwykle ogromny, równomierny nacisk pełnego ciała.

Dziecko znajduje się już jeszcze niżej. Ustawia się twarzą w kierunku pleców mamy. Ma zgiętą szyję, tak iż brodą dotyka piersi, a potylicą z całkowitej siły pcha w dół. Dziecko jest bliskie wyjścia – szyjka się zupełnie otworzyła. Przed dzieckiem najważniejsze zadanie: wydobyć się główką na drugą stronę. Nurkuje parę razy oraz powraca. Skomplikowana rzecz – jak taka ogromna główka ma przejść poprzez coś tak niewielkiego? Na szczęście, kości czaszki są nadal delikatne oraz niezrośnięte – mogą się przesuwać oraz nieco zachodzić na siebie. Dzięki temu obszar głowy się obniża, dopasowując się do wejścia w miednicy. W tymże czasie pojawia się głowa noworodka.

Gdy przekroczysz czterdziesty tydzień ciąży, natomiast akcja porodowa nie będzie się wciąż rozwijać, twój specjalista może zasugerować wykonanie indukcji porodu, więc sztucznego jego stworzenia. Identycznie gdy są okoliczności lecznicze wskazujące na nieodzowność ukończenia ciąży, przy jakich cięcie cesarskie nie jest potrzebne lub wręcz jest niepożądane, specjalista zasugeruje indukcję porodu. W ramach indukcji przeważnie podaje się kobiecie ciężarnej hormon – oksytocynę, jaki powoduje kurcze macicy oraz w zamyśle zaczyna akcję porodową. Gdy szyjka macicy nie jest otwarta, specjaliści założą ci tzw. cewnik Foleya, jaki automatycznie rozszerzy szyjkę oraz podniesie prawdopodobieństwo udanej indukcji.

Twoje dziecko w 40 tygodniu ciąży

Jest zdolne do urodzin. Stopniowo przygotowuje się, żeby przedostać się poprzez kanał rozrodczy na zewnątrz. Gdy zlokalizowane jest głową do dołu, jego nóżki są zawinięte do klatki piersiowej natomiast kolanka znajdują się przed jego noskiem. Kości głowy dziecka są miękkie oraz rozciągliwe, żeby uprościć mechanizm uwalniania się poprzez kanał rodny. Twoje dziecko będzie wciąż kopać oraz się kręcić chociaż będziesz to czuć w mniejszej części brzucha. Błyskawiczny przepływ krwi poprzez pępowinę utrzymuje ją napiętą, co przeciwdziała jej zaplątaniu. Podczas tychże paru ubiegłych miesięcy Twój mały miał możliwość przyzwyczaić się do pojawiających się od czasu do czasu spazmów macicy (tzw. kurcze Braxtona-Hicksa), jakie podczas porodu staną się dużo silniejsze oraz pozwalają mu wydobyć się na świat. Zwykły noworodek liczy ok. 50 cm długości. Waga dziecka to blisko 3,5 kg. Jego głowa wynosi blisko 10 cm. wielkości.

40 tydzień ciąży – przebieg ciąży

Ostatni dzień czterdziestego tygodnia ciąży charakteryzuje się jako czas porodu. Jedynie ok. 4% pań rodzi bezpośrednio w tymże dniu. W innych wypadkach, ciąża kończy się trochę wcześniej bądź trochę później. Prawidłowy jest poród zarówno 2 tygodnie przed, jak również 2 tygodnie po terminie (chociaż zazwyczaj nie czekamy tak długo na samodzielne wyzwolenie czynności skurczowej oraz wywołujemy poród najdalej 10 dni po terminie). Tak zatem w dniu określonego czasu porodu część pań poród już ma za sobą, natomiast część jeszcze czeka na podjęcie własnego maleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *